Paikalliset

Katso listat: Ammattiin valmistuneet Turusta ja Varsinais-Suomesta

SSS/Essi Seppälä

Turun Sanomat julkaisee verkossa laajasti kevätlukukaudella ammattiin valmistuneiden nimiä Varsinais-Suomesta. Onnea kaikille valmistuneille!

Axxell

Grundexamen i sjöfart

Fagerlund Oliwer, Sjöholm Conny, Lehtinen Thorbjörn, Johansson Alexander, Nylund Anton, Grandell Johan

Grundexamen i turism

Kullberg Xuxha, Sundman Alice, Svahn Didrik, Ahlbäck Nina, Malmström Emilia, Väyrynen Lotta, Zadvorska Dariia, Roth Kristina

Grundexamen i affärsverksamhet

Grönholm Niklas, Holmberg Therese, Kuusikorpi Noora

Novida

Audiovisuaalisen viestinnän perustutkinto, media-assistentti

Kataja Minni Mariella

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja

Aaltonen Joel Mikael, Ekqvist Mikael Janne Valter, Haapala Mikael Lembit, Jokinen Jimi Mikael, Järvi Niko Pasi Petteri, Korkka Leevi Santeri, Lotta Juuso Matias, Luoma Sami Antero, Mohammadi Shah Mahmoud, Oikia Niko Kristian, Ojala Jesse Oskari, Pettinen Jari Hannu Markus, Salmila Topias Santeri Ilmari

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kampaaja

Aalto Riina Annastiina, Helin Mia Emilia, Hirvensalo Pirjo Helena, Männistö Linda Susanna, Salo Ida Adeliina, Sivonen Hanne Karoliina, Stolt Jenna Annika, Suominen Jenni Josefiina, Uusitalo Gauhar

Hiusalan perustutkinto, parturi-kampaaja

Forsberg Johanna Suvi Tuulia, Hyytiäinen Emilia Annabella, Laakso Veera Peppi Josefiina, Lehtinen Ellinoora Iida Anita, Mäkelä Nina Helena

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki

Aoda Ilin, Ketola Reea-Maarit Peppiina, Kortemaa Eetu Ilmari, Mäkelä Riina-Maria Eveliina, Peiponen Petra Maria Eveliina, Rantala Miia Maria Tuulikki, Taipale Tiina Elina, Tammelin Joonas Mikael Alexander, Virtanen Jiina Mikaela

Kone- ja metallialan perustutkinto, koneenasentaja

Rantanen Jesse Olavi Antero, Salonen Väinö Artturi

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneistaja

Maikola Pia Hannele, Mäki Janne Samuel, Ranne Tiina-Maija, Räsänen Joonas Kasimir

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, levyseppähitsaaja

Aaltonen Juho Matias, Aho Niilo Julius Vihtori, Järvinen Jokke Tapani Joninpoika, Karén Mikael Eino Alfred, Kulmala Eetu Ville-Waltteri, Saastamoinen Niko Rami Tapani, Uusitalo Jere Johannes Kristian

Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Savolainen Jenna Kristiina

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi

Ahokas Sanni Eveliina, Anttila Elmeri Vilhelm, de Wit Henrik Albert (kaksoistutkinto), Gregorio Julian, Hakamäki Paavo Eemeli, Järvistö Iiro Aleksi, Järvistö Simo Juhani, Kallioinen Ida Annika, Koit Gabriela, Kuusjärvi Tiia Kaarina, Laine Mikael Henrik Nikolai, Laine Oskari Tapani Johannes, Laitonen Emmi Eufemiia Marianne, Laivo Väinö Frans Eemil, Lattu Rene, Lehto Jonna Julia, Lehtonen Julia Ida-Maria, Lehtonen Oona Emilia, Leiviskä Karma Annika Tuulia, Leppämäki Leevi Oliver, Lilja Jessica Elina, Mykkänen Viljo Kustaa, Nieminen Milo Mikael, Nikander Niko Petteri, Nikander Sarianna Sylvia, Nummi Luukas Otto Mikael, Rovio Jere Samu Aleksanteri, Saarinen Aleksandra Nella-Delia, Saarinen Veeti Ilari, Salo Laura Emilia Josefiina, Salonen Heidi Elisabet, Salonen Hely Emma, Seppänen Silja Susanna, Suonpää Siiri Anna Kristiina, Täckman Patrik Johannes (kaksoistutkinto), Wehman Ville Waltteri, Veijanen Henri Kristian, Veijola Einari Eemil, Vesala Iita Aino Inkeri, Vienonen Erika Aino Helena (kaksoistutkinto), Vuorinen Vaula Ailakka, Vähätupa Maria Helmi Katriina, Översti Jasper Santeri Mikael

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi

Häkki Jenna Sofia, Idrizi Floriand, Kajala Kati Anniina, Keihola Kirsi Kaarina, Kinnunen Ritva Hannele, Mäntylä Jesse, Peltokangas Jenni Kristiina, Pyykkö Iida Aina Amanda, Rauno Suvi Pauliina, Saloinen Henna Helena, Sundberg Sofia Iina Marika, Suominen Lisa Kaarina, Söderblom Sini Elisabeth, Vuorma Katja Maria

Logistiikan perustutkinto, autonkuljettaja

Heinonen Leevi Johannes, Simola Kim Kristian Kalevi

Logistiikan perustutkinto, linja-autonkuljettaja

Hakenberg Julia Johanna Karoliina, Karlsson Anton Joonatan, Kivistö Eetu Janne Antero, Koivunen Mauno Alvar, Koskela Miikka Olavi, Niiranen Jatta Johanna

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Logistiikan perustutkinto, varastonhoitaja

Al-Shamiry Ahmad, Leveä-Aho Jonna Kaarina, Ylä-Vannesluoma Valtteri Ilmari

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja

Ankelo Tatu Pentti Kristian, Anttila Artturi Mikael Aleksander, Backman Henni Karoliina (kaksoistutkinto), Haavisto Niko Aleksi, Hongisto Tomi Väinö, Jumppanen Siiri Alisa, Kaurala Tino Kristian, Lehtinen Miko Ilmari, Mankinen Antti Olavi, Nieminen Elmeri Onni Topias, Ojanperä Hannes Viljami, Onnela Mika Olavi, Peltola Aleksi Esa Mikael, Raitala Mikko Topias, Silvo Viljami Vilhelmi, Sjöberg Olli Kasperi, Tamminen Jari Veikko Juhani, Tamminen Matias Eetu Oskari, Timonen Jalmari Mikko Juhani, Toivonen Juho Heikki, Virtanen Veeti Robert Mikael , Väihkönen Akseli Antero , Ääri Tommi Emil Akseli

Maatalousalan perustutkinto, maaseutuyrittäjä

Eskola Lassi Olavi Aleksanteri, Juusti Ossi Veikko Antero, Karjainen Marko Taneli, Pöyry Riina Marika, Sakari Emma Kristiina

Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto, mediapalvelujen toteuttaja

Keipi Kalle Fredrik, Lehtonen Sanna Sylvia

Media-alan perustutkinto, mediapalvelujen toteuttaja

Laine Teemu Seppo Santeri (kaksoistutkinto)

Prosessiteollisuuden perustutkinto, prosessinhoitaja

Hakola Jesse Joakim, Kantola Erik Juhani Ensio, Viherä Topi Viljami

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja

Alkki Lydia Helmi Mirjami, Brown Daniel Lucas (kaksoistutkinto), Ikonen Ville Waltteri, Järvelä Anssi Pekka, Laine Tatu Juho Petteri, Leppämäki Jasmina Laura Helena, Lindberg Pihla Pauliina, Malviste Anttoni, Mattila Miro Ilmari (kaksoistutkinto), Mettälammi Juuso Arttu Armas, Mäkinen Miika Johannes, Niemi Tomi Antero, Pirilä Aaro Antton Vihtori, Rantala Paavo Martti Artturi, Saari Antti Eemil Teponpoika, Saloniemi Jeremia Paavo Armas, Sälliluoma Lukas Oliver, Sävelkoski Jussi Mikael, Tapio Emil Elias, Tuomi Ville Oskari, Virtanen Oskari Jarnonpoika, Wallenius Tony Markus Ossian, Ylijoki Tatu Topias Verner

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Aalto Tuija Soilikki, Aarnisaari Jenna Jasmin, Ahlstedt Saga Sarita, Ala-Kleme Maarit Saima Lemmikki, Alhonen Kirsi Anneli, Alitalo Eveliina Aino Maria, Eskola Jemina Maria Monica, Hakala Eerika Sofianna, Hautoniemi Kari Tapani, Heikkilä Leevi Lauri Heikinpoika, Heikkinen Saija Katriina, Heinilä Katariina Mikaela, Helin Suvi, Hellberg Ona, Hongell Sini Tuulikki, Hongisto Emilia Maria, Ilmari Timo Antti, Isoheiko Kira Maria, Jalonen Janette Riitta Anneli, Jauhonen Elli Sylvi Johanna, Kesseli Mervi Minna Katariina, Korpela Jenna Karoliina, Korpela Krista Katariina, Kovalevska Nelli, Kovriznohh Zanna, Laiho Sanna Kaarina, Lakkala Marjo Annukka, Lampinen Elise Marie, Lindholm Elina Maria, Lindholm Minna Susanna, Mahlamäki Minna Matilda, Marttila Sari Marjut, Mikola Venla Adele, Nieminen Kati Marika, Näppinen Heli, Oksanen Anneli, Parajuli Apsara Devi, Pietilä Paula Karoliina, Pihlajamäki Minttu Juulia, Piiroinen Laura Margareeta, Reunamo Yuli, Sallinen Shanna Helena, Salonen Sonja Susanna, Seppä Heidi-Maria Christina, Sinkko Nina Marita, Soini Sini Susanna, Tiainen Suvi, Vaittinen Jatta, Valtonen Noora Linnea, Vist Eve, Vuohijoki Veera Henna Maaria, Vuorio Katariina, Åkerblom Teea Birgitta

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja

Höglund Samu Mikael, Katajamaa Markku Olavi, Lehtinen Arja Elina, Leppimaa Marko Matias, Mikerov Eddi Aleksander, Räsänen Maarit Susanna, Saari Jesse Juhani Rafael, Uusikartano Markus Jorma Juhani

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, automaatioasentaja

Koho Juuso Heikki Mikael

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja

Fältberg Jani Olavi, Grön Markus Aleksanteri, Hernandez David Rafael, Hiltunen Konsta Eemeli, Hirvasoja Kasperi Eetu Johannes, Häkli Henri Tapani, Hätönen Markus Veikko Juhani, Koistinen Roni Juhana Jeremias, Kurkisuo Petri Artturi, Kyläheikkilä Aleksi Kristian, Lehtinen Antti Kalervo, Lehtonen Lauri Antero, Markula Petteri Mikonpoika, Mäntysalo Nikolas Tommi Juhani, Naula Niilo Juho Alexander, Niemi Matias Niko Santeri, Nisonen Jesse Valtteri, Ojala Matias Jouko Samuel, Pernu Juuso Tapani, Pohjanoksa Kimi Petteri, Pulli Jymy Jaakko (kaksoistutkinto), Ruusunen Konsta Johannes, Salmela Roope Frans Juhani, Savolainen Lauri Vihtori, Sievänen Nicholas Mikael, Tapio Tino Juhani, Ylikännö Lauri Johannes

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja

Himer Yassin Ilias Eemeli, Laaksonen Casper Ilmari, Patong Johnny, Turunen Rasmus Jean Sebastian

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi

Gustafsson Eemeli, Kähärä Valtteri Samuel, Tarnanen Oskari Onni Tapani, Uusipäärni Aleksi Juhani

Paasikivi-Opisto

Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto

Bjon Heini Iida Emilia, Hirvonen Rasmus Emil, Kallio Niina Susanna, Kanerva Topi Martti Sakari, Laine Karoliina Peppiina, Lohiluoto Lina Henriikka, Malo Tiia Karoliina, Myllynen Senja Helena, Oinas Oliver Juha-Pekka, Toivonen Emma Noora Maria.

