Ammatillinen koulutus

Katso listat: Ammattiin valmistuneet Turusta ja Varsinais-Suomesta

Lennart Holmberg

Valmistuneet

Turun Sanomat julkaisee nimiä Turun seudun ja Varsinais-Suomen toisen asteen ammatillisista oppilaitoksista syyslukukaudella valmistuneista. Osa oppilaitoksista ei vielä julkaise nimiä tai listat tarkentuvat myöhemmin.

Axxell, Naturbruk, Kemiönsaari

Grundexamen inom lantbruksbranschen

Bergström Cissi, Bäck Alexander, Jalava Aleksi, Jansson Serafina, Kurman Ida, Lindroos Rasmus, Telenius Lotten, Valkeapää Sarah, Österman Jacob

Grundexamen inom skogsbranschen

Bäckman Christoffer, Palomäki Lukas

Yrkesexamen i djurskötsel

Hägglund Emilia

Axxell, Välfärd, Parainen

Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen

Mäkelä Annika

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Axxell, Handel och turism, Turku

Grundexamen inom turismbranschen

Jakobsson Minna, Korsström Josefine, Olofsson Andreas, Nyström Hanna

Ammattiopisto Livia, Sosiaali- ja terveysalan opisto

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, Lähihoitaja

Daut Mirsada, Forss Mona Maria, Hansson Vilma Alisa Vilhelmiina, Hartman Mikko Markus, Lehtoaho Nina Maria, Malaska Henrietta Martina, Mansouri Belghis, Mohamud Ahlam Osman, Pitkänen Taneli Markus, Santaluoto Jaana Susanna, Morad Mohamad Sheikh, Tamminen Anette Sofia, Younan Aseel Amanoail

Kuntoutus-, tuki- ja ohjauspalvelujen erikoisammattitutkinto

Kestilä Caroline

Ammattiopisto Livia, Kalatalous- ja ympäristöopisto

Kalatalouden perustutkinto, Kalastuksenohjaaja

Kaikkonen Klaus, Lukka Lauri

Kalatalouden ammattitutkinto, Kalastusopas

Alanenpää Mikko

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto, Ympäristönhoitaja

Lundström Heidi

Ammattiopisto Livia, Maaseutuopisto

Eläintenhoidon erikoisammattitutkinto

Kivikoski Milla

Eläintenhoidon ammattitutkinto

Alankoja-Kanervala Janina, Gästgivar Mia, Hynynen Melina, Jalonen Jasmin, Karlsson Elina, Karonen Marika, Kielo Sini, Kurki Janina, Mure Paula, Nygård Sanita, Sandell Susan, Vataja Jasmin, Ynnilä Piia

Maatalousalan perustutkinto

Busk Kaisa, Haapahuhta Jenni, Lehto Anna, Niemi Essi, Närhi Saga, Santakari Anni, Tolonen Krista, Tuominen Emmi

Metsäalan perustutkinto

Huunonen Mikko, Koivisto Kai

Salon seudun ammattiopisto

Autoalan perustutkinto, autotekniikan osaamisala, ajoneuvoasentaja

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Hellberg Ukko, Karvonen Kalle, Nikkanen Saku, Valtonen Samu

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kampaaja, parturi

Åberg Kati

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, parturi

Ali Wlat Wahab

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneistaja

Närhi Veli-Pekka, Ruohonen Timo

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi

Breilin Ville, Hämeenoja Eemeli, Kujala Marika, Kukkonen Milla, Kuusisto Sanna, Nordström Atte, RoutolaLietzèn Juliana, Seikkula Galina, Seppälä Aada, Seppälä Emmi, Sjöstrand Jasmin, Zeynali Sahar

Logistiikan perustutkinto, autonkuljettaja

Toivonen Mikael

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja

Hämeenaho Jere, Kuitunen Otto, Lastunen Jesse

Logistiikan perustutkinto, varastonhoitaja

Pasanen Virva

Matkailualan perustutkinto, matkailupalvelujen tuottaja

Jaakola Jenina, Närhi Pasi

Matkailualan perustutkinto, vastaanottovirkailija

Isojunno Selja

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, kiinteistönhoitaja

Ala-Varvi Juuso, Hiltunen Esa

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, toimitilahuoltaja

Mäkäräinen Phakhaphon, Nuredini Kujtesa, Rashica Fatmir

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Ivanoff Janne, Mäkikokko Alex

Rakennusalan perustutkinto, maarakennuskoneenkuljettaja

Vähäkylä Mikko

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki

Asp Pattaravadee, Kreula Roope, Mahmood Harez, Mäntsälä Milla, Nesterova Anastasia, Palohonka Niklas

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, perustason ensihoitaja

Piiparinen Jesse, Salmi Mari

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Aarnio Piia, Bushi Auror, Lipsanen Oskari, Maunonen Mira, Merivirta Veera, Niemi Maija, Takamaa Milla

