Opetusministeri Saramo: Kouluissa voidaan palata lähiopetukseen, etäopetussuositukset edelleen mahdollisia paikallisesti
Opetusministeri Jussi Saramo kertoo Twitterissä kolmeksi viikoksi kiihtymis- ja leviämisvaiheen alueille annetun valtakunnallisen etäopetussuosituksen päättyvän kuluvaan viikkoon.
– Rajoitusten painopistettä päätettiin sulun aikana ja jälkeen siirtää aikuisten kontakteihin. Koulujen osalta sitouduttiin jatkossa pysymään paikallisessa päätöksenteossa, Saramo tviittaa.
Saramon mukaan pahimmilla epidemia-alueilla etäopetuksen jatkamiseen on kuitenkin yhä perusteita.
– Paikallinen toimintatapa mahdollistaa lähiopetuksessa pysymisen siellä, missä se on mahdollista ja toisaalta rajoitukset pahimmilla epidemia-alueilla.
Saramo pitää sulkujen ajoitusta onnistuneena.
– Jatkossa vaikkapa Loviisassa tai Somerolla voidaan pysyä lähiopetuksessa, vaikka Helsingissä ja Turussa tartuntatilanne on paha.
Opetus ja kulttuuriministeriö seuraa tilannetta tiiviisti yhdessä THL:n kanssa.
– Olemme valmiudessa päivittämään ohjeistusta välittömästi, mikäli tartuntojen jäljityksessä ja oireettomien seulonnoissa selviää esimerkiksi uusien virusmuunnosten muuttavan tilannetta koulujen osalta merkittävästi.
Saramo kertoo, että oppimisvajeiden vähentämiseen myönnetyn lisätuen turvin välttämätöntä lähiopetusta voidaan turvallisesti toteuttaa henkilökohtaisena tai riittävän pienen ryhmän opetuksena ammatillisessakin koulutuksessa.
– Myös opintojen etenemisen kannalta välttämätöntä lähiopetusta on tärkeää antaa – esimerkiksi ammatillisiin opintoihin kuuluu osia, joita ei voida etänä suorittaa ja joita on lykätty eteenpäin jo liian kauan.
Kuukausi sitten hallitus ohjasi peruskoulun yläluokat ja toisen asteen kolmeksi viikoksi etäopetukseen kiihtymis- ja leviämisvaiheen alueilla. Samalla päätettiin kolmen viikon ns. ravintolasulusta. 1/
— Jussi Saramo (@jussisaramo) March 24, 2021