Rautaruukki vie Ruukki Groupin oikeuteen
Teräsyhtiö Rautaruukki on nostanut kanteen Ruukki Groupia vastaan Helsingin käräjäoikeudessa. Rautaruukki myy tuotteitaan rekisteröimällään Ruukki-nimellä.
Rautaruukki syyttää Ruukki Groupia siitä, että se on alkanut käyttää kaupallisia tunnuksia ja toiminimiä, jotka sekoitetaan Ruukki-tavaramerkkiin.
Ruukki Group pitää kannetta perusteettomana. Yhtiön mukaan sillä on laillinen oikeus käyttää nimeä Ruukki.
Rautaruukki kertoo aloittaneensa oikeustoimia Ruukki Groupia vastaan myös eräissä muissa maissa. Rautaruukki on rekisteröinyt Ruukki-tavaramerkin kymmenissä maissa.
Teräsyhtiö perustelee vaatimuksiaan sillä, että Ruukki Group on laajentanut toimintaansa aloille, jotka liippaavat läheltä Rautaruukin toimialoja. Ruukki Group toimii muun muassa kaivos- ja talonrakennusaloilla.
Rautaruukki ja Ruukki Group ovat kiistelleet nimistä aiemminkin oikeudessa. Ruukki Group vaati vuonna 2006 Rautaruukkia luopumaan Ruukki-nimen käytöstä mutta hävisi kiistan niin käräjä-, hovi- kuin markkinaoikeudessakin.