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, automaatioasentaja

Laaksonen Joona, Toivanen Akseli

Taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani

Abubakir Ali Natalia, Koivisto Tiina, Kola Eeva, Lehtinen Unna, Niemeläinen Annamaija

Taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani

Juntunen Antti, Pöllänen Milla, Sjöblom Tea

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja

Heimo Tomi, Mohammadi Neematollah, Nepali Ratan, Sembukuttige Kelum

Teknisen suunnittelun perustutkinto, suunnitteluassistentti

Mattsson Petra, Saari Ninni

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto, designtekstiilien valmistaja

Al Shater Noor, Kallio Marju, Niemi Maaret, Roe Hannah

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, elektroniikka-asentaja

Al-Mohammad Al-Hajji Ismael, Jokinen Juuso, Karuneva Niko, Nugent Daniel, Prusi Lauri

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi

Huhtala Jesse, Kostet Eemil, Vossi Kimi

Turun ammattiopistosäätiö

Pintakäsittelyalan perustutkinto, maalari

Angermaa Laura, Anttila Jenni, Ilmasti Mervi, Kontio Mia, Litjo Saara, Laukasto Heta, Rauhala Mikaela, Rezaei Ezzat, Sori Maria,

Pintakäsittelyalan perustutkinto, pintakäsittelijä

Hallamaa Milja, Hilska Venla, Kiikko Niilo, Oksanen Noora, Omar Ariman, Varjonen Julia, Wertti Sebastian, Ylander Valtteri

Taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani

Arvola Jenni, Karèn Jenny, Nummila Camilla, Vaara Sonja, Wallius Tea, Valtanen Minna, Vauramo Pia, Viljanen Johanna

Veneenrakennusalan perustutkinto, veneenrakentaja

Koskinen Casper, Lindfors Matti, Tiljander Karri, Yamada Timo

Verhoilu- ja sisustusalan perustutkinto, sisustaja

Isto Liina, Omar Pirbal Ilaf, Petrova Liisu, Tuominen Emma

Talotekniikan perustutkinto, rakennuspeltiseppä

Al-Turfi Mustafa, Helle Santeri, Lehtonen Nikolaos, Mohammadi Assad

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, kiinteistönhoitaja

Cavén Mikael, Honkanen Samuli, Laituri Anton, Mikkonen Timi, Seppälä Juha

Turun ammatti-instituutti

Ajoneuvoalan ammattitutkinto

Laine Valtteri

Autoalan perustutkinto

Ala-Nissilä Matias, Kurki Miika, Pham Minh Hoang

Elintarvikealan perustutkinto

Ahova Riia, Anttila Suvi, Lassila Suvi, Maistrenko Elena, Pirinen Sami, Saramo Erna, Tuominen Julia, Vähätalo Anu

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Erityisruokavaliopalvelujen erikoisammattitutkinto

Koskinen Marjut, Leino Minna, Ruusunen Minna, Tuominen Jenni

Grundexamen i informations- och kommunikationsteknik

Bornemannn Vincent, Karlsson Andrej, Koivisto Jere, Myllylä Annmarie

Grundexamen inom företagsekonomi

Heinonen Niko

Hius- ja kauneudenhoitoalan erikoisammattitutkinto

Suosalo Jenni

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto

Salonen Salla, Shirdel Zahra, Shirzad Roya

Hiusalan erikoisammattitutkinto

Karlsson Jonna

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto

Jylhä Tiia, Niemi Lauri, Rantapere Victor, Stolt Janne, Valonen Eemeli, Zhukova Nadezhda

Isännöinnin ammattitutkinto

Bhatia Dalip

Isännöinnin erikoisammattitutkinto

Nieminen Jari, Ratu Pauli

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto

Lamberg Frans Otto, Tammi Lauri

Kuljetusalan ammattitutkinto

Aaltonen Jere, Kambiz Sadeghi, Orava Klaus, Palani Mohammad, Tiitinen Jukka

Laboratorioalan perustutkinto

Asikainen Niko, Hilakari Emma, Kolesnikova Anna, Syrjä Nelli

Liiketalouden perustutkinto

Fagerroth Merita, Huhtala Onni, Huseen Abdifitah, Kangasniemi Leevi, Karjalainen Kasperi, Kurila Nea, Lindvall Miika, Muse Yoonis, Mustamäki Marcus, Nikander Samu, Perälä Julius, Suovanen Niklas, Tabji Rashed, Tran Tommy, Tuominen Lassi, Zeqiri Elvira

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Liiketoiminnan ammattitutkinto

Aaltonen Jyrki, Ahtola Arto, Korelin Mia

Liiketoiminnan perustutkinto

Bogar Anton, Halushka Vita, Juntunen Jasse, Kalakoski Marika, Karbaschi Marjan, Kojola Maria, Kurppa Pia, Lahti Maija, Lattu Marko, Le Bozec Riitta, Lehtonen Kirsikka, Lindman Roy, Lähteenmäki Sari, Oksanen Riia, Pyykkö Emmi, Soosaar-Piva Lurditta, Vuorinen Anne, Vähätalo Mia, Väisänen Silja

