Perussuomalaisten puheenjohtajan tuomio voi haitata ehdokkuutta
Turun perussuomalaisten puheenjohtaja Timo J. Laihinen on tuomittu vuonna 2002 kuuden kuukauden ehdolliseen vankeustuomioon väärennöksestä. Laihinen valitti käräjäoikeuden tuomiosta hovioikeuteen, joka kuitenkin piti käräjäoikeuden tuomion voimassa.
– En ole tätä tuomiota koskaan kieltänyt, eikä se vaikuta minun toimimiseeni Turun perussuomalaisten puheenjohtajana mitenkään. Eduskunnassakin on tuomittuja ministereitä nähty vaikka kuinka monta. Tuomioni olen kärsinyt ja se on jo mennyttä elämää, Laihinen toteaa.
Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piirin puheenjohtajan Juhani Pilpolan mukaan ei ole perussuomalaisten edun mukaista, jos tulevissa kunnallisvaaleissa ehdokkaana on henkilö, jolla on rikostaustaa.
– Minun näkemykseni mukaan sellainen henkilö ei ole kelvollinen puolueen ehdokkaaksi tulevissa kunnallisvaaleissa. Tuollaisten rötösten esiintulo ei auta ehdokasta eikä puoluetta vaaleissa, Pilpola kiteyttää.
Hänen mukaansa Turun perussuomalaisten tulee käsitellä puheenjohtaja Laihisen jatkamis- ja ehdokkuusmahdollisuudet sisäisesti.
– Ei ole kenenkään etu, jos täältä lähdetään alueellisia yhdistyksiä ohjailemaan, Pilpola sanoo.
TS