Raision Vaisaaren koulussa koronatartuntoja – kahdeksan oppilasta karanteenissa
Raision Vaisaaren yläkoulussa on viime viikolla todettu kaksi koronatartuntaa. Ensimmäinen tartunta todettiin maanantaina 18.tammikuuta ja toinen perjantaina 22. tammikuuta. Tiedon vahvistaa rehtori Janne Ahlqvist. Sunnuntaina Ahlqvist kertoi, että yksi oppilas on asetettu karanteeniin. Maanantaiaamuna Raision kaupunki tiedotti karanteenissa olevia oppilaita olevan kahdeksan.
– Olen infonnut tilanteesta henkilökuntaa ja huoltajia Wilman kautta, Ahlqvist kertoi sunnuntaina.
Toinen koronatartunnan saaneista oppilaista oli ehtinyt olla opetuksessa altistumisen aikana.
Ahlqvist kertoo, että tartunnan saaneet oppilaat olivat eri luokilta. Molemmissa luokissa luokkakoko on 20-24 oppilaan välillä.
Laajempaan karanteeniin ei ole koulussa toistaiseksi ryhdytty.
– Sairaanhoitopiirin linjaus on, että maskit suojaavat. Jos maski on ollut, niin sillä välttää tartunnan. Tällaisen ohjeistuksen ja tiedon olen saanut, puuhkaisee Ahlqvist.
Aiemmin tällä viikolla Kaarinan Piispanlähteen koulussa kaikki altistuneet asetettiin karanteeniin kolmen varmistetun koronatartunnan vuoksi.
Suosituksien mukaisesti myös yläkouluissa oppilaille suositellaan maskien käyttöä. Raision kaupungin koronaohjeistus kertoo, että jos tartuntaketjuja tulee, kouluissa hyödynnetään määräaikaista etäopetusta tartuntaketjujen katkaisemiseksi ja jäljityksen tehostamiseksi. Jos tartuntoja todetaan, opetusryhmä asetetaan karanteeniin.