Verotiedot

Katso kymppikärki Varsinais-Suomen verolistasta: Hytestin Maria Severina ansaitsi yli 36 miljoonaa euroa

Tessa Lehmuslehto
Maria Severina on turkulaisen vasta-ainevalmistaja Hytestin toimitusjohtaja. Huippukannattava Hytest myytiin viime vuoden syyskuussa. Norjalainen Summa Equity osti yrityksen osake-enemmistön.
Maria Severina on turkulaisen vasta-ainevalmistaja Hytestin toimitusjohtaja. Huippukannattava Hytest myytiin viime vuoden syyskuussa. Norjalainen Summa Equity osti yrityksen osake-enemmistön.

Johanna Käkönen

Varsinais-Suomessa eniten ansiotuloa ja pääomatuloa sai viime vuonna Hytestin Maria Severina. Hänen julkisissa verotiedoissa näkyvät pääomatulonsa olivat 33 221 605 euroa ja ansiotulonsa 3 014 401 euroa. Tulot olivat yhteensä siis yli 36 miljoonaa euroa.

Severina löytyy koko maan listalta viidenneltä sijalta. Verohallinnon mukaan Severina on maksanut veroja yhteensä 12,8 miljoonaa euroa.

Bioala tuottaa nyt veroja Varsinais-Suomeen, sillä maakunnan verokärjestä löytyy useita henkilöitä, joiden tulot ovat kertyneet erityisesti biolalan yrityksensä myynnistä. Listan kärjessä on myös paljon perinteikkäitä yrittäjiä, omistajia ja talousvaikuttajia Varsinais-Suomesta.

Maakunnan listan kakkonen on Matti Heyno. Hänen tulonsa olivat yhteensä 27 197 835 euroa. Niistä suurin osa on pääomatuloa. Heyno on yksi bioalan yritys Biovianin perustajista. Yritys myytiin viime vuonna pääomasijoittajlle. Myyjiä olivat myös Jani Yömaa, Pirkko Kortteinen, Knut Ringbom ja Antti Nieminen. He myös jatkoivat töitään Biovianissa.

Heynon sijoitus koko maan tulolistalla on seitsemäs.

Heyno on Biovianin lisäksi Suomen Välinehuollon, Standan ja Räynböyn osakas.

Medialle toimitetun maakuntalistan kolmonen on Jari Savola. Hänen tulonsa vuonna 2018 olivat 16 951 928 euroa.

Raisiolaisen suunnittelutoimisto Europlan Engineeringin osake-enemmistö myytiin viime syksynä kotimaiselle pääomasijoitusyhtiö Folmerille. Folmer sai yhtiöstä 60 prosentin osuuden. Myyjä oli Europlanin siihen astinen pääomistaja, toimitusjohtaja Jari Savola.

Tämän vuoden koko maan tulolistan kärkeen nousi jälleen Supercellin Ilkka Paananen. Hänen yhteenlasketut tulonsa olivat 109,9 miljoonaa euroa. Paananen on kotoisin Piikkiöstä.


NimiAnsiotulotPääomatulotTulot yhteensä
1. Severina Maria30144013322160536236006
2. Heyno Matti Sakari2858292691200727197836
3. Savola Jari Juhani1673401678458916951929
4. Nieminen Antti Olavi2509951226887812519873
5. Ringbom Knut Olof32405678599838184039
6. Lehikoinen Jukka Rainer64662965466987193327
7. Yömaa Jani Ilmari16347562705516434026
8. Aarnio-Wihuri Antti Ilmari96764348453535812996
9. Kortteinen Pirkko Taina20195347187694920722
10. Tenho Pasi Kalervo749541970344204529

Osa uusista ja tuntemattomammista nimistä vuositulojen kärjessä voi jäädä ainakin aluksi julkisuudelta pimentoon uuden luovuttamiskäytännön seurauksena.

Suurituloiset, yli 100 000 euroa ansainneet suomalaiset pystyivät ­tänä vuonna ensimmäistä kertaa estämään ­verotustietojensa luovuttamisen ­suoraan medialle.

