Demariehdokas pärjäsi Kroatian presidentinvaaleissa
Sosiaalidemokraatti Ivo Josipovic on päässyt ykkössijalle Kroatian presidenttikilvassa. Hän sai ensimmäisellä kierroksella yli 30 prosenttia äänistä, ovensuukyselyt kertoivat illalla.
Kyselyiden mukaan Josipovic kamppailee riippumattoman ehdokkaan Milan Bandicin kanssa toisella kierroksella kahden viikon päästä. Ex-demari Bandic keräsi 14 prosentin äänisaaliin.
Oppositiota edustavan Josipovicin uskotaan saaneen eniten ääniä, koska hän on kampanjoinut näyttävästi korruptiota vastaan. Uudistuksilla on kiire, koska Kroatia toivoo pääsevänsä EU:n jäseneksi vuonna 2012.
Keskustalainen Stipe Mesic on ollut presidenttinä kaksi viisivuotiskautta, eikä hän voinut enää asettua ehdolle. Mesicin kausi päättyy helmikuussa.
Presidentillä on Kroatiassa ulko- ja turvallisuuspoliittista valtaa, mutta hänellä ei ole veto-oikeutta lainsäädännössä.