Päätösehdotus europarlamentille: Ydinvoima ei ole turvallista ja se on ajettava alas
Lauselma liittyy YK:n ilmastokokousta pohjustaviin parlamentin päätelmiin, joista äänestetään torstaina. Europarlamentaarikko pitää ehdotusta järjettömänä.
Ydinvoima ei ole turvallista eikä ympäristön tai talouden kannalta kestävää, ja EU:ssa on tehtävä suunnitelma ydinvoimasta luopumiseksi.
Näin ehdottaa europarlamentin ympäristövaliokunta päätösehdotuksessaan.
Sen mukaan alasajoa varten tulee tehdä myös suunnitelma, jolla turvataan oikeudenmukainen siirtymä ydinvoima-alalla työskenteleville ihmisille.
Lausunto sisältyy YK:n ilmastokokousta pohjustaviin parlamentin päätelmiin, jotka ovat käytännössä EU:n kanta joulukuun alussa Madridissa alkavissa neuvotteluissa. Päätelmistä äänestetään Strasbourgissa torstaina.
Esitys suivaannuttaa europarlamentaarikko Petri Sarvamaata (kok).
– On tietenkin selvää, että teemme kaikkemme estääksemme tämänlaisen järjettömän kannan pääsyn parlamentin ilmastokokouspäätelmiin, hän toteaa tiedotteessaan.
Sarvamaan mukaan ehdotuksen toteuttaminen olisi vastuutonta ilmastopolitiikkaa. Hän sanoo, että ydinvoimasta luopuminen lisäisi kasvihuonekaasujen päästöjä.
– Alasajo aiheuttaisi myös laaja-alaista taloudellista tuhoa koko EU:n alueelle, sillä luotettavalla ydinvoimalla on merkittävä vaikutus teollisuudelle. Tämä olisi omaan jalkaan ampumista.
Europarlamentaarikon mielestä Suomen tulisi EU:n puheenjohtajamaana pitää ydinvoimaa esillä Euroopan neuvostossa.
Päätösesityksessä on kaikkiaan 119 päätelmää.
Niissä todetaan muun muassa, että ilmastonmuutos on ihmiskunnan tärkeimpiä haasteita, ja sitä vastaan tulee taistella solidaarisesti.
Esitys kehottaa EU-johtajia sopimaan sekä vuoden 2050 hiilineutraalisuustavoitteesta että 55 prosentin päästöleikkauksista vuoteen 2030 mennessä. Näitä tarvitaan sen mukaan niin ilmastotavoitteiden saavuttamiseen kuin kilpailuedun varmistamiseen EU:n teollisuudelle.