Rasekon ammattiopisto

Ajoneuvoalan ammattitutkinto

Koslonen Teemu Juhani

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja

Dahlén Leevi Göran Hermanni, Eivola Ville Elmeri, Kaerla Markus Valdemar, Kemppi Kristian Matias, Konki Niko Ilmari, Kortesluoma Niclas Oskari, Kukkohovi Juho Juhani Iisakki, Lipponen Aleksanteri Eemil, Marttala Nils Erik, Nordell Ella Sofia, Nygård Jussi Petteri, Ojala Roni Antero, Pahikkala Jussi Johannes, Pohjois-Koivisto Pyry Joonatan, Pohjola Panu Kristian, Pöysti Jesper Jalmari, Rosman Oscar Ville Viljami, Saarinen Joonatan Karl Eemil, Sjögren Veeti Johannes, Smolensky Tony Wiljam, Suomi Jimi Johannes, Takalo Arttu Frans, Törni Pasi Johan, Varjonen Jesse, Vuori Tuomas Jari Juhani

Erityisruokavaliopalvelujen erikoisammattitutkinto, dieettikokki

Aaltonen Satu Maria, Harju Tanja Tuulikki, Sirvidas Kersti, Toivonen Soile Virve Kaarina

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetologi

Hautaniemi Jutta Eeva Maria, Koila Riina, Kuusisto Elina Alli Vilhelmiina, Remes Alena

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Johtamisen erikoisammattitutkinto

Skippari Marita Anneli

Johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto

Erholm Sanna Karoliina

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto, koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjaaja

Alakoski Virpi Anette, Kesonen Heidi Johanna, Lehto Jenna Hannele

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto

Kaipainen Jonna Marika

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto, perhepäivähoitaja

Kangas Hanna, Laakso Laura Karoliina, Lindholm Virpi Kristiina, Mehtälä Jenni Kaarina

Kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetiikkaneuvoja

Mononen Laura Maria

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneistaja

Ahlsved Daniel Sebastian, Heimonen Ville-Valtteri Olavi, Koski Juho Heikki Matias, Reivonen Jami Kristian, Tamminen Jesse Kristian

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, levyseppähitsaaja

Ahmad Shohan Mushtaq, Al-Dirawi Hussein Kareem Abdulridha, Alhantas Sabhan Ihsan Ali, Ali Aymen Bassem Ali, Al-Jamili Mustafa Muhammad Rajab, Al-Khashali Adel Abdeljabbar Mahmoud, Al-Obaidi Ammar Younus Hussein, Arafa Muhamad Adnan, Kemppainen Petri Kalervo, Khshfah Ahmad, Kirkanen Riina Maria, Lehtonen Santeri Heikki Matias, Louhivuori Juho Arvi Jalmari, Memic Enes, Mohammad Bashir Younis, Mäkilä Aleksi Juhani Samuel, Palani Kamaran, Saadallah Abdulrahman Imad Saadallah, Saifori Sherko Othman Azeez, Seppä Tomi Kalervo, Touru Verner Frans Emil, Wittfooth Jesse Jaakkima, Yli-Saari Patrik Jesperi

Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Berg Miia Ritva Johanna, Mikkola Mia Marika, Väikkä Aleksandra-Maria, Väikkä Pekka Sakari, Ukkonen Sorja Johanna

Käsityömestarin erikoisammattitutkinto

Helles Tytti Terella, Lahtinen Nina Annika Susanna, Rantanen Reija Maria

Käsityöntekijän ammattitutkinto

Grönlund Leeni Anita, Junni Maria Susanna, Niskanen Laura Katri, Riipinen Hannele Kristiina, Salmenkivi Ruut Maria, Santonen Riikka Meri

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi

Salmi Roni Kristian, Wellenius Eetu

Liiketoiminnan ammattitutkinto

Lännistö Mia Susanna, Collanus Anna Kerttu, Helstamo Katja Kirsi Irene, Honkaneva Katriina Hannele, Kytönen Hanna-Reetta, Laine Krista Emilia, Lindroos Sari Susanne, Kaukola Jonna Pauliina, Söderlund Christian Mikael, Valtamäki Krista Sofia Elisabeth, Lak Hanna, Nurminen Kati Irmeli

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi

Pälijärvi Mea Karoliina, Aalto Niklas Aleksi, Abramova Ekaterina (kaksoistutkinto), Ahtiainen Alina Vilhelmiina, Alakoski Josefina Miranda Annina, Cardoso Harding Cristiane, Cimilji Ardi, Grönlund Santeri Juho Tapio, Heikkinen Kirsi Helena, Huovila Meri Tuulia Elisabet, Innala-Ristimäki Hanna-Leena, Inttilä Valtteri Juhani, Järvinen Jasmin Jenna Julia, Jäspi Arja Hellikki, Kantola Viivi Vilhelmiina (kaksoistutkinto), Kauranen Miisa Maria Eveliina, Kebic Elma, Kiuru Joni-Mikael, Kiviranta Johanna Karoliina, Kuningas Jessica Karoliina, Kustonen Elmeri Jeremias Kalevi, Laaksonen Vera Julia, Laivo Miina Tellervo, Lumme Daniel Vilho Juhani, Luoto Christa Kaarina, Marttila Kiia Caroliina (kaksoistutkinto), Matilainen Rami Oskari, Niemi Aleksi Matti, Pehrsson Erik Johan Göran (kaksoistutkinto), Peltonen Taru Katariina, Pirhonen Miika Caspian Juhani, Pulkkinen Maria Katariina, Rintala Päivi Kaarina, Ruopsa Pinja, Ruusumaa Rosa Maria, Salmi Senni Annika, Salovaara Jerry Markus, Sandberg Henna Pauliina, Sarvo Kristian Jyrki Juhani, Silén Niko Kristian, Silkka-Conteh Hanna Elisabeth, Silvan Sani Alisa, Stenroth Terno Veikko Alexander, Syri Heidi Kristiina, Tamminen Noora Elina (kaksoistutkinto), Tauriainen Jasmin Susanne, Tekin Ari Azad (kaksoistutkinto), Toimio Ville Sakari, Tuominen Nestori Iisakki, Tuomola Monalisa Mariel, Tuulivaara Emmi Maria, Uotila Veeti Waltteri (kaksoistutkinto), Äijälä Maria Irina

Lähiesimiestyön ammattitutkinto

Heikkilä Maria Pauliina, Håkansson Jaana Anneli, Niiranen Riina Johanna, Ristilehto Katja Eveliina, Ruotsalainen Milla Piritta

Markkinointiviestinnän ammattitutkinto

Aunola Jenni Johanna, Laatikainen Karoliina Henrietta, Salminiitty Raakel, Suodenjoki Kaisa Anna-Maria

Matkailupalvelujen ammattitutkinto

Rivinoja Tanja Marjana Alexandra

Mielenterveys- ja päihdetyön ammattitutkinto

Rämö Piia Kristiina

Mielenterveys- ja päihdetyön erikoisammattitutkinto

Gustafsson Saija Marita, Larjoranta Pasi Juhani, Lehtinen Jukka, Leino Sanna Maarit, Listenmaa Niina Katja, Mikkonen Miska Juhani, Nuutinen Jari Veijo Sakari, Raikari Tuula Marjaana, Rautiola Leena Maria, Tytar Yuliya, Virtanen Emilia

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, henkilökohtainen avustaja

Kouhia Nelli

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, henkilökohtainen avustaja sekä kodinhuoltaja (AT)

Rintamäki Edjane

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, toimitilahuoltaja (AT)

Thong-Insee Sukanya

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, kiinteistönhoitaja

Engblom Kimmo Tapio, Kaaros Ville Rikhard, Nylund Joni Erik, Panisse Jean-Pierre Philippe, Strandman Jari-Matti

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, toimitilahuoltaja

Bednieri-Tcarmatebuli Freia, Isse Said, Prisacariu Gina

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja

Hassani Mohammad Sharif, Helenius Leevi Olavi, Kauppinen Jasper Jesse Julius, Koivunen Rasmus Matias, Kuronen Mikael Koehler, Lakomaa Tommi Heikki Aleksi, Lassila Miikka Aleksi, Lehtinen Julius Anton Kristoffer, Marjunen Joona Aleksi, Mäkelä Niko Anttoni, Nuotio Niklas Valtteri Antero, Ollanketo Eetu Juuso Elmeri (kaksoistutkinto), Pohjankukka Miro Juhani, Raatikainen Eetu Oliver, Saari Arttu Juhani, Saari Valtteri Frans Emil, Silvola Patrick Tino Tapio, Simola Aron Arvo Aulis, Sorri Jonne Juhani, Suominen Eelis Verneri, Valtanen Rasmus Sakari, Virtanen Samppa Onni Juhani, Välimäki Roope Väinö Vihtori

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija

Backman Jannika, Huuhka Emma Sofia, Kuutniemi-Heinemaa Päivi Kaarina, Rainetsalo Wenla Liisa Anita, Wihervuori Inka Vilhelmiina

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki

Al-Gailani Wisam, Aljamali Abdel Khalek Emad, Al-Janabi Dhurgham Abdulrazzaq Jasim, Al-Khafaji Rami Suheil Omran, Al-muradi Ahmed Hazzaa Saadoun, Aso Jenna Maria Merituulia, Hamid Shaian jalil, Kamorudeen Fadekemi, Kaskentola Vili-Mikael Tapio, Kokkonen Jasper Rasmus Valtteri, Koskelainen Eero Petteri, Kujala Toni Antero, Lehtonen Saku Onni Ilmari, Lindström John Peter, Mettovaara Sandra Sofia Juulia, Mänty Tino Oskari, Nissi Sonja Kristiina, Omar Ismail Huner, Pekkarinen Jere Juhani, Perkiö Aleksi Elias, Puumala Julianna Jasmin Mikaela, Salo Anna-Maria, Samadov Sanan, Shchekina Elena, Stormi Emilia Iina Amanda, Suikki Moona Olivia, Tanhuanpää Joni Ilari, Vainio Aulis Sakari, Zeidan Huda

Restaurointikisällin ammattitutkinto

Kröger Jarkko Tuomas, Pelkonen Anne Maarit

Ruokapalvelujen ammattitutkinto, suurtalouskokki

Hänninen Emilia Linnea, Kadhim Atheer, Vahtera Chacriya

Sihteerin ammattitutkinto

Kuusisto Sari Helinä

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Airo Säde Sinikka, Ajakainen Jaana, Andersson Laura Adonika, Chantry Hermione Rose, Erhomaa Rinna Marjatta, Fihlström Ilona Julia Marianne, Fränti-Saari Annakaisa, Haapamäki Liselott Paulina, Haataja Katja Erja Annika, Hallikainen Johanna Helena, Haloila Milla Jenni Janina, Harju Johanna Maria, Hiltunen Sanna-Susanna Tellervo, Hjelt Aada Sofia, Huittinen Erja Annika, Ihalainen Johanna Birgitta, Jalonen Jasmin Jennifer, Jokinen Severi Aleksanteri, Kaijankoski Sari Marjatta, Kankare Nea Johanna, Kirves Anu Maria, Koisaari Jens Oskar Theodor, Krouvila Milla Anneli, Kulmala Heidi Riikka Hannele, Kurkilahti Emilia Adolfiina, Kylämäkilä Anna-Julia, Laine Anni Katariina, Lassila Markus Tapani, Leppänen Laura, Lindfors Jari Pellervo, Lukkarla Kaisa Julia, Lumiaho Laura Elina, Marttila Anna Oliivia, Menkovic Selma, Metsäranta Saana Katariina, Miannik Henna Maaret, Mäkinen Henna Maria Tuulikki, Mäntypuro-Suhonen Milla Marianne, Nurmi Julia Maria, Nyblom Ida Lisa (kaksoistutkinto), Nybom Henna Susanna, Oksanen Johanna Linnea, Pahikkala Ella Emilia, Pelkonen Janika Serafia, Pentti Ester Wilhelmina (kaksoistutkinto), Pihlman Jasmin Julia Piia, Rajala Taru Hannele, Rakkolainen Emiilia Amanda Elisabet, Ramirez Oviedo Mayra Elizabeth, Rannikko Kirsi-Mari Mirjami, Rantanen Marjut Kaarina, Rinne Jenna Johanna, Runkokari Jenni Eliisa, Salonen Tuija Päivikki, Savolainen Carita Jasmin Marjatta, Simola Sanna Maarit, Sorariutta Ronja Tuulia, Sukari Wenla Aune Kyllikki, Suksaman Phattharaphon, Taalikka Aino Lydia, Tamminen Ria Marika, Tolonen Heikki Johannes, Tuominen Salla-Mari, Tuuna Annukka Lilli Maria, Vaittinen Miia, Valtonen Ronja Sofia, Viilos-Kontinen Nina Kristina, Viitanen Jaana Susanna, Virta Julia Catarina, Virtanen Emilia Juulia

