Kaarina kysyy kaupunkilaisilta ideoita asukasbudjettiin – jaossa 50 000 euroa
Kaarinan kaupunki kysyy asukkailtaan ideoita asukasbudjettia varten. Osallistuvan budjetoinnin kautta kaupunkilaiset pääsevät vaikuttamaan siihen, mihin osa kaupungin rahoista käytetään.
Nyt alkaneena vuonna käytössä on tätä varten 50 000 euroa jaettuna tasasummana 10 000 euroa viidelle alueelle. Alueet ovat keskusta, Piispanristi, Littoinen, Piikkiö ja Kuusisto.
Ehdottaa voi kohteita omalta asuinalueelta tai muualta Kaarinassa.
Kun ideat on kerätty, niistä valitaan toteuttamiskelpoiset äänestystä varten. Asukkaiden äänestämistä eniten ääniä saaneet ehdotukset toteutetaan.
Kaarina kerää nyt kolmatta kertaa ehdotuksia asukasbudjettia varten. Ehdotuksia voi jättää kaupungin palautepalveluun, Kaarina-talon palvelupisteeseen ja Piikkiön kirjastossa palvelupisteeseen.
Viime vuonna voittaneet ehdotukset ovat ulkoliikuntavälineet Hovirinnan kuntoportaiden yhteyteen, frisbeegolfkoreja Empon kentälle, Lähteenmäen leikkipuistoon uusia leikkivälineitä isommille lapsille, Piikkiön alueelle lisää kulttuuri- ja nuoristoimintaa sekä ulkoliikuntavälineitä Kiurunpuistoon. Näistä valmiiksi on toteutettu Kiurunpuiston ulkoliikuntavälineet.