Passi ja henkilökortti kallistuvat ensi vuonna
Poliisin maksuihin on luvassa ensi vuoden alusta muutoksia. Perinteisen käyntiasioinnin kautta vireille laitetun passin maksu nousee 51 eurosta 58 euroon. Sähköisesti haetun passin hinta on jatkossa 52 euroa. Suomen sotaan osallistuneiden rintamaveteraanien ja miinanraivaukseen osallistuneiden passien hinnat säilyvät ennallaan.
Lisäksi perinteisen käyntiasioinnin kautta vireille laitetun henkilökortin hinta nousee 54 eurosta 55 euroon, ja sähköisesti haetun henkilökortin hinta nousee 48 eurosta 49 euroon. Jos henkilökortti hankitaan passin kanssa yhdessä, henkilökortin hinta on kahdeksan euroa halvempi.
Poliisihallituksen lupamaksuihin tulee uutena asealan elinkeinoluvan haltijan muutosilmoituksen käsittelymaksu. Käsittelymaksu on 70 euroa. Maksu on seurausta ampuma-aselain muutoksesta.