Logistiikan perustutkinto

Albaqer Amir, Albaqer Ratwan, Al-Shareef Ghazwan, Al-Zabee Saif, Grönstrand Miro, Koski Ilkka, Leino Jani, Nooreldin Abdullah Shkar, Ojalainen Anssi, Qasim Moushin, Haidar, Rautiainen Rosa, Söderlund Joni, Virtanen Valtteri

Lähiesimiestyön ammattitutkinto

Korhonen Teppo, Liekkala Susanna, Nylund Annika, Peltonen Riia

Lääkealan perustutkinto

Backman Johanna, Haapakoski Karoliina, Taavetinkangas Maria, Virtala Petra

Maanmittausalan perustutkinto

Kommio Jere, Kuopio Marko, Lindroos Peter, Muhonen Markus, Nummela Eija, Paavola Roope

Maarakennusalan ammattitutkinto

Koppe Nico

Majoitus- ja ravitsemisalan esimiestyön erikoisammattitutkinto

Langenoja Iida, Peltoniemi Jenni, Piilikangas Jenni

Matkailualan perustutkinto

Aalto Sofia, Pohjanen Sarita

Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto

Da Silva Galdino Elialdo, Kuusela Teo, Kuusisto Laura, Mustamäki Eleonoora

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Prosessiteollisuuden perustutkinto

Jalonen Jan, Jääskeläinen Jenna, Koskela Mirkka, Luokkanen Mikael, Mäkitalo Noora, Perttula Jouni

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto

Isaksson Kjell, Kurikka Jaana, Wahlroos Pasi

Puualan perustutkinto

Savolainen Aaro, Vaissi Jeremia

Puuteollisuuden perustutkinto

Vuorisalo Netta

Rakennusalan perustutkinto

Haapanen Valtteri, Hassani Yassin, Heikkinen Eeli, Kanerva Lauri, Ketola Niko, Laaksonen Henri, Laak-sonen Miro, Lahtia Jouni, Lampinen Leevi, Lasaroff Jesse, Lepistö Roope-Valtteri, Niemeläinen Jere, Nurminen Tomi, Rantanen Perttu, Shakhsi Jalal, Vuorinen Jerry

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto

Korte Kia, Lempiäinen Saara, Ong Ai Ling, Penttinen Niko

Ravintolan asiakaspalvelun ammattitutkinto

Jokinen Saara, Laaksonen Jutta, Lindvall Niko, Liukkonen Elena, Mäki Sini, Rumpunen Tuukka, Rättö Sonya, Savolainen Saara

Ruokapalvelujen ammattitutkinto

Erola Sami, Puranen Petri, Reunamo Tiina, Salo Ville

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto

Ahmed Sheimaa, Andersson Nina, Anttila Liisa, Arvola Liisa, Asp Terese, Bergqvist Viivi, Bäck Janica, Eravuori Heidi, Grisman Irina, Hakulinen Iida, Heiskanen Ville, Hirvensalo Arttu, Hyvönen Oona, Itkonen Otto, Jansson Ida, Karjalainen Jarna, Kinnunen Jenni, Kulmala Emmi, Kulmanen Seija, Lajalati Chadja, Latvala Jenna, Lehtomaa Susanna, Läksy Jane, Markula Enni, Marttila Mirjam, Merilehto Tia-Maria, Mo-rales Yrelis, Nybondas Nina, Nätti Pekka, Paasikivi Otto, Pihlajamäki Leila, Puhakka Kristiina, Rauhalinna Niko, Rautiola Roosa, Rinne Jonna, Rusi Milla, Ryösä Sini, Saarento Tiia, Sahiti Diona, Salminen Vilma, Santikko Päivi, Suominen Virve, Talvinen Julia, Tiukuvaara Jenna, Velic Fatma, Viholainen Emilia, Virtanen Sofia, Vähäsilta Hanna, Yasin Ali, Yläranta Rosa, Zahirovic Aldin

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto

Alfont Matthieu, Heikkilä Santeri, Lehti Jere, Salakari Elias, Vättö Joni

Talotekniikan perustutkinto

Helin Aki, Jokinen Aleksi, Kallionpää Jasper, Lehtonen Eetu, Tamminen Petteri, Vuorinen Janos

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto

Farhodova Zulayho, Heinonen Henna

Tekstiili- ja vaatetusalan perustutkinto

Bartsch Sophia, Dawood Sara

Tieto- ja tietoliikennetekniikan ammattitutkinto

Ingel Alexander, Leppäsyrjä Eero, Leskinen Antti, Polojärvi Joni

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto

Forsblom Kim, Hedman Joona, Kaarlonen Teemu, Kiviranta Aleksi, Kuusisto Roni, Laine Jesse, Ronkai-nen Kim, Vuorenmeri Jason