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, automaatioasentaja

Aaltonen Eemil Eino Juhani (kaksoistutkinto), Aunio Miikka Ossi Juhani, Cavrag Manuel, Hakula Leevi Niko Petteri, Korhonen Niklas Olavi, Lehtimäki Johannes Juhani, Merta Roni Antero Aleksanteri, Mäki Roope Viljami, Niemi Artturi Toivo Sakari, Pasanen Teemu Kristian, Piilinen Katja Elina Katarina, Runkokari Aleksi Tuomas, Siltanen Iiro Sakari (kaksoistutkinto), Suhonen Petrus Ilmari, Tamminen Timi Taneli (kaksoistutkinto), Uuttu Miika Markus, Vaulajoki Juuso Joonathan, Wihervuori Inka Vilhelmiina

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, automaatioasentaja

Sirén Samuel Juhani Dolawat

Taideteollisuusalan erikoisammattitutkinto, käsityömestari

Nore Hanna Maria

Taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani

Palomäki Janita Jasmin, Vilen Mervi Annika

Taloushallinnon ammattitutkinto

Hellbom Linda-Marie Karolina, Seitam Kristin, Tegelberg Minna, Rainio Ninamaria

Teknisen suunnittelun perustutkinto, suunnitteluassistentti

Aaltonen Mona Reetta Karoliina, Honkanen Elsi, Kuronen Sofia, Jokimaa Matias Karo Aleksi, Kettunen Jerry Matias, Niemi Arttu Uolevi, Rouvinen Juho Otto Juhani, Saidi Masiullah, Salokannel Samu Eemil Ilmari, Vaanola Miko Voitto

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto, designtekstiilien valmistaja (PT)

Koskela Riikka Johanna, Säteri Heli Susanna, Vatanen Liisamaija Johanna, Vuorio Izabella

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto, mittatilausompelija (PT)

Motorina Darja, Nemes Anett, Turunen Noora Maria, Varjonen Hanna Kristiina,

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT-asentaja

Moilanen Roni Markus Petteri, Rintamäki Rene Aleksi

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi

Aulio Valtteri August Olavi, Eloranta Niko Aleksi, Kosunen Niclas Juhani, Laihia Jami Miko Akseli, Laine Iivari Kaarle Iisak, Paju Samuli, Rantanen Teemu Tommi Tapani, Siltanen Riku Oskari, Suomela Roope Oskari A, Terho Joel Sebastian, Tikkanen Niilo Tapani, Egorov Svetlana, Hyvärinen Oskari Mikael Olavi, Kuusela Sakari Ahti Einari, Matikka Eero Pekka Oliver, Murtoniemi Juho Kristian, Olkkonen Juuso Eemil, Sandell Toni Tapani, Tuomisto Leo Viljami, Veijalainen Jussi Olavi, Virtanen Sami Petter Oskari

Tuotekehitystyön erikoisammattitutkinto

Aaltonen Piia Kristiina, Kourusuo Johanna Kristiina, Sjöblom Timo Kalevi

Vanhustyön erikoisammattitutkinto

Sjöman Katri Johanna

Yrittäjän ammattitutkinto

Lind Erika Anette Viktoria, Rantala Jukka Tapani, Soikkeli Jaana Marjatta, Vidák Eszter, Lehtisalo Tuomas Ilmari

Yritysneuvojan erikoisammattitutkinto

Rosala Lassi Eemil, Tarvainen Hanna

Salon seudun ammattiopisto

Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus (VALMA)

Ahmadi Karim, Luusua Joonas, Nemyrovska Viktoriia, Shyrinska Anna

Autoalan perustutkinto, autokorinkorjauksen osaamisala, autokorinkorjaaja

Akbari Jawad, Kylmäniemi Jarkko, Lindholm Marko, Pentikäinen Siiri, Saloranta Kimi

Autoalan perustutkinto, autotekniikan osaamisala, ajoneuvoasentaja

Ekholm Kalle, Grof Lassi, Haikonen Iiro, Hirvonen Ville, Honkala Arttu, Jämsen Robert, Klemelä Niko, Lehto Kasper, Lehto Tino, Lehtonen Joel, Lietzén Lauri, Lindholm Jone, Mäkilä Miika, Nikkinen Ville, Nyberg Roope, Parviainen Ville, Pihlström Kari, Sainio Niko, Selenius Niklas, Wirtanen Joona

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, hius- ja kauneudenhoidon neuvonnan osaamisala, kosmetiikkaneuvoja

Lepistö Emma, Saarela Teemu

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kampaajatyön osaamisala, parturityön osaamisala, kampaaja, parturi

Helenius Olga, Helminen Emma, Hursti Henna, Hämäläinen Henriette, Kurppa Nelli, Lavikainen Tiia,

Lehtonen Jenni, Lintula Pauliina, Riikonen Tilda, Simola Miia, Tolvi Maija, Vuori Riina

Hiusalan perustutkinto, parturi-kampaaja

Tuominen Inka

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, ruokapalvelun osaamisala, asiakaspalvelun osaamisala, kokki, tarjoilija

Lauren Suvi

Kone- ja metallialan perustutkinto, automaatiotekniikan ja kunnossapidon osaamisala, kunnossapitoasentaja

Malmivirta Karlo

Kone- ja metallialan perustutkinto, valmistustekniikan osaamisala, koneistaja

Kivimäki Santeri, Koskinen Miki, Lindholm Niilo, Peltoniemi Tomi

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, asennuksen ja automaation osaamisala, asentaja

Hirvonen Tommi

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, asennuksen ja automaation osaamisala, koneasentaja

Koski Lauri

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, tuotantotekniikan osaamisala, koneistaja

Laaksonen Juhani, Lehti Tommi, Peipponen Ville, Setälä Julius

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, tuotantotekniikan osaamisala, levyseppähitsaaja

Al-Khazraji Bashar, Fedotov Vasilii, Motornyi Andrei

Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto, puhdistuspalvelujen osaamisala, toimitilahuoltaja

Mohammed Qasim Shawnm, Özdemir Melda

Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto, tuotteen suunnittelun ja valmistuksen osaamisala, artesaani

Aitosalo Roosa, Forsman Elvira, Hörkkö Markus, Kinnunen Jasmin, Sandholm Susanna

Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto, ympäristön suunnittelun ja rakentamisen osaamisala, artesaani

Karjalainen Laura, Raininko Hanna

Liiketalouden perustutkinto, asiakaspalvelun ja myynnin osaamisala, merkonomi

Alm Mikko, Hernesniemi Pauliina, Nääppä Teemu

Liiketalouden perustutkinto, talous- ja toimistopalvelujen osaamisala, merkonomi

Nordström Beda-Amanda, Taka-aho Helena

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi

Breilin Mikael, Hajdini Saranda, Hänninen Tia, Iivonen Riku, Jetullahi Sinan, Kalkela Noa, Kavén Mico, Koivuniemi Sebastian, Laaksonen Maaret, Laamanen Topi, Lempiäinen Elli, Lundström Jesper, Manelius Ria, Metsänoja Topi, Mishina Nora, Paima Akseli, Paulamäki Sami, Pettersson Ilona, Puska Tuula, Rantanen Erika, Rantanen Roope, Sajjadi Najib, Salmari-Lindvall Laura, Samimi Danial, Suominen Jaakko, Suontausta Anu, Taponen Tuula, Turtola Aleksi, Valo Heli-Anne

Logistiikan perustutkinto, kuljetuspalvelujen osaamisala, autonkuljettaja

Bergroth Mikael, Engblom Joona, Heinonen Jami, Järvelä Aleksi, Kalliola Roope, Kivirasi Santeri, Lindholm Valtteri, Nurmi Juuso

Logistiikan perustutkinto, kuljetuspalvelujen osaamisala, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja

Ahola Oskari, Aronen Matias, Eriksson Matias, Hlevnjuk Tiina, Hsa Pay, Huolila Martti, Huoponen Niko, Hurme Jyrki, Härkönen Heidi, Kallio Konsta, Kankare Emmi, Karimo Vesa, Karimo Ville, Kautto Joonas, Keski-Vähälä Miikka, Kotavuopio Riku, Kultanen Ilari, Kurkilahti Vesa, Laine Isabel, Lehtonen Tino, Lindroos Santtu, Loponen Viia, Mäensivu Arttu, Naakka Jesse, Nieminen Sofia, Salomaa Martti, Sipola Suvi, Sirkelä Daniel, Suomi Akseli, Taalikka Ville, Vidberg Tanja

Logistiikan perustutkinto, varastopalvelujen osaamisala, varastonhoitaja

Kaasinen Antti

Matkailualan perustutkinto, majoituspalvelujen osaamisala, vastaanottovirkailija

Auranen Milla, Forsgren Johanna

Matkailualan perustutkinto, matkailupalvelujen osaamisala, matkailupalvelujen tuottaja

Anttila Eetu, Manelius Jenna, Niemi Olga, Rasila Dagnija, Saks-Ljunggren Greta, Suni Tuomas

Pintakäsittelyalan perustutkinto, rakennusmaalauksen osaamisala, maalari

Kulmala Julia, Tannijärvi Samuel, Tuominen Mikaela, Lehtonen Roni

Pintakäsittelyalan perustutkinto, rakennusten pintakäsittelyjen osaamisala, maalari

Kuivakangas Johanna

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, kiinteistöhoidon osaamisala, kiinteistönhoitaja

Karesluoto Janne, Rinkinen Roy, Sundholm Matias

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, toimitilahuollon osaamisala, toimitilahuoltaja

Mikkilä Ismo, Nijhawan Vijay, Palani Jafi Zara, Savin Miika, Skladnova Margarita, Ågren Tarja

Rakennusalan perustutkinto, maarakennuskoneenkuljetuksen osaamisala, maarakennuskoneenkuljettaja

Ahonen Sanna-Mari, Jääskeläinen Heikki, Laitinen Eetu, Moisio Niilo, Pakola Tuomas, Peltola Eetu, Raikaa Miro, Rasimus Topi, Santakangas Antti, Vaara Veeti, Väänänen Ville

Rakennusalan perustutkinto, talonrakennuksen osaamisala, talonrakentaja

Balinca Jashar, Haalijoki Mikko, Hirvonen Jesper, Kaskinen Eetu, Kivimäki Max, Laaksonen Eetu, Mettala Taneli, Oksanen Matias, Paikkari Toni, Pakarinen Eetu, Pölönen Niko, Ståhlström Jere, Vesterinen Joonatan, Vuorinen Jere, Väätäinen Casimir, Yasin Rostam Usman

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, asiakaspalvelun osaamisala, tarjoilija

Kamphan Risa, Nieminen Sarianne, Vuoti Jani

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, ruokapalvelun osaamisala, kokki

Ali-Yrkkö Juuso, Ekholm Roni, Henttinen Laura (kaksoistutkinto), Korte Riku, Loukonen Iida,