Kaikki tuloverotustiedot ovat kuitenkin yhä julkisia ja saatavilla verotoimistoista.

Puhtimäki Lassi
Viime vuoden verotiedot julkaistaan tänään maanantaina.
Viime vuoden verotiedot julkaistaan tänään maanantaina.

Tausta

Varsinais-Suomen verokärki vuosi sitten

Vuosi sitten, vuoden 2017 verotuksessa, eniten verotettavaa ansiotuloa Varsinais-Suomessa oli Panu Routilalla. Hänen ansiotulonsa olivat 3,3 miljoonaa euroa. Naantalilainen Routila oli tuolloin Konecranesin toimitusjohtaja. Routila jätti tehtävänsä Konecranesilla noin kuukausi sitten. Hänen seuraajakseen valittiin Rob Smith, joka siirtyi Konecranesille Agcosta.

Eniten verotettavaa pääomatuloa vuoden 2017 verotuksessa Varsinais-Suomessa oli Niko Scharlinilla. Hänen pääomatulonsa olivat 9,8 miljoonaan euroon. Scharlin on syntynyt vuonna 1979. Hänen ansiotulonsa olivat 92 857 euroa. Scharlin myi kaksi ja puoli vuotta sitten kaarinalaisen kauraosaaja Biofermen Fazerille. Bioferme tunnetaan Yosa-tuotteistaan.

Vuoden 2017 verotuksessa Varsinais-Suomen 10 henkilön tulokärki ansaitsi yhteensä lähes 48 miljoonaa euroa (veronalaista, julkista tuloa, pääoma ja ansiotulot yhteensä).

Koko Suomen verokärjessä vuonna 2017 olivat varsinaissuomalaistaustaiset Supercell-miehet Ilkka Paananen ja Mikko Kodisoja.

Lue myös

Haluatko käyttää

Osallistuaksesi keskusteluihin ole hyvä ja kirjaudu TS-tunnuksillasi

Olet kirjautuneena yritystunnuksella. Yritystunnuksella ei voi osallistua keskusteluihin.
Aloita keskustelu tästä jutusta
Viesti

Viesti lähetetty!

Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22.
Virhe viestin lähetyksessä.
TS:n verkkokeskustelun säännöt

Uudet näkökulmat keskustelussa vievät asioita eteenpäin. Siksi Turun Sanomat kannustaa verkkosivuillaan aktiiviseen ja rakentavaan keskusteluun.

Verkkokeskusteluun osallistuminen edellyttää rekisteröitymistä (jonka pääset tekemään tästä). Rekisteröityminen ei edellytä lehden tilaamista.

Keskusteluun voit kirjoittaa omalla nimelläsi tai nimimerkillä. Suosittelemme oman nimen käyttöä, sillä on arvokasta seistä mielipiteidensä takana. Ole kriittisenäkin kohtelias ja kunnioita muita. Epäasiallinen käytös estää osallistumisen keskusteluun.

Turun Sanomien verkkokeskusteluun tulevat viestit tarkastetaan ennakolta. Siksi viestit julkaistaan viiveellä, ja julkaisusta päättää toimitus. Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22. Toimitus voi lyhentää ja muokata kirjoituksia.

Kirjoittaja on juridisessa vastuussa viestinsä sisällöstä. Rasistisia, herjaavia tai ihmisten yksityisyyttä loukkaavia viestejä ei julkaista. Muista hyvät tavat, älä huuda äläkä kiroile.

Kirjoita napakasti. Emme julkaise yli 1 800 merkin viestejä. Pysy keskusteluketjun aihepiirissä. Älä yritä muuttaa aihetta. Tekstin yhteyteen voi liittää teemaan liittyviä asiallisia linkkejä, jotka toimitus tarkistaa ennalta. Mainoksia emme julkaise.

Verkon keskustelut ovat osa Turun Sanomien sisältöä, josta olemme vastuussa. Toimitus voi harkintansa mukaan sulkea keskusteluketjun.