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto

Heikkonen Satu, Kaukonen Paula, Nikolaev Kirill, Wazni Sami

Välinehuoltajan erikoisammattitutkinto

Kiviruusu Tanja

Välinehuoltoalan perustutkinto

Korhonen Tommi

Turun aikuiskoulutuskeskus

Ajoneuvonosturinkuljettajan ammattitutkinto

Laiho Marek Olavi

Autoalan perustutkinto

Ablish Yousif Hazim Shareef, Jokila Raino Lari Juhani, Al-dayyeni Mohammed Raad Hameed, Kari Joni Tapani Olavi, Karim Dishad Majeed, Mohammed Ammar, Mustajärvi Marika, Räisänen Teemu Kalevi, Henriksson Alina Sofi Karoliina, Rindell Patrick Aleksander, Tulonen Sami Tapani, Budeanu Gheorghita, Kolehmainen Riku, Hanoon Mohammed Sameer

Isännöinnin ammattitutkinto

Korvenpää Teemu Olavi, Heikkilä, Antti-Ville Mikael, Toivanen Leea, Ihajärvi Taisto, Nyberg Lars Gunnar, Siitonen Sami Tapani

Johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto

Laakeristo Birgitta, Takkinen Tiina Elina, Sappinen Tatjana, Vuori Heidi Saara-Maria, Vähätalo Riikka Maria

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto

Salonen Katja Helena, Virtanen Janina, Toivonen Hanna Elina, Saleh Awat Mikael, Ojanperä Katja Maarit Anneli, Aaltonen Varpu Tuulikki, Baranová Iveta, Väisänen Sonja Emilia, Ferthous Samima

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto

Lukkarinen Mika Antero, Kareem Sukar Khaled, Landén Tapio, Hukka Veli Justus Severi, Kuronen Jani Antti Tapani

Kylmäasentajan ammattitutkinto

Hakala Saku Matti Einari

Liiketoiminnan ammattitutkinto

Hoikkala Teija Tuulikki, Suominen Marjut Anneli, Pentikäinen Suvi, Ruusunen Krista

Lähiesimiestyön ammattitutkinto

Seppälä Merja Aleksandra Tuulikki, Tyynmaa Henna Eveliina, Suomi Hennaliisa Mirjami, Ojamäki Sanna Elina, Lundenius Maria, Perasto Riikka Irmeli, Turunen Henna Eveliina, Rantanen Jonna Karoliina

Maarakennusalan ammattitutkinto

Back Jarkko Matti

Matkailualan perustutkinto

Bulgaru Yuliia, Ibrahim Aya

Myynnin ammattitutkinto

Parviainen Laura Helena

Pintakäsittelyalan perustutkinto

Toivonen Kimi Aleksi, Al-Zirjawi Mohanad Mohammed Hasan, Bielawa Sylwia Barbara, Karppinen Johanna Maritza, Shuaib Dergham Rida Faadel, Virtanen Mari Pauliina, Karhula Hanna Marjatta, Salonen Jenna Susanna, Koskinen Laura Kati Amanda

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto

Julin Eeva-Liisa Kaarina, Kurki Taru Hannele, Österlund Minna Josefiina, Regis Vanne Edilene, Suominen Elina Marjatta, Trifonova Ilona, Mehmeti Nailje, Abeth Ali Najiha, Särkijärvi Pasi Antti Juhani, Dietrich Anu, Hannula Sonja Anna Aleksandra, Oivanen Marjut, Onuorah Uchenna, Hiltunen Ninni Johanna, Kinnunen Kirsi Hannele, Colliander Elina Katriina, Ristimäki Taru Hannele, Koskela Kiira Karoliina, Ablahad Laia, Kelmendi Blerina, Salminen La-Ongdow, Virta Jaana Päivi, Pirskanen Sari Eeva Kristiina, Blomqvist Kornphan, Mäkinen Merja Anneli, Mansikka Marja, dos Santos Ferreira Edmilson, Jalo Jenni, Laivo Merja Elisa, Ademuyiwa Adetoun Busola, Amoda Adeleke, Kuusivaara Kimmo Olavi, Nieminen Pertti Tapio, Riihimäki Marko Johannes, Ylistalo Jukka Tapio, Famuwagun Samuel Adeyemi, Ahlqvist Roosa Karoliina, Aaltola Markku, Söderholm Pirjo Margit, Hakala Tuija Sisko, Graham John Alex, Kalasniemi Jemica, Hiitola Janika Helena, Koistinen Aki Kalevi, Al-Khafajy Ali, Koistinen Kai Juhani, Org Riho, Laine Juha Petteri, Maxamed Xusen Shaam