Rajala Roope, Rantanen Joonas, Raudsepp Kristiina, Suontausta Fanni

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, ensihoidon osaamisala, lähihoitaja

Laine Milla, Oksanen Pekka

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, ikääntyvien hoidon ja kuntoutumisen osaamisala, lähihoitaja

Gali Sari, Halonen Henna, Illes Timea, Isomäki Tiina, Kirves Jaana, Kuru Liisa, Lehikoinen Jutta, Lindgren Marita, Lindholm Riitta, Manelius Riku, Merikukka Jonna, Simonné Pala Erika, Sinkkonen Satu, Thirasetamorn Woranit

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lasten ja nuorten hoidon ja kasvatuksen osaamisala, lähihoitaja

Leino Roosa

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lasten ja nuorten kasvatuksen ja hoidon osaamisala, lähihoitaja

Aalto Henna, Halonen Miia, Helenius Riinamari, Henriksson Jaana, Herranen Joel, Juhantila Krista, Juusti Anni, Kallio Kaapo, Kallio-Rokka Riikka, Kinnunen Jessica, Knaapinen Helena, Laakso Nea, Leskinen Niina, Liimatainen Ida, Mikhaylichenko Svetlana, Nouko Mari, Nummiluikki Sofia, Pantsu Kalle, Punsar Iida, Pyykkö Fiia, Rannik Inge, Rastas Mari, Rivimets-Juust Iloona, Tuomola Kati, Vuori Ilona, Wahlsten Satu

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, mielenterveys- ja päihdetyön osaamisala, lähihoitaja

Ahmadi Barsan, Blomerus Tino, Heikkilä Maija, Hurve Anne, Laine Satu, Lehtinen Janita, Lindholm Leevi, Luosujärvi Suvi-Tuuli, Mäki Janni, Määttänen Reija, Salokoski Sari, Sipponen Marika, Suominen Susanna, Vehmaa Lotta, Ämmälä Sini

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, perustason ensihoidon osaamisala, perustason ensihoitaja

Kopponen Aleks, Pohjaranta Viivi, Rekola Marko, Ropanen Hanna, Ruohonen Jonna

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala, lähihoitaja

Akhtar Waheed, Alanto Emmi, Haavisto Sabina, Heikkilä Erika, Herranen Markku, Hiitola Shiri, Isokääntä Fanni, Jylhä-Ollila Tessa, Keyriläinen Merja, Kokko Sofia, Korpela Pia, Laaksonen Hanna, Lass Iflin, Lehto Kirsi, Leinonen Eeva, Mielonen Pia, Mäkinen Eerika, Mäkirinne Sofia, Nordström Jaanika, Nyberg Linda, Oksanen Iida, Olup Viktoria, Paju Riitta, Panahi Naim, Rezaei Abbas, Riitamaa Nea, Ruostetsaari Julia, Suominen Henri, Sutinen Siiri, Söderholm Annika, Tibúrcio Prazeres Joana, Tulonen Anna, Vint Dagmar

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, vammaistyön osaamisala, lähihoitaja

Aaltonen Sanna, Enqvist Heikki, Ihamäki Nia, Korpela Merja, Kytö Ella, Laiho Ari-Mikko, Leppiniemi Niiko, Nordström Virve, Ojala Timo, Rautio Tiia, Reunanen Katariina, Ruusulaakso Katja, Saturi Sari, Vuorensola Saija

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, vanhustyön osaamisala, lähihoitaja

Sarasmo Teresa

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja, automaatioasentaja

Ahonen Teemu, Hidén Jimi, Ikonen Esa, Kulmanen Jalmari, Kämäläinen Tomi, Liiman Jon, Mikkonen, Arttu, Myllymäki Santtu, Mäkeläinen Sami, Niinivaara Arttu, Niiranen Leevi, Oksanen Taisto, Paasonen Veikka, Pohjola Mika, Rask Casper, Reiman Joona, Ringborg Patrik, Ruohonen Väinö, Saastamoinen Atte, Salo Eetu, Sumuvuori Hanna, Tång Antti, Vesander Iiro, Viktorov Oleg, Wahlman Nina

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja, automaatioasentaja

Ehrnrooth Emil, Heinonen Tuomas, Hurve Frans, Tuomisto Juho

Taideteollisuusalan perustutkinto, puusepänalan osaamisala, artesaani

Lähteenmäki Tero, Saarinen Heikki, Salakari Valtteri

Taideteollisuusalan perustutkinto, sisustusalan osaamisala, artesaani

Ekbom Jasmin, Hansson Jasmin, Kiss Zsuzsa, Koski Tea, Kunnas-Berg Sade, Mäntynen Mervi, Nylander Hanna, Peltola Catherine, Toivonen Tiina

Taideteollisuusalan perustutkinto, tuotteen valmistuksen osaamisala, artesaani

Ahtiainen Anniina, Grönvall Nea, Heikkilä Vilja, Korpela Kasper, Louhevirta Liisa, Mailander Minea, Nuutinen Pinja, Saario Heli, Saaristo Minna, Varjonen Essi, Vesanto Annika

Talotekniikan perustutkinto, putkiasennuksen osaamisala, putkiasentaja

Ali Ahmed, Henttinen Atte, Häggström Onni, Kasvala Vihtori, Kuusola Kimmo, Lehtilä Lauri, Lehtiranta Kasimir, Levomaa Aki, Majuri-Parkkali Ria, Makats Kaarel, Pulkkinen Taneli, Rezai Najibollah, Tinus Siim

Teknisen suunnittelun perustutkinto, suunnitteluassistentti

Alakoski Pasi, Haapakoski Anni, Hirvenkivi Henri Kristian Aukusti, Järviö Hanna, Korhonen Jarkko, Koski Lauri, Ruohonen Päivi, Suhonen Tiia, Takomo Saana

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto, designtekstiilien valmistaja

Degerström Merja, Henelius Renata, Kivelä Marika, Kukkonen Senni

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, elektroniikka-asentaja

Gjere Emiljan

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT-asentaja

Kallunki Markus, Kangasniemi Aleksi, Lehtinen Valtteri, Lehtonen Jesse, Nurmi Mikko, Ropponen Niilo, Silvo Markus

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, käytön tuen osaamisala, datanomi

Forsman Jesper, Hallapelto Ilmari, Nurmi Juho, Söderman Aleksi

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, ohjelmistotuotannon osaamisala, datanomi

Bussman Rasmus, Hokkanen Vesa, Iivonen Elias, Juponaho Eemeli, Kakko Akseli, Kareinen Tuomas, Laiho Mikko, Parttimaa Samu

Turun aikuiskoulutuskeskus

Autoalan perustutkinto

Abunofal, Basel J.S., Adaro Gerardo Mauricio, Adolfsson Eva Hannele, Al-zawbai Ali Abdulwahed, Asikainen Ruu Henrik, Fors Teemu Tapio, Kamil Yousif Mohammed, Kemppainen Mimmi Iida Ilona, Konttila Taru Helena, Nenonen Mikko, Ojala, Erkka Juhani, Saari Kai, Salman Aiman, Yaseen Sulaiman Younis

Isännöinnin ammattitutkinto

Carpelan Camilla Maria, Makkonen Irja-Liisa, Mustonen Jarno Tapio, Nilsson-Rainio Theressa Mira Elviira, Sainio Mervi

Johtamisen erikoisammattitutkinto

Ahteenmäki Mari, Korpiaho Sari, Mäki Mikko Matias, Pippola Janne, Rämö Riitta, Sonninen Kalle Johannes, Taittonen Markku

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto

Kiviniemi Nina Marika, Lehtola Kirsi Maria, Nariman Arezu, Perkonmäki Emmi Camilla, Sormunen Pirjo Päivikki

Kiinteistöpalvelujen erikoisammattitutkinto

Juhala, Jarno Ali Henrik

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto

Al Musawi Yasser, Alhasan Mohaimen, Heikiö Juuso Petteri, Häkkinen Lidia, Kisialiova Sviatlana, Lehtola Jerry, Lemanczyk Beata Katarzyna, Mahdi Hayder Nassr, Ojanen Kimmo Tuomas, Parjanne Saija

Kunnossapidon ammattitutkinto

Peltonen Mika Juhani

Kylmäasentajan ammattitutkinto

Raittila Robert Aleksi, Saarimäki Raimo Ilari

Liiketoiminnan ammattitutkinto

Aho Matias Petteri, Huotari Oskari Otto Samuel, Häggström Jani Michael, Hällilä Heini Elina Annikki, Jokioinen Maarit Satu Hannele, Järvinen Joonas Aleksi, Koivukangas Janne Valtteri, Koppelo Miisa Marianna, Korpela Minna Christa Karoliina, Leppänen Miko Samuli, Murto Janne Mikael, Nurmela Maarit Aune Elvira, Ritari Tuomas, Räsänen Tarmo Tapani, Silén Ellika Raya Louise, Sorjonen Leena Helena, Tevameri Heikki Matti Juhani, Tinnilä Petteri Aleksi Tapio, Tång Aleksi Mikael, Törn Niina Maria, Vironen Esa

Lähiesimiestyön ammattitutkinto

Auvinen Mirka Maria, Berg Pamela Kristina Olivia, Eranto Anne Maarit Helena, Heinonen Hanna Maria, Hintsala Julia, Hirvi Seija, Hurskainen Ari Matias, Huttunen Tanja Tuulia, Juntunen Julius Esanpoika, Karlsson Jan Miikael, Kotikivi Veera, Kumpuoja Maria, Metso Marko Juhani, Paasu Minna Marianne, Pakarinen Juho Pekka, Peltonen Tiina Kristiina, Puhakka Katja Annika, Remes Joni Kristian Aleksanteri, Ruskasuo Roope Samuli, Sadiku Egzon, Savolainen Sami Markus, Sjöblom Anni Marjut Helena, Soininen Antti Esko Petteri, Tiainen Lauri, Toivanen Annina, Wathén Vesa, Ågren Jani Mauri Miikkael, Österholm Heidi Christine

Matkailualan perustutkinto

Kunnasvirta Camilla, Turkina Natalia

Pintakäsittelyalan perustutkinto

Al-zuabidi Fatima Raad Abdulkareem, Cimili Hysni, Gustafsson Camilla Katariina, Hyrkäs Miska Joonatan, Jääskeläinen Oona Kristiina, Koppe Tony Richard, Mäkinen Jani Johannes, Valmunen Henna Charlotte, Valtonen Lisa Emilia, Vuolanen Tapani Elias

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto

Ahonen Secil Julia, Al-Zubaidi Jarob Jihad Hamze, Amin Salam Yedallah, Chukwu Rita Chibuzor, Fält Sanna, Heino Katja Kaarina, Hrescanu Ionela-Raluca, James Upson, Lahtinen Timo Juhani, Lehtonen Katja, Lintusalo Edit Peppiina Adelina, Mariseva Jelena, Myllyveräjä-Santanen Anne Irmeli, Ukwuoma Chimezie Stanley, Westerlund Ville Juhani

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan erikoisammattitutkinto

Ahola Arto-Pekka, Mäkelä Katri Hannele, Snellman Sami

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto

Ala-Heikkilä Mika, Hämeenoja Jouni Tapio, Ilola Anne Riitta Kristiina, Kako Noora Z, Koskelin Timo Juhani, Koskinen Juho Vihtori, Laitala Tuomas Sameli, Merkkiniemi Jarmo Kullervo, Nyyssönen Marko Tapio, Peltonen Mirko Johannes, Toivonen Erno

Rakennusalan perustutkinto

Al-Khadhim Mazin Yas Khudhair, AL-Khuzaie Mohammed Jawad Abed, Arvonen Alvar Aleksander, Be-Hanna Fadi, Enroth Kimi-Petteri, Järvi Jonne Santeri, Silvennoinen Toni

