Pähkinäpensaan siitepölyä kulkeutunut Suomeen
Pähkinäpensaan ja lepän kukinta on alkanut etelämpänä Euroopassa. Turun yliopiston mukaan pähkinäpensaan siitepölyä kulkeutui Lounais-Suomeen viikonvaihteen aikana.
Eteläisten ilmavirtausten mukana siitepölyn kaukokulkemat ovat jatkossakin mahdollisia. Pähkinäpensaan ja lepän siitepölylle allergiset voivat saada niistä oireita.
Suomessa pähkinäpensaan ja lepän kukinnan alkamista saadaan odotella niin kauan kuin kylmät ja talviset ilmat jatkuvat. Pähkinäpensaan kukinta alkaa Suomessa yleensä maaliskuussa, ja lepän pian sen jälkeen.
– Maan lounaisosissa pähkinäpensaissa on kuitenkin paikoin havaittu runsaasti norkkoja, mikä voi enteillä pähkinäallergikoille hankalaa siitepölykautta, projektitutkija Sanna Pätsi kertoo Turun yliopiston tiedotteessa.
Turun yliopiston siitepölytiedotuksen tutkijat seuraavat siitepölytilannetta ympäri vuoden. Tiedot mahdollisista kaukokulkeumista päivitetään Norkko.fi -sivustolle. Säännöllinen tiedotus aloitetaan, kun varsinainen siitepölykausi katsotaan alkaneeksi.