Putkiasentajan erikoisammattitutkinto

Saari Tommi Tapio

Rakennusalan perustutkinto

Degerholm Erik Christian, Junnonen Helena, Hadrawi Ahmed Salim Ali, Aittamäki Mikko Henrik, Laakso Sanna-Kaisa Josefina

Sähkö- ja automaatioalan ammattitutkinto

Tuominen Henri-Pekka, Ahlamaa Jani Joonas, Lauren Jari, Ketonen Eero Artturi, Laakso Mikko Olavi, Heimala Kai, Kaarne Kari

Sähkö- ja automaatioalan erikoisammattitutkinto

Alikeskikylä Samuli Henri Mikael, Kalenius Jaakko Juhani, Männistö Aleksi Juhani Tapio, Naaranoja Akseli, Männistö Arttu Frans Uolevi

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto

Reinikainen Anu, Hassan Muhammad Karem, Pirneskoski Kai Kristian, Papa Alessandro, Niskanen Patrik Antero, Nieminen Jyri Arvo Olavi, Nordman Toni Mikael, Ijäs Markus Tapani, Heinonen Tuomas, Al-Talqani Abbas, Lankila Roope Jalmari, Häkkinen Markus Ilari, Heinonen Jarno Juhani, Järvi Netta Merika, Julaid Mohammed, Koskinen Jarmo Juhani, Koutila Jenni, Kryeziu Faton, Repo Teppo, Savolainen Teppo Sakari, Simonenkovaite Asta-Silja, Viiri Petra Helena, Nurmi Eetu Saku Tapio, Vuorimaa Anders Kristian, Al-Kinani Ibrahim, Närvälä Erkka Matti Mikael, Paukkio Timo Sakari, Sarriolehto Joni August, Petrov Alexander, Jalonen Perttu Oskari Anselmi, Bujupi Daut, Haatainen Nikolai Heikki Eevert, Hakula Seppo Ilmari, Harttimo Joni Risto Juhani, Männistö Terhi Marianne, Shehu Bekim, Tervahauta Sami Juha Tapani, Tyyskänen Anja Pauliina, Eskola Atte Tapani, Lempinen Rami Erik Mikael, Salonen Asmo Kristian, Nanthum Kittipong

Talonrakennusalan ammattitutkinto

Holttinen Joel Otso Mikael

Talonrakennusalan erikoisammattitutkinto

Laakso Joel Seppo Antero, Lemberg Erki, Pajula Taneli

Talotekniikan ammattitutkinto

Antikainen Jonne Hannu Petteri, Heiskanen Sami Samuli

Talotekniikan erikoisammattitutkinto

Pihlaja Kari Tapio, Kauhanen Mika Juhani, Mononen Jusa Kosti Kalervo

Talotekniikan perustutkinto

Ritanotko Teemu Juhani, Omari Mbirize, Lehmuspolku Matias Kristian, Aghajari Alireza, Palani Kaiwan, Arvonen Matias Emil, Juhala Petro Aleksanteri, Kuusisto Vili-Valtteri, Lehto Maija-Liisa Henrika, Mäkipää Aki Tuomas Christer, Ruotsalainen Sami Markus Juhani, Sjögren Senni Elise Alexandra, Al-Khazraji Hussein

Tekniikan erikoisammattitutkinto

Kalske Tapio

Tuotantotekniikan ammattitutkinto

Mäkipää Jussi Petteri, Rindell Janina Ingrid Sylvia, Hellsberg Galina, Laakso Anu

Turvallisuusalan ammattitutkinto

Flycht Alexandra Katariina, Lehto Jani Petteri, Lenets Jussi-Pekka, Leppänen Nina, Lindqvist Miika Mathias, Ovaska Juho Joonatan, Rantanen Timo Juhani, Virtanen Sami Petteri

Turvallisuusvalvojan erikoisammattitutkinto

Hallamaa Mikko

Yrittäjän ammattitutkinto

Soulas Tanja Annikki, Ali-Yrkkö Tanja Maarit, Seppänen Jaakko Pauli, Leino Eero Hermanni, Seppä Tea Helena

Rasekon ammattiopisto

Ajoneuvoalan ammattitutkinto

Laine Oscar Edvard Juhani, Pohjalainen Tommi Matias

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja

Sipilä Aleksi Artturi, Virtanen Jere Kristian

Elintarvikejalostuksen ammattitutkinto

Alho Juwati, Aro Jussi Antero, Laurimaa Katri Anneli

Erityisruokavaliopalvelujen erikoisammattitutkinto, dieettikokki

Keränen Marika Päivikki, Suominen Reija Johanna

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetologi

Mört Roosa Maria, Raita Saara Julia Rosanna, Suominen Aino-Maija Linnea

Johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto

Aunio Mira-Johanna, Hatakka Mirva Anniina, Härmä Minna, Immonen Tomi Juhani, Kärkkäinen Pekka

