Lapsipornosta tuomitun nimen paljastamisesta päiväsakkoja – Facebookissa julkistettu nimi levisi sadoille
Kolmikymppinen turkulaismies sai tuomion kunnianloukkauksesta paljastettuaan lapsipornon levittämisestä tuomitun miehen nimen sosiaalisessa mediassa. Asiasta kertoi ensimmäisenä kaupunkilehti Turkulainen.
Turkulaismies oli jakanut toissavuoden keväällä omalla Facebook-sivullaan Turkulaisen jutun, jossa kerrottiin 35-vuotiaan miehen saamasta tuomiosta. Jakamansa uutisjutun yhteydessä mies kertoi tuomitun miehen nimen ja luonnehti häntä halventavasti.
Tekonsa aikaan miehellä oli 360 Facebook-kaveria, jotka pystyivät seuraamaan hänen julkaisujaan. Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa mies tunnusti paljastaneensa tuomitun miehen nimen, mutta kiisti syyllistyneensä rikokseen.
Oikeus puolestaan katsoi, että uhri on yksityishenkilönä nauttinut laajaa yksityisyydensuojaa. Käräjäoikeuden mukaan hänen rikostaan, eli lapsipornon levittämistä, ei ole pidettävä niin törkeänä tai huomiota herättävänä, että asia olisi yleiseltä kannalta merkittävä.
Käräjäoikeus tuomitsi nimen julkaisseelle miehelle 40 päiväsakkoa, josta kertyi maksettavaa 340 euroa. Lisäksi hän joutuu maksamaan uhrilleen henkisestä kärsimyksestä 2 500 euroa.