Hollanden petetty avopuoliso kirjoittaa paljastuskirjan
Ranskan presidentin Francois Hollanden entinen avopuoliso Valerie Trierweiler, 48, paljasti torstaina ranskalaismedialle aikovansa kirjoittaa paljastuskirjan ajastaan presidentin rinnalla.
Trierweiler sanoi olevansa erittäin loukkaantunut ja vihainen.
Trierweilerin mukaan hänellä ei ollut aavistustakaan siitä, että Hollandella, 59, ja näyttelijätär Julie Gayet’lla, 41, oli suhde.
– Totta kai olin kuullut huhuja, mutta niitä nyt kuulee kaikista. Kun asia selvisi minulle, tuntui siltä kuin olisin pudonnut pilvenpiirtäjästä, Trierweiler sanoi.
Hollande ilmoitti lauantaina lyhyellä 18 sanan tiedotteella jättävänsä Trierweilerin, jota hän vielä vuonna 2010 kuvasi ”elämänsä rakkaudeksi”.
– Siinä on lähes yksi sana jokaista kuukautta kohti, jonka vietimme yhdessä sen jälkeen kun hänet valittiin, Trierweiler kiteytti.
TS–STT