Siivoustyönohjaajan erikoisammattitutkinto

Ekman Hanna, Viitanen Ismo

Sähkö- ja automaatioalan ammattitutkinto

Haapala Teemu, Lahti Tapani Antero, Linko Marko Sakari, Rantaseppä Niko Mikael, Vainio Markku, Vainio Vihtori Pekka

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto

Abdulmaged Omar Abdulelah, Al-Bayati Arkan Maher Abdulkareem, Hammar Reijo Graeme, Kaarne Kari, Mäntylä Timo Juhani, Rahimi Nasrullah, Salminen Ville Valtteri

Talonrakennusalan ammattitutkinto

Beqiri Hamze, Huovinen Juha Tapani, Wahlroos Krista Johanna

Talotekniikan ammattitutkinto

Lapila Aleksi Johannes, Lehti Mika Tapio

Talotekniikan erikoisammattitutkinto

Mannila Juha Armas, Nore Riku Matti

Talotekniikan perustutkinto

Bajrami Advan, Ben Larbi Ibrahim Ben Mohammed, Feka Ylber, Kalkas Mikael Aaron, Kaski Pekka Aleksanteri, Lindbom Enni Minni, Lipponen Mikko, Long Vuthina, Pirttilä Markus, Siltanen Jarmo-Juhani, Turunen Tapio Ilmari, Wilén Ville

Turvallisuusalan ammattitutkinto

Raitmaa, Elena

Turvallisuusalan perustutkinto

Penttilä Maija Kaarina

Turvallisuusalan perustutkinto (OPS)

Eräranta Emma, Jalonen Jesse, Justen Matilda, Karesluoto Ilmari Aleksanteri, Laukkanen Henna, Lindström Jerry, Manninen Mila, Merikanto Tom, Ojanen Erika, Ranta Tuukka, Ruiz Palacios Krizha, Ruiz Palacios Krizha Ariane, Saari Emilia, Salminen Maarit, Tuominen Olli, Välimäki Joel Juhani

Turvallisuusvalvojan erikoisammattitutkinto

Laukkanen Niko Valtteri, Niinimäki Jutta Eliisa, Sipilä Markku Juhani, Sulkanen Arttu Aleksi, Varvas Jyrki Heikki Tapani

Turun ammatti-instituutti

Ajoneuvoalan erikoisammattitutkinto

Ranta-aho Mikko Olavi

Autoalan perustutkinto

Airismeri Lauri Markus, Alkio Santeri Markos Aleksi, Andrei Gabriel Nicolae, Areva Karolus Johannes, Forsten Janne Severi, Granlund Markus Alex Mikael, Hellman Jesse Johannes, Helminen Kasperi Veikko Ensio, Hovi Ville, Hurula Eemeli Niko Johannes, Huynh Thanh Tam, Iso-Järvenpää Juuso Jami Jonatan, Juhannusvuori Teemu Henrik Oskari, Keto Kauko Elias, Korhonen Jesse Sebastian, Koskinen Jimi Veeti Valtteri, Mattsson Carl-Christian, Meronen Eemil Juhani, Mäkinen Jasmin Maria, Nikula Sauli Matias, Pajunen Wilho Malakias, Pitkänen Arttu Oskari, Punkka Tuukka Topias, Päiviö Arttu Eemeli, Saarelainen Samuli Mikael, Saloranta Jere Mikael, Siltala Eevertti Elmeri, Suni Simo Tuomas, Suomi Lauri Arvo Vihtori, Suomi Sara Kristiina, Tausa Miro Jaakko Johannes, Vuorio Emilia Iiris Aleksandra, Vuorisalo Ville Matias

Elintarvikealan perustutkinto

Ahonala Jon-Einar Johannes Jukanpoika, Blomqvist Lotta Emilia, Forsblom Jenna Katariina, Heikkilä Jenna Aurora, Heikkuri Vilma Karoliina, Hummelin Mira Jasmin, Kaeophet Supatcha, Kettinen Elisa Tuulikki, Kohandi Anneli, Koivula Noora Matilda, Korhonen Laura Karoliina, Kärkkäinen Miikka Eero Ernesti, Laitinen Melissa Venla Sofia, Lehtonen Aki Valtteri, Leinonen Wilma Alisa Olivia, Mujunen Heli Laura Hannele, Nurmi Tiia-Maria, Sirén Jasmin Aleksandra, Sukpanao Suwannee, Tuomisto Sandra Kristiina Camilla, Ungern Emilia Kristiina, Vu Khuc Thao Dung

Grundexamen i affärsverksamhet

Åhlberg Emil Alexander

Grundexamen i företagsverksamhet, merkonom

Airola Jonathan, Blomquist Lukas (kombiexamen), Ekman Ylva (kombiexamen), Emet Aaron, Haverinen Kasper (kombiexamen), Holm Adam (kombiexamen), Jansson Joakim (kombiexamen), Konttinen Niklas (kombiexamen), Ljungman Jessica, Långstedt Emil, Nihtilä Erika, Nurminen Rufus, Paatero Petrus, Rintala Matias, Salakari Andreas, Teriö Nicklas

Grundexamen i informations- och kommunikationsteknik, datanom

Elmén Anton, Forsell Anton, Kataja Levi, Sahlström William, Tuomi Axel

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto

Almenoksa Timo Tapani, Hasani Arieta, Henriksson Maria Milla-Tuulia, Larm Emma Alisa, Lee Emmi Annina, Lindström Iida Maria Katariina, Manner Alina, Meritaival Santeri Emil Juhani, Palmén Iida Alisa, Rekola Noora Jessika, Salminen Aino Emilia, Salonen Anniina Karoliina, Selin Karoliina Maria, Veranen Ilona Annele, Vilppola Susanna Maria, Wallin Olivia Eveliina

Hiusalan perustutkinto

Afanasyeva Ksenia, Arif Dareen Taha, Arvonen Emma Elisa Alexandra, Baram Arjan, Eklund Alexandra Sofia, Eriksson Emmiina Serafia, Esmail Najebh Rezaei, Kontturi Vilma Elise, Kotka Enni Karoliina, Lankila Kerttu Liina Päivikki, Lehtonen Venla Aino Elisa, Lewis Mira Alexandra, Pekonen Matilda Meeri Emilia, Saarnio Netta Jasmin, Salman Bronaiah Oday, Saurén Neea Susanna, Simola Maija Ida Wilhelmiina

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto

Aaltonen Roope Oskari, Ahlqvist Gisela Lisbeth, Ahokas Hilda Helinä, Alekseeva Elina, Aulio Elli Aleksandra, Autti Noora Emilia, Haliseva Niklas Pekka Tapio, Hannula Erika Anette, Harjula Arttu Oskari, Jokinen Milla Olivia, Kallio Mikko Kalevi Nikolai, Karvinen Tiia Roosa Johanna, Keto Miia Matilda, Koilahti Aura Tiina Mimosa, Korpi Sanni Aurora, Koskinen Emilia Karoliina, Kostet Noora Susanna, Kurjama Demi Michelle, Kurman Valery, Kuusela Julia Karoliina, Kärkkäinen Elias Petteri, Kärkkäinen Juuso Petteri, Laaksonen Nuutti Johannes, Laaksonen Teresa Maria Elise, Lager Emmariina Lotta, Lehtinen Nico Santeri, Lehtonen Emma-Sofia, Liimatainen Eetu Edvin Rikhard, Liukkonen Karoliina Maarit, Luotonen Enni Mikaela, Lähteenmäki Melissa Lotta Anniina, Lönngren Kim Christian Göran, Mattila Marjo Katariina, Mattila Sampo Daniel, Merilä Valtteri Jere Kalevi, Mesikämmen Otto Armas August, Niinijärvi Juhani Matti Henrikki, Nikula Oskari Antero, Pohjantähti Pinja Piia Maria, Puhakka Santeri Leopold Topias, Puranen Manda, Pyökäri Anniina Alice, Rissanen Juho Santeri Leonard, Ristolainen Nea Matilda, Salonen Tia Alina, Sjöroos Rebecca Sofia, Starast Daniel Alex Nikolai, Teittinen Hannu Armas Juhani, Toimio Veera Maarit Anneli, Venäläinen Tatu Petteri, Vuori Niko Petteri, Vuori Taru Marjatta, Wallenius Eveliina Ann-Maj

Isännöinnin erikoisammattitutkinto

Ikonen Olli-Pekka, Niemi Ilias Markus, Levonen Joni Petteri, Niinimäki Kennet Voitto, Raitala Pasi Juhani, Salmio Sami Sakari

Kauneudenhoitoalan perustutkinto

Filoras Teresa Iida Maria, Kangasniemi Nella Maria, Karihtala Nea Kaarina, Koskela Ada Aurora Mikontytär, Laine Mikaela Alice Kristina, Lavrentjeva Alisa, Pehkonen Reetta Aino-Maria, Tamm Annika, Tammila Ida-Elina Irene, Tanskanen Sara Roosa Susanna, Veijalainen Aline Amanda Katriina, Vuoristo Emma Aleksandra

Kiinteistöpalvelujen perustutkinto

Allik Kalle

Kondiittorin ammattitutkinto

Valtonen Tia Marjukka

Kone- ja metallialan perustutkinto

Koskinen Miikka Kalevi

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto

Abbas Ahmed Abdulridha Abbas, Al-Shaikhli Ali Raeed Yaseen, Al-Siraj Hasan Khalid Ensaif, Heidarzadeh Ismail, Ibrahim Sinad Shafig, Jumisko Laura Katariina, Kemppainen Veli Eemil Viljami, Khanzada Safiullah, Koukkari Aada Emilia, Leino Riku Anders, Leino Sakari Lennart Olavi, Levander Konsta Ilmari Mikael, Lundell Jesse Juhani, Luukkonen Sofia Karoliina, Markkanen Samu Aleksi, Mirzaei Abdollah, Murto Tomi Olavi, Nurmi Artturi Matti Ilmari, Omari Gholam Rohani, Palokangas Markus Juhani, Qalandari Ali Akbar, Rezai Yahya, Sabah Nabi Siruan, Samimi Suleiman, Suomi Jesse Jalmari, Tajik Mansur, Vähä-Kurki Juho Aapeli, Wrede Klaus Wilhelm Juhana, Yoldash Emrah

Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto

Ahmed Isman Yusra, Ahmed Mohamed Abdigadar, Al-Siraj Waleed Khalid Ensaif, Kaffaf Ali, Kamal Zinah, Kivilahti Albertina, Lahti Amalia, Laihonaho Marko, Ngo Van Trang, Nurmi Nea, Nuur Hamdi Jama, Nzinga Patricia

Kuljetusalan ammattitutkinto

Tukia Jari-Pekka

Laboratorioalan perustutkinto

Harjuhahto Kalle Petteri, Jalonen Vili Janne Santeri, Kalliokoski Jan Cedric, Kravt Emilia Anastasia, Kuusikko Veera Piia Kristiina, Laulumaa Luka Totti Aaron, Mukari Samuel Eemil Aleksanteri, Raussi Tytti Kukka Katariina

