Kupittaan koulussa kosteus- ja mikrobivaurioita – käyttöä jatketaan kevätlukukauden loppuun
Kupittaan koulun kuntotutkimuksen tulokset ovat valmistuneet. Niiden mukaan rakennuksesta löytyi kosteus- ja mikrobivaurioita, ilmavuotoja, ilmanvaihdon painesuhteiden vaihtelua ja kuitulähteitä.
Kosteus- ja mikrobivaurioita löytyi rakennuksen seinistä ja lattiarakenteista. Rakenteista vuotaa ilmaa sisälle.
Kupittaan koulutaloa käyttää tällä hetkellä Vasaramäen koulun Syreenikujan yksikkö eli yläkoulu.
Oppilaita koulutalossa on noin 290 ja henkilökuntaa noin 30.
Koulurakennukseen tehtiin kesän ja alkusyksyn aikana kosteus- ja sisäilmatekninen kuntotutkimus, koska koulussa oli herännyt sisäilmahaittaepäily.
Turku tilasi tutkimuksen Sirate Group Oy:ltä.
Tutkimuksen mukaan rakennuksen sisäilman laatuun vaikuttaa merkittävästi myös monimuotoinen ilmanvaihto. Sen seurauksena painesuhteet vaihtelevat rakennuksen eri tiloissa.
Ilmanvaihtokoneista ja suojaamattomista siirtoilmasäleiköistä löytyi kuitulähteitä. Löydetyt pitoisuudet olivat silti kahden viikon kuitulaskeumanäytteissä matalia, eivätkä ylitä siksi toimenpiderajaa.
Koulutaloon tehdään käyttöä turvaavina toimenpiteinä rakennuksen ylipaineistaminen ja asennetaan tilakohtaiset ilmanpuhdistimet. Lisäksi kuitulähteet poistetaan ja rakennukseen tehdään joululoman aikana tehostettu siivous.
Kaupungin näkemyksen mukaan nämä toimenpiteet riittävät turvaamaan tilojen käytön kevätlukukauden 2021 loppuun.
Kupittaan koulutalon käyttäjät aloittavat 2021 syyslukukauden väistötiloissa. Väistötilasuunnitelmat tarkentuvat vielä tämän vuoden aikana, mutta toimitilapäällikkö Minna Juseliuksen mukaan tilaelementti on todennäköinen ratkaisu.
– Ruiskatu 8:n koulurakennus ei ole enää Syreenikujan käyttäjien väistötilavaihtoehtona. Se on nimittäin täynnä, Juselius kertoo.
Kupittaan koulutalon oppilaiden vanhemmat vastustivat jo vuonna 2017 oppilaiden siirtämistä Ruiskadulle.
Turku on suunnitellut lakkauttavansa Syreenikujan yksikön Skanssiin mahdollisesti rakentuvan monitoimitalon tieltä.
Myös Syreenikujan liikuntapainotteisuus ja Kupittaan kenttien läheisyys sai vanhemmat vastustamaan lakkauttamista.
Juseliuksen mukaan kaupunki etsii tilaelementtiratkaisulle sijoituspaikkaa Puropellon yläkoulu–Vasaramäen alakoulu -akselilta.
– Olisi tarkoitus löytää Syreenikujan käyttäjille tilaa jostain nykysijainnin läheltä.
Vasaramäen koulun vanhempainyhdistyksen puheenjohtajan Mari Pirilän mukaan koulussa on oireiltu.
– Myös koulun iltakäyttäjiltä on kuulunut, että tiloissa on aistittu sisäilmaongelmia.
Pirilän mukaan vanhempainyhdistys haluaa tietää, kuinka vaaralliset tilat ovat terveydelle.
– Ymmärtääkseni terveydenhoitajan ja työterveyden raportit eivät ole vielä valmistuneet.
Hän pitää hyvänä, että koulussa tehdään edes jotain, mutta katsoo, että oppilaat ja henkilökunta pitää saada tiloista mahdollisimman nopeasti pois.
– Tai ainakin oireileville lapsille pitää löytää muu vaihtoehto. Ehkä etäkoulu, kun sitä on muutenkin nyt pidetty, Pirilä ehdottaa.
Hän pitää hyvänä, ettei lapsia olla kuitenkaan enää sijoittamassa Ruiskadulle.
Skanssin monitoimitalo ei edelleenkään saa kannatusta vasaramäkiläisiltä.
– Toivomme nykytontille uutta koulua, jotta koulu säilyisi alueella. Skanssi on liian kaukainen, ja sitä paitsi Vasaramäen koulu on yhtenäiskoulu. Ylä- ja alakoulu pitää olla lähekkäin, Pirilä huomauttaa. Päivitetty 18.11. kello 17.10: juttu päivitetty kauttaaltaan muun muassa lisäämällä Turun toimitilapäällikön ja Vasaramäen vanhempainyhdistyksen edustajan kommentit.