Hätänumeroon soitettiin tänä jouluna edellisvuotta vilkkaammin, kolme yleisintä joulun hälytystehtävää eivät yllätä
Hätäkeskukset vastasivat jouluaaton ja tapaninpäivän välisenä aikana yhteensä 20 617 hätäpuheluun. Viime vuonna vastaava luku oli 19 461. Kaikkiin hätäpuheluihin vastattiin 30 sekunnissa.
Hätäilmoitusten perusteella viranomaisille välitettiin yhteensä 10 721 hälytystehtävää, joka taasen oli edellisvuotta vähemmän, jolloin tehtäviä välitettiin 11 075.
Ensihoidolle tehtävistä jakaantui reippaasti yli puolet eli 62 prosenttia ja poliisille 29 prosenttia. Pelastustoimelle tehtävistä kerääntyi viisi prosenttia ja sosiaalipäivystyksille neljä prosenttia.
Kolme yleisintä hätäkeskustietojärjestelmään kirjattua hälytystehtävää olivat heikentynyt yleistila, kaatuminen ja hengitysvaikeus, jotka kuormittavat samalla tavoin ensihoitoa myös edellisenä jouluna.
Poliisin tehtäväkirjossa eniten esiintyi ilkivaltaa ja häiriökäyttäytymistä, perheväkivaltaa sekä häiritsevän metelin selvittämisiä. Pelastustoimea kuormitti pienet rakennuspalot ja tieliikenneonnettomuudet sekä automaattiset palohälytykset. Sosiaalipäivystyksen mukaan sen tehtävämäärissä korostui välittömän huolenpidon tarve, alaikäisen kiireellinen hoidon- ja huolenpidon arviointi sekä kotipalvelutehtävät.