Viihde

Simo Riikosen Zorro
rekkafestarien hienoin

TS/Heikki Sarvela<br />Simo Riikosen taiteileman Zorron pyörät pyörivät lapualaisen Kuljetusliike Ristimaa Oy:n lukuun.
TS/Heikki Sarvela
Simo Riikosen taiteileman Zorron pyörät pyörivät lapualaisen Kuljetusliike Ristimaa Oy:n lukuun.

Porilaisen Simo Riikosen autotaiteilutaidoille ei hevin löydy voittajaa. Tämä nähtiin taas kerran Ruotsin Jönköpingin rekkafestivaalien Nordic Thorpyssä, jossa oli kilpasilla noin 140 toinen toistaan komeampaa kuorma-autoa kymmenkunnasta Euroopan maasta. Voittajaksi arvosteltiin Riikosen maalaama Zorro , jonka omistaa lapualainen Juha Ristimaa .

Voitto oli Riikoselle jo yhdeksäs Nordic Thorpyssä. Zorro sai ykkössijan myös kaksi viikkoa sitten Alahärmän Power Park Show´ssa.

Korea rekka syntyy niin, että Riikonen maalaa autoihin kuvat. Muu pohjamaalaus ja lakkaus teetetään alan ammattilaisilla. Zorron Z-kirjaimet ja kylkien liekit on maalannut parkanolainen Perttu Papunen.