Säätiövalvoja: Wallin ei saanut alennusta vuokrasta
Kulttuuriministeri Stefan Wallinin (r.) vuokranantaja on saanut puhtaat paperit Patentti- ja rekisterihallitukselta. Lehtitietojen mukaan Signe ja Ane Gyllenbergin säätiö olisi vuokrannut asuntojaan RKP:läisille selvästi markkinahintoja halvemmalla.
Patentti- ja rekisterihallitus ei ottanut suoraan kantaa vuokran suuruuteen vaan siihen, saako säätiö kohtuullisen tuoton.
– Käsityksemme mukaan tuotto on kohtuullinen, kertoi linjanjohtaja Olli Koikkalainen.
Wallin ei ole selvityksen mukaan saanut erityiskohtelua, sillä kaikilla helsinkiläistalon asukkailla on yhtä suuri neliövuokra. Ministeri ei ole kertonut, kuinka paljon hän maksaa yksiöstä Huvilakadulla Ullanlinnassa.
Gyllenbergin säätiön mukaan vuokralaiset maksavat hieman markkinahintoja halvempia vuokria.
– Jopa kauppakorkean opiskelija ymmärtää, että se on useimmiten taloudellisempaa, koska asunnot eivät ole tyhjinä, sanoi säätiön toimitusjohtaja Mikael Westerback.