Uutiset

Päivystyksille ohjeet potilaiden kiireellisyysjärjestyksestä

Sairaaloiden ja terveyskeskukset alkavat pian luokitella päivystyspotilaita kiireellisiin ja ei-kiireellisiin.
Sairaaloiden ja terveyskeskukset alkavat pian luokitella päivystyspotilaita kiireellisiin ja ei-kiireellisiin.

Sairaaloiden ja terveyskeskusten päivystykseen on tulossa valtakunnalliset kriteerit siitä, ketkä saavat hoitoa ensin.

Hoitokriteerien tarkoituksena on, että päivystykset voisivat vastedes keskittyä kiireellistä apua tarvitsevien potilaiden hoitamiseen. Tällä hetkellä monia yhteispäivystyksiä ruuhkauttavat esimerkiksi tavalliset nuhakuumeilijat, jotka eivät tarvitse välitöntä hoitoa.

– Suositamme, että kaikilla alueilla järjestettäisiin puhelinneuvontapalvelu. Siihen soittamalla asiakas saisi tietoa, pitääkö hakeutua päivystykseen vai ei, kertoo päivystyksen vastaava ylilääkäri Raija Malmström Helsingin seudun yliopistollisesta keskussairaalasta (Hyks).

– Ohjeet perustuisivat yhteisiin kriteereihin, mutta paikalliset olosuhteet kuten etäisyydet olisi tietysti otettava huomioon.

Hän myös korostaa, että päivystykseen saa aina tulla soittamatta ensin, jos kokee olevansa kiireellisen hoidon tarpeessa.

Päivystyshoidon uusia kriteerejä laaditaan parhaillaan. Sosiaali- ja terveysministeriön asettama työryhmä luovuttaa raporttinsa asiasta ensi kuussa.