Piispanristin Prismassa syttynyt, runsaasti savua aiheuttanut tulipalo on sammutettu
Kaarinan Piispanristillä sijaitsevassa Prismassa syttyi tulipalo tänään tiistaina hieman aamukuuden jälkeen. Kyseessä oli päivystävän palomestarin Marko Ahtikiven mukaan liikkeen pääoven vieressä olevan suodattimen syttyminen palamaan.
– Suodatin on tuulikaapissa ja se lämmittää ulkoa tulevaa ilmaa. Tulipalosta muodostui runsaasti savua, jota nyt tuuletetaan, Ahtikivi kertoo vähän ennen puoli seitsemää.
Tuli ei päässyt leviämään kaupan sisätiloihin, sillä pelastuslaitos pääsi nopaesti paikalle. Kaupassa oli tulipalon syttyessä 17 henkilökunnan jäsentä ja vartija.
– He toimivat hienosti ja oikein. He olivat kerääntyneet kokoontumispaikalle ja olivat meitä vastassa, Ahtikivi kehuu.
Palo on sammutettu, ja Ahtikiven mukaan pelastuslaitos poistuu paikalta kahdeksan aikoihin.
Myymälä on auki ympäri vuorokauden, ja tulipalon syttyessä liikkeessä oli myymälävastaava Tuomo Makkosen mukaan muutama asiakas. Heidät ohjattiin ulos.
– Tällä hetkellä myymälä on kiinni, mutta kun savun haju saadaan tuuletettua pois, avaamme jälleen aamupäivän aikana.
Henkilövahinkoja ei sattunut. Syttymissyytä tutkitaan.