Tapani, Lehtonen Sanna Marjukka, Levanen Rolf Tapio, Liven Harri Juhani, Löfstedt Terhi Tuulikki,

Nemlander Tuija Maria Tellervo, Ojala Miia Marika, Rainio Petri, Rajainmäki Kiti Elina, Rantanen Maija

Tellervo, Riihinen Renja Enni Anniina, Roth Heidi Marjaana, Salmela Juha-Matti Ilmari, Soini-Jalonen Tuija

Marjaana, Udd Markus Olavi, Ullakonoja Tuuli Kristiina, Valtanen Riikka

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto, perhepäivähoitaja

Jansen Mailen Christine, Salihu Shkurta, Salo Jenni Anneli, Seuri Sinikka Elisabeth, Viitala Carita Sabrina

Hannele, Kaapro Markus Mikael

Kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetologi

Hiukka Venla Aino Maria

Kaupan esimiehen erikoisammattitutkinto

Tång Elina, Vanhanen Minttu-Maaria, Verho Miia Susanna

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneistaja

Abuhameed Hasan, Schuurman Niklas Oskari, Sinkkonen Hermanni Kalervo

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, levyseppähitsaaja

Abdullaziz Ibrahim Ahmed, Al-Ani Zainulabdeen Ali Azeez, Al-Jaburi Abdelrahman Krebet Abd, AL-Jiburi

Hijran Mansour, AL-Qaisi Hadhifa Ahmad Farouq, Alsamrae Ammar Adil Ahmed, Al-tameemi Husham Raad

Fadhil, Barbar Hasan Khaled, Farah Ahmed Mohamed, Moskajärvi Aleksi Heikki Sakari, Saleh Nasser Mahdi,

Seilo Tuukka Oskari, Steliou Marios, Tamminen Tuomas Kristian, Tolppanen Niko Santeri, Vuorijärvi Minttu

Aurora

Käsityömestarin erikoisammattitutkinto, käsityömestari

Thorström Tarmo Vesa Matias

Käsityöntekijän ammattitutkinto

Numminen Soile, Puranen Hanna

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi

Kairi Rumpus Jami Juhani, Loikkanen Laura Marjatta, Saurén Soile Susanna, Sukari Joonas Pekka Petteri

Liiketoiminnan ammattitutkinto

Aalto Mira Annukka, Arino Sara Marianna, Forssell Satu-Maria, Hämäläinen Anne Sinikka, Jack Sirkku

Helinä, Juup Pia-Marie, Kauppi Tuuli Maria, Kuittinen Sini Maarit Susanna, Laine Heli Susanna, Laine Liisa

Tellervo, Laine Susanna, Lehvonen Sarita Anna Sofia, Metsätähti Sirpa, Nurmi Johanna Henrietta, Peltola

Minna, Pirkkalaniemi Jatta Anneli, Ruusunen Henna Julia, Suomi Eija Helena, Suominen Tanja Marjaana,

Tikka Kati Ursula, Valtonen Sari Susanna, Villisi Jaana

Liiketoiminnan erikoisammattitutkinto

Lindroth Kirsi Kyllikki

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi

Airola Raisa Katariina, Eskelinen Paula Marita, Haakana Henna-Maaria Emilia, Kemppainen Rosa Natalia,

Koivisto Toivo Veikko Hermanni, Kulmala Janne Aatos, Kärkäinen Leevi Viljami, Kääntö Sari Emilia, Laakso

Emilia Maria, Lahtinen Jaana Kristiina, Leino Matias Olavi, Lindqvist Paula Marianne, Mäenpää Salla Anna

Sarlotta, Niitynpolku Seija Sinikka, Palomäki Netta Katariina, Perrakoski Tomi Erik, Ranki Lari Mika Mathias,

Vähä-Lassila Aleksi Eemeli, Välimäki Milla-Leena Maria, Österholm Miko Anton Johannes

Lähiesimiestyön ammattitutkinto

Honkanen Kyllikki Pauliina, Liljeström Mia Maria Alice, Simula Piia Tuulikki, Tuominen Jonna Annika

Markkinointiviestinnän ammattitutkinto

Riihikoski Katja Sisko Anneli

Matkailupalvelujen ammattitutkinto

Eronen Päivi Elina, Granqvist Tord Mikael, Hakkarainen Marja Helena, Heino Virpi, Kari-Åberg Minna

Tuulikki, Kesälä Tina Inga Maria, Pohjanen Anu Eveliina, Selvinen Veera Pauliina

Mielenterveys- ja päihdetyön erikoisammattitutkinto

Penttinen Heljä Tellervo, Tammi Minna Kristiina, Valve Kirsi Anita

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, henkilökohtainen avustaja

Ali Deeqo Aden, Uusitalo Anita Margitta

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, toimitilahuoltaja (AT)

