Utsjoen puukotuksesta epäilty oikeudessa
Lapin käräjäoikeus päättää tänään, vangitaanko Utsjoen koulupuukotuksesta epäilty noin 30-vuotias mies.
Perjantaisessa puukotuksessa kuoli nuori saamelaislukion opiskelija.
Utsjoen koulutyössä keskitytään tänään oppilaiden ja koulun henkilökunnan selviämiseen ja toipumiseen. Kunnanjohtaja Vuokko Tieva-Niittyvuopion mukaan oppilaille järjestettiin yhteinen aamunavaus seurakuntatalolla.
Avauksen jälkeen oppilaat siirtyivät koulukeskukseen muistokonserttiin, jossa esiintyi Wimme Saari. Loppupäivän ajan keskitytään kriisiapuun. Oppilaille on tarjolla muun muassa psykologin ja psykiatrin palvelut. Huomenna Utsjoelle tulee Rovaniemeltä lasten ja nuorten auttamiseen erikoistunut kriisiryhmä.
Tieva-Niittyvuopion mukaan nyt on tärkeintä ihmisten toipuminen. Turvallisuuteen liittyvien keinojen tehostamista päästään miettimään vasta myöhemmin.
TS–STT