Sdp:n Salonen Kaumalle: Ei levitetä perättömiä myyttejä
Sdp:n kansanedustaja Kristiina Salonen pitää kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauman jatkamaa lastenvaunukeskustelua apua tarvitsevien ihmisten väheksymisenä sekä kielteisten ennakkoluulojen vahvistamisena.
Salonen suosittelee kaikille ennakkoluuloista kärsiville tutustumista sosiaalityön ja apua tarvitsevien ihmisten todellisuuteen kaupunkilegendojen sijaan. Salonen on työskennellyt ennen kansanedustajuuttaan toimeentulotuesta vastaavana sosiaaliohjaajana.
– Erityisesti tänä aikana on vastuutonta leimata toimeentulotukea tarvitsevia ihmisiä jonkinlaisiksi sosiaalipummeiksi, jotka käyttävät järjestelmää hyväkseen. Työttömyys Suomessa on paisunut krooniseksi ongelmaksi. Kun maa on tällaisessa tilanteessa kenenkään ei tule kokea häpeää siitä, että selviytyäkseen pahimman yli tarvitsee myös taloudellista apua.
– Usein keskustelusta unohdetaan, että toimeentulotukeen oikeutettuja on huomattavasti enemmän kuin saajia. Sen sijaan, että nyt Espoossa keskitytään täysin epäoleelliseen lastenvaunujahtiin, voitaisiin siellä kysyä miten sosiaalityössä pystytään vastaamaan lisääntyneisiin asiakasmääriin niin, että saadaan passiivisen toimeentulotukiasiakkuuden sijaan muutos parempaan aikaiseksi asiakkaiden elämässä.
Salosen mukaan sosiaalityön aliresurssointi johtaa nykyisen järjestelmän ongelmiin. Jos Kauma on huolissaan Espoon myöntämistä lastenvaunuista, voisi olla syytä selvittää miksi Espoossa harkinnanvaraisuuteen perustuva, täydentävän toimeentulotuen myöntäminen on ajautunut automaatioiksi.
– Monissa kunnissa varsinaiseen sosiaalityöhön ei ole varattu riittävästi resursseja, ja työkuormaa on purettu siirtämällä myös täydentävä toimeentulotuki etuuskäsittelijöille. Todellisuudessa sosiaalityöntekijän tai -ohjaajan aika pitäisi riittää siihen, että ensin selvitellään yhdessä perheen tarvetta ja mahdollisuuksia ratkaista tarve perheen omilla keinoilla esim. hankkimalla edullisesti lastenvaunut käytettyinä. Täydentävä toimeentulotuki olisi silloin perheen ratkaisusta riippuvan suuruinen. Se vaatii kuitenkin työntekijältä aikaa yhdessä etsiä ratkaisuvaihtoehtoja.
TS