Dena Farhana Hossen, Lehto Teija Elina, Närjänen Elena

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, kiinteistönhoitaja

Neeme Aare

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, toimitilahuoltaja

Jabbar Halub Angham, Kadrija Minire, Osman Maryan

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja

Kipinoinen Arttu Eemeli, Koivisto Petro Rikhard, Kuronen Eemeli Jaakko Anttoni, Lahti Jonatan Valtteri,

Laine Jimi Casper Kalervo, Palmroos Arttu Tapani, Pohjankukka Kasper Artturi, Reiman Niklas Mikael,

Sjöström Leevi Julius, Suhonen Elias Arttu Juhani, Westergård Kristoffer Carl-Johan

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki

Abed Khulood Ghalib, Ahmad Gharib Anwar, Ahmed Nehayat Akram Ahmed, Akiyama Nozomi, Al-Badri

Sarmad Hani Mahmood, Al-Hamadani Enas Mohammed Jawad, Al-Hilali Doaa Dheyaa Oudah, Al-Khazraji

Sarah Jamal Abbas, Al-Maksoosi Liqaa Imran Oudah, Al-Shaikli Ahmed Majid Ahmed, Brander Nina Kaarina,

Hakimzadeh Mahabadi Mahmud Reza, Hassan Farah Mulki, Helsko Harlan Konstantin Olavi, Ibrahim Rasul

Krekar, Ilunga Lunyangu Blafe, Jabbar Surur, Jubran Wurood Fadhil Mohsin, Jumaah Thaer Oleiwi, Khalaf

Ammar Adnan Khalaf, Khoshnoud Rogayyeh, Kinnunen Kari, Marts Linda, Ngoenklom Sirilak, Nguyen Thi Ut,

Peralta Dominguez Anlly, Pänkäläinen Jussi Aleksi, Safari Latifa, Salin Jutharat, Shaik Fareeda Begum,

Suikkanen Thatsanee, Tawfiq Wuroud Zuhair, Tolvanen Ella-Kaisa Maria, Tuominen Tony Juhani

Ravintolan asiakaspalvelun ammattitutkinto, baarimestari

Kustonen Mia Janina

Ravintolan asiakaspalvelun ammattitutkinto, tarjoilija (AT)

Toivonen Henna Riikka

Restaurointikisällin ammattitutkinto

Laakkonen Marjut Hannele

Ruokapalvelujen ammattitutkinto, ravintolakokki

Perälä Kati Marika

Ruokapalvelujen ammattitutkinto, suurtalouskokki

Saavinen Tuija Inkeri

Seppäkisällin ammattitutkinto

Airas Marek Juhani, Helimo Jussi, Kaurila Ali Matias, Kilpiö Timo Kalevi

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Abdullahi Abdikhadar, Airio Sanna Johanna, Halminen Vilma Johanna Elisabeth, Helttula Jenni, Hiltunen

Joonas Jimi, Honkala Anton, Huhtala Enni Elina, Järvinen Linda Elisa, Keto Petro Aki Aleksi, Laaksonen Ira,

Laine Jenna Emmi Kristiina, Laulumaa Jenna Charlotta, Lehtonen Heli Maarit, Nordlund Minna Maria, Nurmi

Heidi Maria, Palmu Tanja Karoliina, Ranta Anna-Maria, Saarinen Janika Elina, Sajo Marianna Jessica,

Suonkanta Heli Kaarina, Tamssi Serafia Aliina, Tapio Evita Sofia Emilia, Toivonen Ville-Petteri Johannes,

Vainio Heidi Karoliina, Vesala Janina Ulla Mirjam

Suurtalouskokin ammattitutkinto

Laaksonen Maarit Hannele

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, automaatioasentaja

Mäentaka Joonas Riku Petteri

Taideteollisuusalan erikoisammattitutkinto, museomestari

Ruokonen Pasi-Pekka

Taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani

Juvonen Marco Kristian, Kirveslahti Mari Helena, Koivisto Jorma Tapio, Rådland Joonas Karl-Olof, Sintonen

Antti Jalmari, Suontlahti Niko Wilhelm

Teknisen suunnittelun perustutkinto, suunnitteluassistentti

Mäkelä Aku Ensio Johannes

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto, designtekstiilien valmistaja (PT)

Kataja Iidaveera Wilhelmiina

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto, mittatilausompelija (PT)

Hatungimana Gloria, Nemes Anett, Räikkönen Marjo Helena

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto, muotiassistentti (PT)

Viljanen Olga

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT-asentaja

Rissanen Tommy-Petteri Kristian

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi

Ek Matti Juhani Erik, Haavisto Aleksi Eemeli, Joutsio Jussi Mikael, Julin Rasmus Aleksi, Laakola Jesse Joonas,

Leino Walter Johan Matthias, Malkamo Santtu Alex Edvard, Salo Jami Juhani, Ticarau Robert Nicolae, Virta

Joni Jeremias

Tuotekehitystyön erikoisammattitutkinto

Paavilainen Katri Helena, Särkkä Jenna Noora Matilda, Yllikäinen Maria Rauha

Vanhustyön erikoisammattitutkinto

Vainio Jonna Maria

Yrittäjän ammattitutkinto

Kallio Taina Tuulia

Yritysneuvojan erikoisammattitutkinto

Laine Minna Johanna, Niemi Sanna, Sirkiä Mika Juhani, Valvikko Hannele Kristiina

Turun konservatorio

(Valmistuvat 16.12.)

