Kennelliitto yrittää kitkeä suojeluharrastuksen väkivaltaa etäkoulutuksella
Suojelukoiraharrastajille järjestetään alkukeväästä eettistä etäkoulutusta, jossa käydään läpi sallittuja koulutustapoja, kertoi Kennelliitto perjantaina.
Kennelliitto oli sopinut asiasta suojelukoirakoulutusta järjestävien Suomen palveluskoiraliiton ja Saksanpaimenkoiraliiton kanssa.
Suojelukoirakoulutukseen liittyvää väkivaltaa tuli ilmi, kun Yle julkaisi Oikeutta eläimille -yhdistyksen salaa kuvaamia videoita koulutustilanteista. Videoita oli kuvattu esimerkiksi Paimion koulutuskentällä. Koiria potkittiin, kuristettiin ja niillä käytettiin sähkö- ja piikkipantoja. Lounais-Suomen poliisi ja Itä-Uudenmaan poliisi ovat aloittaneet esitutkinnan tapahtumista.
– Toiminnan jatkamiseksi tarvitaan merkittäviä muutoksia toimintatapoihin ja toiminnan valvontaan, sanoo Kennelliiton hallituksen puheenjohtaja Harri Lehkonen tiedotteessa.
Koulutukseen osallistuminen on pakollista. Se järjestetään suojelukoiraharrastuksen maalimiehille, kilpailuavustajille, tuomareille, koulutusohjaajille ja Saksanpaimenkoiraliiton jäsenyhdistysten puheenjohtajille sekä niiden Suomen Palveluskoiraliiton jäsenyhdistysten puheenjohtajille, joiden yhdistyksissä on IGP- ja Mondioring-toimintaa. Koulutuksen suunnittelee Saksanpaimenkoiraliitto
Lisäksi virallisissa kokeissa toimiville maalimiehille ja muille toimijoille laaditaan eettinen sitoumus, joka heidän on allekirjoitettava. Liittojen alaisten koulutusten toimihenkilöiden tulee sitoutua eettisiin ohjeisiin.
Saksanpaimenkoiraliitto keskeytti suojelukoirakoulutustoimintansa 25. helmikuuta, päivä Ylen jutun julkaisemisen jälkeen. Kennelliiton hallitus päätti kokouksessaan viime sunnuntaina keskeyttää toistaiseksi kaiken suojelukoirakoulutukseen ja -kokeisiin liittyvän toiminnan.
Keskeytys jatkuu toistaiseksi.
Lue myös: