Turku päättää terveystarkastajan jatkosta ensi viikolla
Turun kaupunki ratkaisee ensi viikolla, mitä seuraamuksia kaupungin terveystarkastajalle aiheutuu nauhoitetusta puhelinkeskustelusta yrittäjä Ahmed Al Chibibin kanssa. Tallennetussa keskustelussa terveystarkastaja syyttää esimiestään puolueellisuudesta ja tarkastusraporttien väärentämisestä.
Turun kaupunki kuuli terveystarkastajaa torstaina.
Jos virkamiehen rikkomus katsotaan lieväksi, seuraamuksia ei aiheudu. Muita vaihtoehtoja ovat huomautus, kirjallinen varoitus tai irtisanominen. Virkamiehen irtisanominen on mahdollista, jos teko arvioidaan niin vakavaksi, ettei hän voi hoitaa tehtäväänsä.
– Tämä on se haarukka. Asiasta on keskusteltu toimialajohtajan ja lakimiesten kanssa, mutta ratkaisua valmistellaan vielä kaupungin henkilöstöpuolella, kertoo konsernihallinnon johtaja Tuomas Heikkinen.
Asiasta tekee päätöksen toimialajohtaja Markku Toivonen.
TS