Uutiset

Junckerin komission salkkujako ja rakenne

Uuden EU:n komission kokoonpano on seuraava:

- Jean-Claude Juncker (Luxemburg): komission puheenjohtaja

- Frans Timmermans (Alankomaat): ensimmäinen varapuheenjohtaja, koordinointivastuulla projektiryhmä "parempi sääntely, toimielinten väliset suhteet, oikeusvaltioperiaate ja perusoikeuskirja"

- Federica Mogherini (Italia): varapuheenjohtaja, unionin ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkea edustaja

- Jyrki Katainen (Suomi): varapuheenjohtaja, koordinointivastuulla projektiryhmä "työllisyys, kasvu, investoinnit ja kilpailukyky"

- Kristalina Georgieva (Bulgaria): varapuheenjohtaja, koordinointivastuulla projektiryhmä "talousarvio ja henkilöresurssit"

- Andrus Ansip (Viro): varapuheenjohtaja, koordinointivastuulla projektiryhmä "digitaaliset sisämarkkinat"

- Alenka Bratušek (Slovenia): varapuheenjohtaja, koordinointivastuulla projektiryhmä "energiaunioni"

- Valdis Dombrovskis (Latvia): varapuheenjohtaja, koordinointivastuulla projektiryhmä "euro ja sosiaalinen vuoropuhelu"

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

- Maroš Šefčovič (Slovakia): liikenne- ja avaruuspolitiikka

- Günther Oettinger (Saksa): digitaalitalous ja -yhteiskunta

- Johannes Hahn (Itävalta): Euroopan naapuruuspolitiikka ja laajentumisneuvottelut

- Cecilia Malmström (Ruotsi): kauppapolitiikka

- Neven Mimica (Kroatia): kansainvälinen yhteistyö ja kehitys

- Miguel Arias Cañete (Espanja): ilmasto ja energia

- Karmenu Vella (Malta): ympäristö, merenkulku ja kalastus

- Vytenis Andriukaitis (Liettua): terveys ja elintarvikkeiden turvallisuus

- Dimitris Avramopoulos (Kreikka): maahanmuutto- ja sisäasiat

- Marianne Thyssen (Belgia): työllisyys, sosiaaliasiat, osaaminen ja työvoiman liikkuvuus

- Pierre Moscovici (Ranska): talous- ja raha-asiat, verotus ja tulli

- Christos Stylianides (Kypros): humanitaarinen apu ja kriisinhallinta

- Phil Hogan (Irlanti): maatalous ja aluekehitys

- Jonathan Hill (Yhdistynyt kuningaskunta): talouden vakaus, rahoituspalvelut ja pääomamarkkinaunioni

- Elzbieta Bieńkowska (Puola): sisämarkkinat, teollisuus, yrittäjyys ja pk-yritykset

- Věra Jourová (Tšekin tasavalta): oikeus-, kuluttaja- ja tasa-arvoasiat

- Tibor Navracsics (Unkari): koulutus, kulttuuri, nuoriso ja kansalaisuus

- Corina Creţu (Romania): aluepolitiikka

- Margrethe Vestager (Tanska): kilpailuasiat

- Carlos Moedas (Portugali): tutkimus, tiede ja innovointi