Leipurimestarin erikoisammattitutkinto

Similä Marjut Hannele

Liiketalouden perustutkinto

Airola Jonathan Peter, Aittala Jesse Kristian, Ala-Kauttu Tommi Mikael, Alho Jouni Juhani, Alijagic Anel, Alikeskikylä Milla Marjatta, Asibol Aysu, Berisha Armend, Blomquist Lukas Oskar Wilhelm, Ekman Ylva Helen, Eloranta Emilia Olga Maarit, Emet Jon Aaron Verner, Eskelinen Joona Aleksi Mikael, Estemaa Juuso Tapio Einari, Fulle Suvi Tuuli, Gustafsson Olivia Josefin, Hannula Aurora Emilia, Harin Vitali, Haverinen Kasper Johannes, Helin Rosa Maria, Heljander Linda Maaret, Hirviniemi Joonatan Antti Samuel, Hirvonen Eetu Mikael Aleksanteri, Holm Adam Erik Olavi, Honka Teemu-Elias Mikael, Hukic Melisa, Jansson Joakim Oskar Alexander, Jäntti Riina Maria, Kanniainen Matias Verneri, Kapanen Renek, Karelius Elina Katriina, Kaunisto Tomi Jesse Aleks, Kellin Alli Iida Johanna, Kesäläinen Aku Ilari, Kinnunen Sofia Helmi Maria, Kiskonen Jenniina Ida Christina, Kivelä Roni Axel Petteri, Kiviniemi Eevi Olivia, Klap Niclas Jan Tapio, Kokko Sara Sofia, Konttinen Niklas Henrik Juhani, Korol Darina, Korte Niilo, Kronström Ronja Oona, Kukkonen Casper Akusti, Kulta Santeri Hermanni Mikael, Laakso Robert Kristian, Laaksonen Alina Anniina, Laaksonen Miro Kristian, Laine Elmeri Eino Juhani, Laine Isabella Marianna, Laine Joonatan Sampo Aleksi, Lehtiö Susanna Kristiina, Lehto Mimmi Helmiina Olivia, Lehtonen Jesse Petteri, Lehtonen Mika, Ljungman Jessica Olivia, Maanpää Niklas Onni Juhani, Markosyan Zhirayr, Martikainen Sami Heikki, Metsäpuro Helmi Aleksandra, Nihtilä Erika, Niinikoski Sini Sofia, Nummela Patrick, Nurmi Heidi Maria, Nurminen Rufus Martin, Oksa Noora-Maria Helena, Paatero Petrus Kristian, Peltomaa Antti Eemeli, Peltoniemi Elina Julia, Piironen Alexandra Emilia, Pirttisalo Santeri Matias, Pyyhtiä Mikael Johannes, Pääkkönen Elmeri Eino Kalevi, Ranta Valtteri Jaakko Ilmari, Rasikannas Terhi Maarit, Renfors Jenna Maria Elisabet, Rimpelä Mariel Juliaana, Rinne Sara Maria, Rintala Matias Antero, Roitto Veeti Anton, Ruohonen Niko Juhani, Ruusunen Julia Amanda, Salakari Lauri Andreas Kristoffer, Salonen Jerry Kristian Kalevi, Sappinen Aleksi Juhani, Selimi Kaltrina, Shokoladkin Alexey, Siekkinen Juliana Katariina, Sinisalo Emma Elviira, Sirkiä Väinö Uljas, Sjöholm Patrik Christian, Stam Aaro Oskar, Suovanen Julia Johanna, Szinovatz Marko Johannes, Teriö Nicklas Carl-Wilhelm, Tienhaara Vili Kalle Johannes, Timonen Joonas Eerik Kristian, Toivonen Heta Sofia, Toivonen Sini Anniina, Tran Van Jon, Tujula Tanja Pauliina, Tuominen Alisa Sylvia, Tuovinen Santtu Oskari, Vahtera Sami Jasper Ali, Valtanen Ella Petra Vilhelmiina, Viitanen Janina Margit, Volgin Nikita Emil

Liiketoiminnan perustutkinto

Aaltonen Jasmin Iida Eveliina, Alhokankare Elina Anni, Bergman Henrik Kristian, Eskelinen Alice Inkeri, Heikkinen Janika Kristiina, Jalaludin Frahi Arzo, Karhu Ronja Katariina, Kieleväinen Alisa Aleksandra, Kumpula Toni Markus, Lehtola Jenna Eveliina, Lindström Nea Anna Maria, Nieminen Henna Annikki, Paalassalo Antti Aukusti, Peltonen Johanna Mirjam, Porri Raul Gabriel, Sirkkola Mauno Matias, Söderman Ann-Christine, Toikkanen Essi Kristiina, Tulva Johanna Elina, Vaitinen Vesa Juhani, Viitanen Jan Erik Kristian, Vuoristo Kaisa Mirjami

Logistiikan perustutkinto

Aadu Kaido, Aaltonen Jonne Matias, Aavasaari Aleksi Juhanpoika, Ahmadi Dawuud, Al-Qarttani Omar Falah Khaleel, Alghurabi Hussein, Arabi Nihad Raad, Badbidast Morad, Chumpa Rungtiwa, Eskola Konsta Matteus, Fagerström Nico Eric Victor, Forssell Patrick Ragnar, Gröndahl Jere Johannes, Grönlund Santeri Juhani, Haghighi Ali, Haltia Toni Tapio, Halttunen Wille Juhani, Hasani Plator, Huhtanen Mika Kalevi, Ilonen Jani Tuomas Tapani, Jaafar Sameer, Kavalto Eetu Olavi, Kinks Sami Mikael, Konstantinov Julia, Korhonen Jaakko Valtter Iivari, Kotilainen Niko Petteri, Kunnas Eero Henrik, Kärkkäinen Eetu Santeri, Laaksonen Jimi Kasper Daniel, Laamanen Tuukka Samuel, Lehtonen Lenni Oskari, Mahmood Omar Abdullah, Matikainen Olli Emil, Mauno Camilla Helena, Mulo Onni Kalle Sakari, Muurinen Mikael Markus Antero, Mäkilä Mikael Petteri, Nieminen Niklas Antero, Niemiölä Leevi Mikael, Niemonen Aleksi Otto Jalmari, Nikander Juuso Jesper, Peci Besian, Peitilä Bart Eemeli, Pennersten Patrik Mikael, Pensikkala Jarno Johannes, Piironen Eetu Aleksi, Poikonen Eeli Mikael, Rosnell Markus Eetu Mikael, Räsänen Elli Roosa Vilhelmiina, Saad Aldin Mustafa Mohammed Nadeem, Salonen Antti Valtteri, Saviranta Alex Kai Daniel, Selonen Juho Petteri, Sibakov Valtteri Seponpoika, Stserbakov Ilja, Toivanen Aaron Jordan, Toivonen Atte Markus Sakari, Tuominen Markus Johannes Elias, Tuominen Niko Anselmi, Ugla Aiad, Vahala Elias Ilmari, Vainio Julius Viljami, Valkama Sami Aleksi, Viitanen Joona Ilmari Johannes, Virtanen Samuel Verner, Zeinali Alireza

Lääkealan perustutkinto

Kuusisto Mira Johanna, Lehtinen Janica Emmi Kaarina, Mäkinen Emilia Maria Kristiina, Mäkinen Siri Karolina, Neuvonen Laura Emilia, Penttala Joanna Julia, Saarela Satu Elina, Silventoinen Aaro Oskari, Sjögren Saija Pauliina, Tuominen Sara Maria Johanna, Vauhkonen Roope Veeti William, Vuorela Tuomas Aleksi Johannes

Maanmittausalan perustutkinto

Eivola Mauri, Haka Jaana Orvokki, Santala Suvi

Majoitus- ja ravitsemisalan esimiestyön erikoisammattitutkinto

Lindqvist Satu Kristiina, Niemi Hanna Liisa Elina, Raitanen Tomi Tapani

Matkailualan perustutkinto

Eteläpää Erika Maria, Feka Albnora, Haloila Sanni Elisa, Hartikainen Tanja Tuulikki, Hämäläinen Eve, Järvenpää Riikka Emilia, Ketola Anni Sofia, Kolu Kia Karoliina, Kuoreinen Anni Maria, Mattila Tiina-Maija, Mäkinen Veera Maria, Paasonen Nora-Maria Eveliina, Pettersson Janne Pekka Johannes, Pronina Aleksandra, Sainio Ella Riitta, Tervonen Aino Pauliina

Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto

Alm Joni Christian, Hakala Tero Tapani, Koistinen Eila, Korpela Tuuli Eveliina, Leino Janna Hannele, Scialino Joanna Nicole, Tatananni Valerio

Media-alan perustutkinto

Grundström Casper Erik Olavi, Jääskeläinen Mimmi Lyyli Suvi-Helinä, Kivikoski Emilia Amanda Maria, Lillbacka Anton Fredrik, Lätti Roosa Liisa Marketta, Lönngrén Niko Petteri, Myllymäki Lauri Ilari, Mäkinen Joni Miikka, Nieminen Petra Tiia Maria, Rajasto Jami Kristian, Rantapere Milla Karoliina, Sairanen Eerika Milla Roosa, Salmi Ville Kristian, Yrjänä Niina Kristiina

Prosessiteollisuuden perustutkinto

Sulin Heikki Urho Olavi, Sundell Matti Petteri

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto

Enqvist Joni Kristian, Peltovirta Aleksi Arttu Juhani, Saastamoinen Rasmus Ville Nestori

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto

Abukar Nafisa Mohamed, Ahmed Ali Abdullahi, Ahmed Aneb Adem, Al Karawi Omar, Al-Shekhli Mohannad Tareq Wahib, Farhan Yahya Bahaulddin, Hosain Zada Tawfiq, Hussein Mohamed Mohamed, Ismail Ali Galawezh, Kivistö Marjaana Elisabeth, Mahamed Hirsi Sadiya, Mahamed Jelaani Saido, Mahamed Mahamud Isman, Maricic Berisa Vesna, Mohammed Ahmed Khadra, Nur Hussein Abdirahman, Nyholm Evelina Alexandra, Omodara Miatta Jebbeh, Saisor Wipa, Shabani Aferdita, Sharma Parinita, Sijanivandi Atieh, Tabji Hazar, Temesgen Hailom Saba, Weldehawariat Mlete, Yusuf Fartuun

Puualan perustutkinto

Martinkari Juhana Ilmari

Puuteollisuuden perustutkinto

Sandberg Niklas Arthur

Rakennusalan perustutkinto

Aarnio Antti Matias, Abdi Husseen Mahad, Akbari Mohammed Reza, Akbari Soheil, Al-Khazraji Amin Dhafir Jafar, Bislimi Vigan, Bäfver Daniel Vladislav Edvard, Ghorbani Mahmoud, Habibi Rewayatullah, Haidari Zakir, Halabaku Denis, Hallenberg Noora Karoliina, Heikkinen Ville Arttu Oskari, Hemhong Titipong, Karimyani Raman, Kaunisto Ville Jalmari, Kesälä Sami Aleksi, Kottonen Jerry Juhani, Kuronen Alex Christian, Lehdonkivi Matias Topi Valdemar, Lehtisalo Jere Oskari, Lehtonen Jonne Juhani, Levo Jami-Jesse Kristian, Luukkanen Sami Valtteri, Marttila Juho, Mikkonen Waltteri Mikael, Moradi Nikmohammad, Mäkimaa Miikka Anton Eevertti, Mäkinen Jami Antero, Naderi Fida, Naser Jaseem, Nera Kalle-Pekka, Nohkola Santeri Nuutti Tapani, Noori Ali Sina, Rainio Lauri Ilmari, Revo Matias Aleksi, Safari Mohammad, Said Jama Abdirisaq, Saukkonen Niko Eetu Aleksi, Sinervä Ville Ilmari, Särkelä Ida-Josefina, Taalikka Kari Juhani, Uoti Teemu Juhani Valdemar, Vuorinen Juho Oskari, Ylinen Verneri

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto

AL-jurani Zaman, Al-Obaidi Ayat Amer Mohialdeen, Al-Zirjawi Saif Ali Hasan, Anyase Ruangsri, De Jesus Duarte Joana Rute, Fagerström Oskar Valdemar, Fredolin Alvinda, Haarala Anna-Kaarina, Hasuk Chantha, Helenius Aranrat, Jussilainen Janita Emilia, Kari Elmeri Evert Nikolai, Mosqueda Mendonca David Enrique, Männistö Satu Kristiina, Nikroo Mohammad, Nurmi Hannah Mirjami, Rokhsatzadeh Shekoufeh, Rynö Mikko Samuli, Salai Adil, Sillantie Juho Jalmari, Sipilä Aada Ilona, Sonkkila Sampsa, Tajik Aziz, Thapa Krishna, Valtari Venla Salli Johanna, Varik Ekaterina, Vilén Jasmin Melina

