Kakolaan tulossa 25-kerroksinen tornitalo
Kakolan rakennukset kesäkuussa ostanut Olli Ojala suunnittelee Kakolaan korkeaa tornitaloa, jonka ylimpään kerrokseen tulisi näköalapaikka ja ravintola. Tornin paikka olisi ainoa, josta Ojala suunnittelee purkavansa osan Kakolan rakennuksia, sillä kaikki muu on tarkoitus säilyttää ja korjata uuteen käyttöön.
– Tornin tarkoitus on nostaa Turun matkailu uudelle tasolle, ja jokaisessa kaupungissa pitäisi tällainen tornirakennus olla, Ojala toteaa.
Kaavoitusohjelma, joka sisältää myös tornitalon, on käynnistymässä ja Turun kaupunginvaltuusto saanee sen eteensä marraskuussa. Ojala toivoo, että itse kaava valmistuisi ensi vuoden aikana. Kakolan kaikki rakennus- ja muutostyöt vievät hänen arvionsa mukaan viitisen vuotta, joten viimeistään vuonna 2020 olisi myös torni rakennettu.
Ojalan yhtiö on myynyt kaksi uudisrakentamiseen tarkoitettua korttelia Pohjola rakennus Länsi-Suomi -yhtiölle, jonka on tarkoitus aloittaa asuntorakentaminen ensi keväänä.
TS–SARI SARELIUS