Norjan maanvyöryalueelta löytyi ensimmäinen kuollut – pelastustöissä edessä kolmas yö
Etelä-Norjan Gjerdrumin maanvyörystä löytyi perjantaina iltapäivällä ensimmäinen kuollut, vahvisti poliisi Norjan yleisradioyhtiö NRK:n mukaan. Pelastustyöt keskittyvät poliisin mukaan selvinneiden löytämiseen, mutta viranomaiset valmistautuivat myös uusiin kuolonuhreihin.
Poliisi ei kertonut kuolleena löydetyn ihmisen sukupuolta tai ikää. Kateissa oli vielä yhdeksän ihmistä, ja heidän joukossaan on lapsia ja aikuisia.
– Pimeys on laskeutumassa, mutta työ jatkuvat läpi yön, sanoi johtava pelastusviranomainen Roy Alkvist NRK:n mukaan perjantaina iltapäivällä.
Viranomaiset sanoivat NRK:n mukaan olevan mahdollista, että alueelta löytyy eloonjääneitä. Heidän mukaansa sortuneissa rakennuksissa voi selvitä vuorokausia, vaikka tilanne näyttää heikolta.
Etsinnät siirtyivät perjantaina maan tasalle. Siihen asti jalkautumista maanvyöryalueelle pidettiin liian vaarallisena. Pelastustyöt jatkuivat pienessä pakkasessa ja lumipyryssä.
Pelastajat etenivät alueella styroksilevyjen avulla. He kuvasivat maaperän olevan "kuin jugurttia". Savimainen maaperä on edelleen vaarassa sortua.
Maaetsinnät keskeytettiin perjantaina illansuussa pimeyden vuoksi, ja helikopterit jatkoivat pelastustöitä.
Noin tuhat evakuoitu
Maanvyöry tapahtui varhain keskiviikkoaamuna Gjerdrumin kunnassa noin 30 kilometriä Oslosta pohjoiseen. Maanvyöryssä loukkaantui kymmenen ihmistä, joista yksi vakavasti.
Alueelta oli keskiviikkoiltana evakuoitu noin tuhat ihmistä.
Vyöryssä romahti noin kymmenen rakennusta, joissa on noin 30 asuntoa. Viimeisimmät neljä taloa romahtivat vielä myöhään keskiviikkoiltana. Sortunut alue on noin 300 metriä pitkä ja 700 metriä leveä.
Alueelta on etsitty ihmisiä keskiviikosta lähtien. Poliisi on käyttänyt lämpökameroilla varustettuja drone-lennokkeja ihmisten etsimiseen. Lisäksi apuna käytetään helikoptereita ja mobiilipaikannusta.
"Olemme nyt löytäneet yhden kuolleen ihmisen, mutta uskallamme silti toivoa, että löydämme eloonjääneitä."
Björn Nuland
Pelastusviranomainen
Helikopterit ovat yrittäneet laskea armeijan ja poliisin etsijöitä koirien kanssa paikkoihin, joiden on uskottu kestävän seisomista. Osia alueesta on valaistu etsintöjen helpottamiseksi.
Perjantain vastaisena yönä alueelta löytyi dalmatiankoira, joka saatiin turvaan.
Ruotsi lähetti apua paikalle
Sisäministeri Maria Ohisalo (vihr) kirjoitti Twitterissä, että Suomi on valmis auttamaan Norjaa, jos maa pyytää apua.
– Olemme seuranneet ja seuraamme tiiviisti Norjan tilannetta ja olemme valmiita auttamaan, jos Norja apua pyytää. Olosuhteet paikalla ovat vaativat ja tekevät pelastustehtävästä vaikean, Ohisalo kirjoitti.
Ruotsi on lähettänyt paikalle 14 hengen pelastusryhmän. Ruotsin kuningas Kaarle Kustaa lähetti surunvalittelunsa tapahtuneesta Norjan kuningas Haraldille perjantaina illalla.
Norjan 83-vuotias kuningas julkaisi harvinaisen lausunnon maanvyörymän jälkeen.
– Ajattelen kaikkia niitä, jotka ovat kärsineet, loukkaantuneet tai menettäneet kotinsa, ja niitä, jotka nyt elävät pelossa ja ovat epävarmoja katastrofin laajuudesta, kuningas totesi.
Pääministeri Erna Solberg kommentoi kuolonuhrin löytymistä sanomalla, että hänen ajatuksensa ovat rakkaidensa menettäneiden ja kadottaneiden kanssa.
Epävakaa savipohja
Gjerdrumin kunta sijaitsee vanhalla merenpohjalla. Alueella on ollut useita merkittäviä maanvyöryjä vuosien varrella.
Tapahtuneen jälkeen on kysytty, miksi epävakaalle savimaalle on ylipäätään rakennettu taloja.
Kunnallisviranomaiset tutkivat alueen vuonna 2005 ja rankkasivat sen korkeimpaan maanvyöryjen riskiluokkaan, kertoi Norjan TV2-kanava.
Paikalle rakennettiin uusia asuintaloja kolme vuotta selvityksen jälkeen.