Musiikkialan perustutkinto

Muusikko, klassinen musiikki

Hurttia Sesilia

Muusikko, pop & jazz -musiikki

Alatalo Waltteri, Hiltula Hannu

Musiikkiteknologi

Mäkinen Aapo, Mäntynen Juho

Tutkinnon osan/osia suorittaneet

Ollila Leevi, Tunturi Jusa, Kiiskinen Ida

Turun kristillinen opisto

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto

Al-Shimmeri‬‏ Sana, Koli Jenna, Palmu Heidi, Tammi Kirsi

Kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto

Alt-Suomi Christine, Leskinen Maria, Toorikka Virva

Koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjauksen ammattitutkinto

Aaltonen Susanna, Luoma Heikki, Nyman Johanna

Lapsi- ja perhetyön perustutkinto

Hyvönen Tuuli, Kerttula Elina, Mehtälä Jasmin, Ngairi Hayat, Raitanen Tanja, Rautala Satu, Salminen Mica, Samylina Darja, Suvitie Liisa, Takkinen Juho, Uotila Piritta, Virtanen Sari

Seurakunta- ja hautauspalvelualan ammattitutkinto

Hyppönen Joonas, Jaskara Teemu, Randelin Rainer

Seurakunta- ja hautauspalvelualan ammattitutkinto

Aalto Tiina, Häyrynen Heli, Koivisto Nina

Suntion ammattitutkinto

Vaurio Hannu

Viittomakielisen ohjauksen perustutkinto

Mäkeläinen Mea

Novida Turuntie

Liiketoiminnan perustutkinto

Falten Inga

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto

Jauhiainen Jenni Ida Päivikki, Virtanen Viivi Henna Eveliina, Vuorinen Henna Annika, Värjönen Elina Amanda, Hakanen Riina Matilda, Hakanpää Nenna Karina, Lehtojärvi Hilma Esteri, Numminen Johanna Iida Maria, Merisaari Carita Kristiina, Pukkila Jenni Juulia

Lounais-Suomen ammattiopisto Novida, Uusikaupunki

Prosessiteollisuuden perustutkinto

Mäkelä Eevert Niilo Olavi

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto

Kluuskeri Sini Leena Susanne, Ääritalo Heidi Elina, Arvonen Satu Tuulikki

Haluatko käyttää

Osallistuaksesi keskusteluihin ole hyvä ja kirjaudu TS-tunnuksillasi

Olet kirjautuneena yritystunnuksella. Yritystunnuksella ei voi osallistua keskusteluihin.
Aloita keskustelu tästä jutusta
Viesti

Viesti lähetetty!

Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22.
Virhe viestin lähetyksessä.
TS:n verkkokeskustelun säännöt

Uudet näkökulmat keskustelussa vievät asioita eteenpäin. Siksi Turun Sanomat kannustaa verkkosivuillaan aktiiviseen ja rakentavaan keskusteluun.

Verkkokeskusteluun osallistuminen edellyttää rekisteröitymistä (jonka pääset tekemään tästä). Rekisteröityminen ei edellytä lehden tilaamista.

Keskusteluun voit kirjoittaa omalla nimelläsi tai nimimerkillä. Suosittelemme oman nimen käyttöä, sillä on arvokasta seistä mielipiteidensä takana. Ole kriittisenäkin kohtelias ja kunnioita muita. Epäasiallinen käytös estää osallistumisen keskusteluun.

Turun Sanomien verkkokeskusteluun tulevat viestit tarkastetaan ennakolta. Siksi viestit julkaistaan viiveellä, ja julkaisusta päättää toimitus. Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22. Toimitus voi lyhentää ja muokata kirjoituksia.

Kirjoittaja on juridisessa vastuussa viestinsä sisällöstä. Rasistisia, herjaavia tai ihmisten yksityisyyttä loukkaavia viestejä ei julkaista. Muista hyvät tavat, älä huuda äläkä kiroile.

Kirjoita napakasti. Emme julkaise yli 1 800 merkin viestejä. Pysy keskusteluketjun aihepiirissä. Älä yritä muuttaa aihetta. Tekstin yhteyteen voi liittää teemaan liittyviä asiallisia linkkejä, jotka toimitus tarkistaa ennalta. Mainoksia emme julkaise.

Verkon keskustelut ovat osa Turun Sanomien sisältöä, josta olemme vastuussa. Toimitus voi harkintansa mukaan sulkea keskusteluketjun.