Ravintolan asiakaspalvelun ammattitutkinto

Lahdenperä Jonna Anu Pauliina, Luukkanen Teemu Samuli, Nurmi Suvi Henrika, Saari Juuso Johannes, Sula Charlotta Erika Elisabeth, Suokas Jaakko Juho Lauri, Suominen Anu Kaarina, Tuominen Jyri Ilmari

Ruokapalvelujen ammattitutkinto

Dahl Emilia Maria, Henriksson Heidi Johanna, Ilander Marko Aki Johannes, Malmlund Patcharee, Mäkelä Sirpa Anita, Mäkilaine Jarno Sakari, Mäkilä Maiju-Maria, Oksanen Juha Marko, Raita Maaret Maria, Rautiainen Josefiina Jenny Johanna, Riitamaa Essi Valpuri, Salas Fernandez Enrique, Varjonen Jonna Marie Mirjam

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto

Aalto Susanna Aurora, Aaltonen Aida Margareta, Aaltonen Marianne Soilikki, Aarnijärvi Jonna Margit, Abdullahu Mimoza, Ahonen Eero Aaron, Ahonen Nuttinee, Akkanen Leena-Maria Elena, Alanko Janica Juulia, Ala-Olla Nelli Noora Pauliina, Anokhin Alexey, Aro Anne-Marie, Atich Fatima, Bekolli Ibadete, Berglund Oliver Benjamin Rafael, Berisha Behare, Bezerra dos Santos Edneia, Bidokh Donya, Chang-Murto Hua, Ebadollahzadeh Namini Shirin, Elonen Olga Vilhelmiina, Enberg Jimmy Markku Henning, Ghafour Seerwan, Grönros Samira Anette Sharon, Gunn Noora Julia, Haapala Jenna Maarit, Haapanen Ella Helena, Hamidi Abdullatif, Harju Liina Reetta Tuulikki, Hasani Lotta Anette, Heikkilä Viivi Anna Aulikki, Heinonen Linda Sofia, Hieta Johanna Helleka, Hirvonen Tiia, Hiukka Stiina Maria, Holmström Jenna Erika, Huhtala Venla-Reetta Josefiina, Husein Hakima, Hyvärinen Anna Emilia, Ivannikova Svetlana, Jafari Zahir, Jamal Siyaad Samsam, Jiwsakorn Wilaiwan, Joento Oona Sara-Marie, Järvinen Heidi Mirella, Kaikkonen Mika-Aleksi Joonatan, Kanasuo Anniina Elmi Helena, Kangaskorte Roope Kristian, Kantonen Kiia-Cecilia Nea, Karlsson Sofia Gunilla, Karvio Elsa Ida, Kauhanen Janina Isabella, Ketola Tuula Anneli, Keyanizadeh Zahra, Khorsand Kosar, Knuutinen Lotta Aleksandra, Koponen Emma Amanda, Koski Emilia Johanna Wilhelmiina, Koskinen Anna Sofia, Kujala Veera Viliina, Kulmala Suvi Lemmitty, Kumari Vijay, Kuusela Anu Kristiina, Kuusela Salla Hanna, Kuvaja Henri Juhani, Laaksonen Heini Elina, Laasanen Emmi Matilda, Laasi Fia Maria, Laine Eveliina Sisko Annikki, Laine Monica Helena, Laurell Eveliina Matilda, Lehtinen Masi Oskari, Lehto Noora Johanna Fredrika, Levonen Lotta Sanna Olivia, Lindblom Kia Josefiina, Lukovic-Huskic Lirija, Mahamed Najma Ibrahim, Mannelin Aliisa Katariina, Mardani Besmellah, Marttila Fumiko, Marttila Olivia Meri Tuulia, Mostaghbal Zohreh, Mustonen Roosa Juulia, Muurinen Veera-Kaisa Anna, Muurinen Celada Laura Casilda, Muuse Bahjo Mohamud, Muuse Bushro Mohamud, Muzaqi Albina, Männistö Niina Marjukka, Nilosaari Jasmine Minja Maria, Nyrhinen Tea Kristiina, Olenius Sandra Aleksandra, Orava Iida Maria Aleksandra, Pajola Ilmari Markus Ivan, Paloniitty Vilma Ilona, Peci Leonora, Pelamo Noora Maria, Pelkonen Ellen Iida Adalmiina, Pettersson Tiia Julia, Pick Frida Antonina, Pihlava Mari Kristiina, Pirhonen Satu Maria Hannele, Pollari Lotta, Putrus Lara, Pälijärvi Melina Susanne, Raittinen Sirpa Irmeli, Rajakangas Heidi Maria, Rajala Anna Katariina, Rama Anita, Rantala Tiia-Mari Sofia, Rantanen Anni Sofia, Rezai Alireza, Riski Julia Josefina, Ristimäki Maiju Helena, Rohulaid Mirljan, Rokka Sari Inkeri, Rosén Minna Johanna, Rossi Taina Maarit, Rouhikko Heidi Maria, Ruohonen Iina Mikaela, Saarela Maria Helena, Saarinen Aksel Benjamin, Saarni Miia Marika, Sahonen Ronja Aino Katariina, Sainio Neili-Maria Pauliina, Salmi Sari Helena, Salomaja Viivi Elina Vilhelmiina, Salonen Veera Wilhelmina, Sandström Melinda Maria, Sarmasto Sara Emilia, Sauhula Anna Valeria, Savimägi Herli, Sawaneh Liisadin, Sheik Abdullahi Shamis, Siivonen Saara Katariina, Sillanpää Julia Kristiina, Silvasti Jukka-Pekka Johannes, Sipilä Iida Emma Susanna, Solaimani Fatemeh, Solano Arias Silvia Maria, Sopjan Zyhrije, Sorvali Marika Raili Kaarina, Sukari Mirka Katriina, Suominen Sini Marita, Syrjälä Sanni Justiina, Säteri Rosa-Maria Eliisa, Tahmasbi Bayan, Tallila Henrik Markku Mikael, Taurula Mira Johanna, Tiepelto Venla Olivia, Tiev Evelin, Tiistola Kiia Laura Katriina, Toivonen Noora Liisa Marjatta, Tran Thi Truc Nhi, Tuomi Linnea Johanna, Tuominen Emilia Katariina, Tuominen Lotta Annukka, Uttula Jasmin Julia, Uutela Tiina Maija, Varho Elli-Noora Margit, Vento Ulla-Britt Marija, Veranen Jarna Annele, Virpi Merja Elina, Vuong Chi Nguyet, Ylitapio Ville Samuli, Zahedi Laila, Östlund Minna Johanna

Suurtalouskokin ammattitutkinto

Mäki Hanna-Kaisa

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto

Haavisto Teemu Ilmari, Lehtinen Hanna Maria

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto

Ahtola Niilo Oiva Kalevi, Alagic Arnes, Alikorpi Kaapo Antero, Amiri Mahdi, Boucht Pietari Veli-Kalle, Eloranta Miro Eemeli, Fältberg Jesper Olavi, Haaki Leon Almos Elias, Hakala Juho Johannes, Hakim Tahr Jeywer, Hallisto Eetu Matias Olavi, Helala Aleksi Juhani Aarne, Itälä Joonas Jesse Olavi, Jokinen Leevi Oskari, Junttila Juho-Oskari August, Kankare Jesse Valtteri, Kivinen Kalle Aukusti, Knuutila Jasmiina Mimmi Melissa, Konradsdal Tom Santeri, Korhonen Miro Aleksi, Kunnasvirta Miko Petteri, Kuula Matias Onni Mikael, Kääriäinen Niilo Herman, Lahdenperä Johannes Aukusti, Lattu Eero Topias, Lautamaja Josia Benjamin, Lehtonen Akseli Matias, Lehtonen Eelis Mikael, Lehtonen Veeti Elias, Leiwo Nooa Paulinus, Lindell Samuel Eero, Luotonen Severi Sampo Joonatan, Marttila Akseli Mikael, Mela Samuli Oskari, Mikkilä Matias Mikael, Mäkelä Ville Vilhelmi Väinö, Männikkö Janne Henrik Vilhelmi, Nieminen Leevi Miko Ilmari, Niskanen Anton Juhani, Nurmi Luukas Aaro Matias, Ojuri Mikael Aulis Tapani, Palmroth Leevi Olavi, Reijo Jose Vilhelm, Renfors Oskari Matias, Reunamo Valtteri Juhani, Ruohomäki Albert Johannes, Ruottu Roope Aleksanteri, Rusanen Jonne Mikael, Salo Antti Henrik, Sarja Patrick Sakari, Seppänen Kalle Eemeli, Shamoun Mario, Sirén Jommi Kristian, Sundberg Joakim Mikael, Talonpoika Ilmari Rikhard Henrik, Tamminen Viljami Juho Valtteri, Tiainen Lukas Edvard, Toukoniemi Aleksi Juhani, Uronen Lari Matti, Uusitalo Juho Kustaa Herman, Vierelä Eemeli Aleksanteri, Virta Samuel Albert Viljami, Virtanen Leevi Elmeri, Välikangas Kasper Kristian, Åman Rasmus Pellervo

Talotekniikan perustutkinto

Dahlstedt Tommy Anders, Eloranta Aleksi Valtteri, Hämäläinen Sara, Jääskeläinen Joonas Aleksi, Kraft Jami Otto Daniel, Laiho Juuso Eero Aleksi, Laine Joel Aleksi Mikael, Laine Joonas Henri Juhani, Laine Patrik Mikael, Laisaari Kasper Jami-Olavi, Lehto Sami Kalervo, Lönnroth Santeri Arttu Petteri, Mäenpää Maikel Max, Nieminen Vili Rasmus Eemeli, Ruohomäki Aaron Kalle Viljami, Saarela Lari Matti, Saari Juha-Matti, Sirkiä Saku Mikael, Sivonen Jerko, Virtanen Frans Tapani, Österman Oskar Jan-Sebastian

Tekstiili- ja vaatetusalan perustutkinto

el Hachoumi Fatna, Holmroos Henna Emilia, Koskinen Sanna Leena, Lindholm Jenita Nea, Rauhala Saara Karoliina, Samkanai Zarina

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto

Aalto Miro Aleksi, Alajärvi Juho Emil Juhani, Granqvist Daniel Leonard Joachim, Halonen Ville Mikael, Helle Jaro Pekka, Holm Joel Jalmari, Jylhä-Ollila Joona Veikko, Kaarrela Jaakko Urho Ilmari, Kakko Juha Tapani, Lehtonen Toni Antero, Leppämäki Jasper Samuli, Nurminen Aaron Antero, Orusmaa Saku Onni Santeri, Pulkkinen Lahja Hilja Helinä, Ratilainen Veeti August, Reihel Nico, Sandelin Tomas Odin Constantin, Sirén Jimi Erik, Säkki Mika Mauri, Timonen Piko-Petteri Julius, Torkkeli Rony Romeo Kasimir, Truong Tuan Kha, Uola Sebastian Alexander, Wahlroos Samu Tapani

Tieto- ja viestintätekniikan ammattitutkinto

Apell Niko Petteri

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto

Ahonen Joona Tapani Andreas, Akbari Asghar Ali, Elmén Anton Andreas, Forsell Anton Henrik, Järviö Jesse Kristian, Kaarlela Ville Oskari, Kataja Levi Casper, Keinänen Akseli Ensio, Kortelainen Olli Anton, Laaksonen Oscar Kristian, Lynne Eelis Aleksanteri, Mantere Kasper Viljami, Mattila Teemu Tapio, Rintala Robin Eric, Sahlström William Juhani, Seestrand Kevin, Siltala Anselmi Valtteri, Silvennoinen Miika Matti Emil, Tuomi Axel Vilhelm, Viljanen Markus Otava, Wäre Henri Erik

Varastoalan ammattitutkinto

Sikkar Elvis

Välinehuoltajan erikoisammattitutkinto

Kuivalainen Jan-Markus

Välinehuoltoalan perustutkinto

Aholainen Satu, Ajsic Melisa, Haapsaari Maria Helena, Järvinen Kirsi Maarit, Karlsson Kaija Birgitta, Kuusisto Pasi Antero, Lehto Susanna Katariina, Peltonen Tanja Katariina, Ruskomaa Teija, Segerström Marika

