Lieden puhdistaminen toi palovammoja kahdelle Salossa
Vanhan puulieden puhdistaminen oli koitua kohtalokkaaksi Salon Kuusjoella. Omakotitalon asukas putsasi sunnuntaina aamupäivällä liuotinaineella puuliettä, kun liesi osoittautuikin vielä niin lämpimäksi, että liuotinaine syttyi palamaan.
Tuli levisi siivoojan hiuksiin ja keittiön lattialle, mutta muiden asukkaiden avustuksella palo saatiin sammutettua lumella.
– Hurja tilanne, mutta asukkaat olivat saaneet sen sammutettua lumella, päivystävä palomestari Markus Rautio Varsinais-Suomen pelastuslaitokselta kertoo.
Sammutustöissä myös toinen asukas sai itselleen palovammoja ja altistui palokaasuille. Vammat eivät kuitenkaan olleet vakavia. Paikalle päästyään palokunta joutui purkamaan muutaman neliön puulattiaa, jotta palon sammuminen saatiin varmistettua.
TS