The Times: Putin uhkasi Baltiaa ydinasein
Brittilehti Times ilmoittaa saaneensa haltuunsa muistiinpanoja Moskovan ja Washingtonin tiedustelujohdon salaisesta tapaamisesta. Niiden mukaan Vladimir Putin on uhannut hyökätä Baltian maihin ydinasein, jos Nato lisää joukkojaan sen rajoilla.
Putinin lehdistösihteeri Dmitri Peskov kiisti tiedot.
– Tämä on klassinen esimerkki hysterian lietsomisesta ja maamme demonisoinnista, hän sanoi.
Timesin mukaan Venäjän edustajilla oli neuvotteluissa takanaan Putinin valtuutus.
Venäläiset olivat ilmoittaneet amerikkalaisille kaksi kynnyskysymystä, joka saisi heidät sotilaallisiin toimiin. Yritykseen palauttaa Venäjän miehittämä Krim takaisin Ukrainalle vastattaisiin Timesin mukaan ydinasein.
Myös aseiden toimittaminen Ukrainalle käytettäväksi Itä-Ukrainassa saisi muistiinpanojen mukaan ”Venäjän kansan vaatimaan” ”voimakasta vastausta”.
Nato valmistautuu Timesin mukaan nyt siihen, että Venäjä voi aloittaa hallinnon horjuttamisen Virossa, Latviassa ja Liettuassa esimerkiksi lietsomalla levottomuuksia paikallisessa venäläisväestössä tai kybersodan kainoin.
Naton kybersodan vastainen keskus sijoitettiin Viroon jo Tallinnan patsasmielenositusten jälkeen 2007.
TS