Markulantien ja Nuijamaankadun liittymän liikennevalokokeilu epäonnistui, vasemmalle kääntyvien nuolivalo poistetaan
Turun Markulantien ja Nuijamaankadun liittymän liikennevaloihin viime syksynä lisätty nuolivalo ei sujuvoittanut liikennettä, vaan päinvastoin ruuhkautti sitä entisestään. Turun kaupunki totesi liikennevalomuutoksen heikentäneen risteyksen välityskykyä ennakoitua enemmän, jonka vuoksi nuoliliikennevalo poistetaan.
Erityisesti Kuninkojantien ja Nuijamaankadun suunnat ruuhkaantuvat voimakkaasti iltapäivisin ja vilkkaassa liittymässä oli haasteellista löytää sopiva rako kääntymiselle. Nuolivalon tarkoituksena oli parantaa liittymän turvallisuutta sekä sujuvoittaa vasemmalle kääntymistä.
Ruuhkaantumisen lisäksi ei-toivottu seuraus oli se, että Kuninkojantietä pohjoisesta tuleva autoliikenne välttelee Markulantien liittymää kiertämällä Aurorankadun ja Varkkavuorenkadun kautta päästäkseen Satakunnantielle.
Liikennevalovaiheet poistetaan Kuninkojantieltä ja Nuijamaankadulta kuluvalla viikolla.
Kaupunki toivoo oautoilijoita käyttämään aikaisempaa aktiivisemmin molempia Markulantien suoraan meneviä kaistoja, jotta vihreän valovaiheen aikana etenevä autojen määrä olisi suurin mahdollinen. Tämän edistämiseksi Markulantielle on jo aikaisemmin asetettu yhdistyvät ajokaistat -liikennejärjestely. Merkki määrää siirtymään jatkuvalle kaistalle vuorotellen.
Erityisesti liittymissä, joihin saavutaan kahta ajokaistaa ja joissa liittymän jälkeen toinen kaistoista päättyy, jää vasenpuolisen kaistan käyttö vajaalle. Liikennevaloin ohjatussa kahden kaistan tulohaarassa ongelma näyttäytyy siten, että suoraan menevistä kaistoista edempänä päättyväksi osoitettu on vajaalla käytöllä ja toiselle, oikeanpuoleiselle kaistalle muodostuu jono, joka ei purkaannu vihreän valon aikana.
Uudella merkillä kannustetaan käyttämään molempia kaistoja. Tämä parantaa risteyksen välityskykyä.