Turun ammattiopistosäätiö TAO

Pintakäsittelyalan perustutkinto, maalari

Angermaa Laura, Ilmasti Mervi, Kemppainen Mira Maria, Kontio Mia, Kukko Laura Marika, Laukasto Heta, Litjo Saara, Peltonen Niko Matias, Pikanen Anni Malvina, Rauhala Mikaela, Rezaei Ezzat, Sori Maria, Suominen Tomi Johannes

Pintakäsittelyalan perustutkinto, lattianpäällystäjä

Alkio Jessica Johanna, Dahlström Carl Robert, Mattila Milja Annastiina, Muhammedi Aiub

Pintakäsittelyalan perustutkinto, pintakäsittelijä

Hilska Venla, Omar Ariman, Varjonen Julia, Ylander Valtteri

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, kiinteistönhoitaja

Cavén Mikael, Hakala Mikko Matti, Laituri Anton, Mikkonen Timi

Taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani

Aulio Essi Maarit, Chapman Tanja Hanna Maria, Karèn Jenny, Lahtonen Niilo Onni Johannes, Moisio Anu Monica, Mäkinen Jukka-Pekka, Nieminen Sara Maria, Nummila Camilla, Vaara Sonja, Valtanen Minna, Viljanen Johanna, Virtanen Mia Marianne, Wallius Tea

Talotekniikan perustutkinto, rakennuspeltiseppä

Al-Turfi Mustafa, Helle Santeri, Lehtonen Nikolaos, Mohammadi Assad

Veneenrakennusalan perustutkinto, veneenrakentaja

Bogomolov Alexey, Koskinen Casper, Lindfors Matti, Tiljander Karri

Verhoilu- ja sisustusalan perustutkinto, sisustaja

Hilekallio Roosa Maria, Isto Liina, Kannisto Jasmin Ida Maria, Omar Pirbal Ilaf, Petrova Liisu, Suhonen Leena Annikki, Tuominen Emma

Turun konservatorio ja musiikkiopisto

Musiikkituotannon ammattitutkinto

Ala-Kauhaluoma Markus, Raussi Hilma, Pyysalo Petro

Musiikkialan perustutkinto (muusikko, klassinen musiikki)

Aaltonen Niko, Aarnio Iida, Autere Anna-Mari, Erkkilä Saana, Hassinen Markku, Kiiskinen Ida, Korhonen Eeva, Latvala Piia-Pauliina, Lehti Matias, Parikka Aino, Perälä Joonatan, Rappu Arttu, Sairanen Saara, Selin Mikael, Simola Anniina

Musiikkialan perustutkinto (muusikko, pop & jazz -musiikki)

Falkenberg Varpu, Kipinoinen Kare, Leino Jenni, Sainio Elli, St Clair Stevenson Simone, Tinell Iina

Musiikkialan perustutkinto (musiikkiteknologia)

Halonen Kassu, Kantola Janne, Lahtinen Tuomas, Lehtinen Lauri, Lehtonen Tuomas, Riikonen Jussi

Turun kristillinen opisto

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto, Koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjauksen osaamisala

Habimana Fidéline, Heinonen Noora, Huttunen Emmi, Inki Tarja, Järv-Väisänen Kaja, Namani Mimoza, Paavola Minna

Kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto, Kommunikaation ja viittomakielisen ohjauksen osaamisala

Biss Anastasia, Jolkki Juulia, Orrila Tanja, Pelttari Katri, Suni Veera, Vuorinen Milla, Wrang Melina

Koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjauksen ammattitutkinto

Apaala Henna, Halonen Tanja, Hasan Bahaa, Junkurena Ilze, Kozlenkova Irina, Rantala Maria, Suutari Sanni, Virta Mikko

Lapsi- ja perhetyön perustutkinto

Brazier Jennifer, Ekström Tomi, Elo Susanna, Haakana Eveliina, Hankkila Heli, Hoikkala Iida, Homanen Monika, Koistinen Tuomas, Komeri Elli, Kuusela Sara, Laine Jasmin, Laine Johanna, Laine Miia, Lehtonen Katariina, Lempiäinen Sini, Lindroos Julia, Moilanen Virve, Myller Relika, Mäkinen Janni, Niemi Maria, Nikula Annika, Oksanen Minna-Maaria, Pakkanen Sanna, Petranen Jenny, Pietilä Janette, Rajala Jessika, Riitamo Julia, Rossi Emma, Ruoholinna Mia, Saarnilehto Samuel, Saksi Sinna, Salo Sofia, Suonsivu Jaana, Torikka Monica, Tuominen Milla, Törmäkangas-Borczuch Minna, Varjo Senni, Ylitalo Pinja

Viittomakielisen ohjauksen perustutkinto

Jokinen Anniina, Metsola Iisa, Uusitalo Iina

Turun Oppisopimustoimisto

Elintarvikejalostuksen ammattitutkinto

Viinikka Toni Tapio

Johtamisen erikoisammattitutkinto

Kinnunen Hanna Riina

Johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto

Elg Mia Emilia, Hakala Tommi Henrikki, Hujala Susanna Anita, Isotalo Lauri Eevertti, Järvinen Jyri Sakari, Kantonen Niko Tapio, Kormano Riitta, Koskinen Miika Tapani, Lappi Jaakko Henrik, Lehtonen Jarkko Antero, Lindström Joona Aleksi, Mikkola Ville Juhani, Määttänen Joonas Juhani, Nummilahti Jaakko Tapani, Nurmi Jarkko Mikael, Pouttu Kimmo Tapani, Taipale Markus Juhani, Tuominen Samu Henrik Johannes, Virtanen Joni Juhani, Zhong-Ruohomäki Chunmei, Ämmälä Pekka Jalmari

Kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto

Hurme Nico Petteri

Kaupan esimiehen erikoisammattitutkinto

Grönroos Heini Elina, Isomaa Anna Maria Katariina, Mikola Reetta Eveliina, Roininen Ria Mari, Salkimo Sini, Tammela Auli Kristiina, Virtanen Suvi Birgitta

Liiketoiminnan ammattitutkinto

Aaltonen Anne Marja Kaarina, Aaltonen Elina Marika, Aaltonen Ville, Dahlbom Kirsi Hannele Susanna, Gunn Katarina Christine, Honkanen Senni Selma Serafiina, Ingelius Margit, Jussila Nina, Kalliokuja Jari, Karabulut Tuija, Karlsson Nita Anu Tuulikki, Kontturi Maaren Katariina, Kunnasluoto-Gustafsson Arja Hannele, Laakso Mirka, Laaksonen Teemu, Laine-Ma Teija Tellervo, Laitila Tiia Helmi Elisabeth, Lastunen Maarit Susanne Maria, Lehtinen Tuija Elina Irmeli, Lunden Jenni, Martin Erkki Olavi, Metso Outi Marjatta, Nguyen Karen Teresa, Nguyen PhuongThi Hong, Niskanen Tanja Johanna, Nurmio Miia Camilla, Peltoniemi Nora Juljaana, Piiparinen Pirkko Anneli, Seppä Marika, Vennelä Sanna Maarika

Liiketoiminnan erikoisammattitutkinto

Lunden Jonna, Poutanen Pauliina Marietta

Liiketoiminnan perustutkinto

Manninen Vesa Pentti, Nieminen Henna Annikki, Peltomaa Antti Eemeli, Peltoniemi Elina, Rauno Suvi Pauliina, Rimpelä Mariel

Liikunnan ammattitutkinto

Adamsson Elina Katariina, Bäcklund Tanja Katriina, Hautakorpi Nina Maria, Juurimo Heli Anniina, Järvi Sini Marjatta, Kaunisharju Marko Juhani, Koivisto Katja Karoliina, Koli-Rinne Iida Elina, Koskinen Tiina Johanna, Laakso Elina Marianne, Leino Maarit Hannele, Noppee Mikaela Maria Anneli, Olkkonen Terhi Susanna, Ruohonen Titta Kaarina, Snällström Marianne, Vuotila Outi

Liikunnan ja valmennuksen ammattitutkinto

Aaltonen Miska Petteri

Logistiikan perustutkinto

Kaupinsalo Henri

Lukkosepän ammattitutkinto

Jokinen Aki, Latoniitty Lauri

Myynnin ammattitutkinto

Härkönen Mirva, Lepola Anna-Maria Kristina, Mankinen Kirsi Anne Maria

Rakennusalan perustutkinto

Laine Jukka Oskari

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto

Fältberg Jesper, Helala Aleksi, Konradsdal Tom, Marttila Akseli, Ruohomäki Albert, Virta Samuel, Tamminen Viljami, Männikkö Janne, Sarja Patrick

Taloushallinnon ammattitutkinto

Harjula Saana Mariela, Muurinen Essi Emilia

Tekniikan erikoisammattitutkinto

Huuskonen Ville-Petteri, Korpela Jarno Mikael, Laakso Joni-Juhani, Nummelin Anne-Marie, Petak Muamer, Seppä Matti, Sundqvist Petri

Tuotannon esimiestyön erikoisammattitutkinto

Lempinen Jesse Antton Kristian, Mäkipere Saku, Nyholm Sanna Henriikka, Peltonen Vesa

Tuotekehitystyön erikoisammattitutkinto

Lähteenoja Toni Tapani

Yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto

Fredriksson Mia Jessica, Helander Annukka, Lahtinen Lasse

Yritysneuvojan erikoisammattitutkinto

Marjamäki Johanna

Ammattiopisto Livian valmistuneiden nimiä ei saatu oppilaitoksesta.

Listan tietoja päivitetty 29.5. kello 14.14.

Listan tietoja päivitetty 31.5. kello 20.04.

Listan tietoja päivitetty 2.6. kello 10.50.

Haluatko käyttää

Osallistuaksesi keskusteluihin ole hyvä ja kirjaudu TS-tunnuksillasi

Olet kirjautuneena yritystunnuksella. Yritystunnuksella ei voi osallistua keskusteluihin.
Aloita keskustelu tästä jutusta
Viesti

Viesti lähetetty!

Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22.
Virhe viestin lähetyksessä.
TS:n verkkokeskustelun säännöt

Uudet näkökulmat keskustelussa vievät asioita eteenpäin. Siksi Turun Sanomat kannustaa verkkosivuillaan aktiiviseen ja rakentavaan keskusteluun.

Verkkokeskusteluun osallistuminen edellyttää rekisteröitymistä (jonka pääset tekemään tästä). Rekisteröityminen ei edellytä lehden tilaamista.

Keskusteluun voit kirjoittaa omalla nimelläsi tai nimimerkillä. Suosittelemme oman nimen käyttöä, sillä on arvokasta seistä mielipiteidensä takana. Ole kriittisenäkin kohtelias ja kunnioita muita. Epäasiallinen käytös estää osallistumisen keskusteluun.

Turun Sanomien verkkokeskusteluun tulevat viestit tarkastetaan ennakolta. Siksi viestit julkaistaan viiveellä, ja julkaisusta päättää toimitus. Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22. Toimitus voi lyhentää ja muokata kirjoituksia.

Kirjoittaja on juridisessa vastuussa viestinsä sisällöstä. Rasistisia, herjaavia tai ihmisten yksityisyyttä loukkaavia viestejä ei julkaista. Muista hyvät tavat, älä huuda äläkä kiroile.

Kirjoita napakasti. Emme julkaise yli 1 800 merkin viestejä. Pysy keskusteluketjun aihepiirissä. Älä yritä muuttaa aihetta. Tekstin yhteyteen voi liittää teemaan liittyviä asiallisia linkkejä, jotka toimitus tarkistaa ennalta. Mainoksia emme julkaise.

Verkon keskustelut ovat osa Turun Sanomien sisältöä, josta olemme vastuussa. Toimitus voi harkintansa mukaan sulkea keskusteluketjun.