Turku mukana ottamassa pyöräliikenteen seuraavaa suurta kehitysloikkaa – haasteena infra ja talvikunnossapito
Liikenteen tuottamat päästöt on todettu niin Turussa kuin muuallakin Suomessa yhdeksi suurimmista haasteista päästötavoitteiden saavuttamisen tiellä. Tukemalla kestävää liikkumista voidaan Turun kaupungin mukaan varmimmin toteuttaa vihreää siirtymää.
Kaupungit ovat saaneet rahaa pyöräilyolosuhteiden parantamiseen, mutta valtaosa arkiliikenteessä kulkevista ei vieläkään miellä pyöräilyä vaihtoehdoksi julkisen liikenteen ja yksityisautoilun rinnalla.
– Pyöräily ei ole ainoastaan liikuntaharrastus, vaan osa liikennejärjestelmää ja arjen merkittävä liikkumistapa, sanoo FinnCycle-hankkeen vetäjä Harri Vaarala tiedotteessa.
Vaaralan mukaan pyöräilylle tulisi tulevaisuudessa tarjota oma turvallinen paikka liikenteessä. Suomen kaltaisessa ilmastossa on hänen mukaansa panostettava myös ympärivuotisen pyöräilyn mahdollistamiseen. Risteyksiin sekä pysäköintiin tulisi kiinnittää huomiota, Vaarala kertoo.
– Koko matkaketju pitäisi suunnitella pitkäjänteisesti, hän korostaa.
– Olosuhteita pyöräilyyn on viime vuosina paranneltu Turussa esimerkiksi siten, että keskustaan on asennettu satoja uusia pyörätelineitä ja viime vuonna valmistuivat ensimmäiset pyöräkadut. Lisäksi uusia pyöräteitä suunnitellaan Itäiselle Rantakadulle ja Itäiselle Pitkäkadulle, kertoo liikennesuunnitteluinsinööri Taneli Pärssinen Turun kaupungilta.
FinnCycle-tutkimushanke pyrkii ratkaisemaan ilmastonmuutoksen, liikkumattoman väestön ja kaupungistumisen ongelmia parantamalla kaupunkien pyöräliikennettä. Tutkimushanke tuottaa tietoa suomalaisesta pyöräilystä sekä tukee päättäjiä, viranomaisia ja liikennesuunnittelijoita työssään pyöräilyliikenteen edistämiseksi.
Tutkimus kestää kesäkuuhun 2025 saakka. Liikenteen tutkimuskeskus Verne tekee tutkimus- ja kehitystyötä tiiviissä yhteistyössä hanketta rahoittavien kaupunkien kesken. Mukana hankkeessa Turun lisäksi ovat Helsinki, Hyvinkää, Joensuu, Jyväskylä, Kokkola, Kuopio, Lahti, Oulu, Pori, Rauma, Tampere, Turku ja Vaasa.