Poliisille halutaan lisää tietoa lasten ahdingosta
Poliisin pitäisi saada nykyistä paremmin tietoa perheiden hädästä, katsoo perhesurmien ehkäisyä pohtinut työryhmä. Viranomaisten salassapitosäännökset tai niiden tulkinnanvaraisuudet voivat ryhmän mukaan vaikeuttaa rikosten estämistä.
Sisäministeriön työryhmä parantaisi viranomaisten välistä yhteistyötä luomalla siihen pysyviä rakenteita. Se myös säätäisi viranomaisille velvollisuuden ilmoittaa lasten terveyteen kohdistuvista rikoksista poliisille. Tähän asti ilmoittaminen on ollut pakollista vain seksuaalirikoksissa.
Ryhmän puheenjohtaja, poliisijohtaja Pentti Saira katsoo, että viranomaisilla pitäisi olla velvollisuus yhteistyöhön. Nyt kukin viranomainen näkee tapaukset liian usein vain omasta vinkkelistään.
Viranomaisten kankeus puuttua lasten hätään on herättänyt ihmetystä erityisesti kahdeksanvuotiaan helsinkiläistytön tapauksessa, jossa tyttö kuoli kotiinsa lukuisista lastensuojeluilmoituksista huolimatta.
Perhesurmia edeltävät usein väkivalta-, mielenterveys- ja päihdeongelmat, jotka monesti ovat myös viranomaisten tiedossa.