Ympäristöpuolueen kriisi kuumenee Ruotsissa
Ruotsissa poliittisen kriisin keskelle joutuneen ympäristöpuolueen johtopari ilmoitti maanantaina olevansa valmis astumaan syrjään, mikäli puolueesta löytyy heitä paremmat johtajat.
Puolueen vetäjinä toimivat Åsa Romson ja Gustav Fridolin myönsivät avoimesti möhlineensä kriisin hoidossa, mutta antavan puoluevaltuustolle viimeisen sanan. Puolueen on määrä kokoontua toukokuussa.
Kriisi alkoi, kun ympäristöpuoluetta edustava asuntoministeri Mehmet Kaplan joutui eroamaan natsipuheidensa takia viikko sitten. Sen jälkeen puolueen maine kärsi uuden kolauksen ruotsalaistutkijan arvioitua, että islamistit ovat saattaneet soluttautua puolueeseen.
Pääministeri Stefan Löfven totesi maanantaina, että ympäristöpuolueen mahdollisilla johtajavaihdoksilla voi olla vaikutusta hallituksen toimintaan.
TS–STT