Poliisit: Alueellinen tasa-arvo ei toteudu – ”Etäisyydet ovat hitonmoiset”
Poliisien mielestä alueellinen tasa-arvo ei ihmisten turvallisuudessa toteudu. 70 prosenttia Lännen Median poliisikyselyyn vastanneista poliiseista arvioi, että heidän alueensa eri osat pystytään turvaamaan melko tai erittäin epätasavertaisesti.
Heikoimmaksi tasa-arvon toteutuminen arvioidaan Lapin ja Oulun poliisilaitosten alueilla.
Lapissa 47 prosenttia vastaajista on sitä mieltä, että poliisi pystyy turvaamaan alueen eri osissa asuvien ihmisten turvallisuuden erittäin epätasavertaisesti.
Toinen ääripää on Helsingin poliisilaitos, jossa 77 prosenttia vastaajista on sitä mieltä, että eri osissa asuvien turvallisuus pystytään turvaamaan melko tai erittäin tasavertaisesti.
– Poliisin palvelut ovat paljon heikommin saavutettavissa niissä kunnissa, joissa ei poliisiasemaa ole. Ihmiset eivät enää kehtaa soittaa hätäkeskukseen, koska tietävät, että poliisi on yleensä liian kaukana, kirjoittaa vastaaja Oulun poliisilaitoksen alueelta.
Lapin ja Oulun poliisipäälliköt eivät ole yllättyneitä kyselyn tuloksista.
– Lappi on kooltaan kolmasosa Suomesta, ja etäisyydet kirkonkylien välillä ovat hitonmoiset, kuvailee Lapin poliisipäällikkö Martti Kallio.
70 prosenttia poliisikyselyn vastaajista on sitä mieltä, että työtehtäviä jää nykyisillä resursseilla toisinaan tai usein hoitamatta. Avoimissa vastauksissa korostuu tehtävien priorisointi.
Myös päälliköt kertovat Lännen Median haastattelussa, että priorisointia on tehtävä. Juttuja ei voi jättää tutkimatta, mutta laki antaa mahdollisuuden asettaa asiat tärkeysjärjestykseen. Jos esimerkiksi tuore tapaus on vakavampi kuin hoidossa oleva, lievempi syrjäytetään.
– Vähäpätöisemmissä tapauksissa on monenlaisia perusteita, joilla tutkinta voidaan keskeyttää ja päättää, toteaa Kallio.
Lännen Median kyselyyn vastasi joka kolmas suomalainen poliisi. Kysely tehtiin yhteistyössä Suomen poliisijärjestöjen liiton (SPJL) kanssa. Vastausaikaa oli 1.–8. helmikuuta.
Kyselyn tuloksista julkaistiin 6. maaliskuuta Lännen Median lehdissä juttu, jossa käsiteltiin poliisien arvioita turvapaikanhakijatilanteesta.