Uutiset

Lumimyräkät suistaneet liikenteen kaaokseen Euroopassa

Arktinen kylmyys on pitänyt miltei koko Eurooppaa otteessaan. Lumimyrskyt ovat vaikeuttaneet liikennettä ja sulkeneet muun muassa Saksan kolmanneksi suurimman lentokentän Düsseldorfissa.

Puolan pääkaupungissa Varsovassa lähes 60 ihmistä on kuollut viime päivien hyisessä säässä, suurin osa heistä asunnottomia alkoholisteja.

Myös Tshekissä ja Saksassa useita ihmisiä on kuollut, osa heistä kylmään ja osa liikenneonnettomuuksissa.

Myös joulunalusmatkailu on takkuilllut pahoin vaikeissa kelioloissa. Kymmenettuhannet ihmiset odottivat Euroopan lentokentillä ja rautatieasemilla myöhästyneitä lentoja ja junia.

Ranskan ja Britannian väliset Eurostar-junat ovat olleet pysähdyksissä kovan pakkasen takia jo toista päivää, eivätkä ne liikennöi vieläkään.

Sankka lumisade on katkaissut myös sähköjä ympäri Eurooppaa. Bulgariassa yli 200 paikkakunnan kerrottiin jääneen ilman sähköä, kun kaatuneet puut olivat katkoneen linjoja.

Aurinko jaksoi kuitenkin näyttäytyä Välimeren rannalla, missä ihmiset uskaltautuivat perinteiselle joulu-uinnille. Nizzassa veteen pulahti melkoinen joukko.