Narkolepsia

Kaksi kolmesta sai myönteisen korvauspäätöksen Pandemrixin aiheuttamista haittavaikutuksista

MARTTIINA SAIRANEN
Korvausten maksaminen Pandemrix-rokotteen haitoista jatkuu vielä pitkälle tulevaisuuteen erityisesti siksi, että monet rokotteesta sairastuneet olivat lapsia ja nuoria.
Korvausten maksaminen Pandemrix-rokotteen haitoista jatkuu vielä pitkälle tulevaisuuteen erityisesti siksi, että monet rokotteesta sairastuneet olivat lapsia ja nuoria.

Lääkevahinkovakuutuspoolille (LVP) on tehty kaikkiaan 486 vahinkoilmoitusta liittyen vuoden 2009 Pandemrix-rokotekampanjan aiheuttamiin haittavaikutuksiin. Suurin osa, 367 ilmoitusta, liittyi narkolepsiaepäilyihin. Muihin haittavaikutuksiin liittyviä ilmoituksia tehtiin 119. Narkolepsiaepäilyihin liittyen LVP antoi 236 myönteistä ja 131 hylkäävää korvauspäätöstä. Vahinkoilmoituksista 93 hylättiin, koska korvauksenhakijanoireet olivat alkaneet yli kahden vuoden kuluttua rokotuksesta. Kaksi vuotta on LVP:n linjaama aikaikkuna syy-yhteyden olemassaololle, ja se perustuu Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tutkimuksiin.

38 ilmoitusta hylättiin, koska korvauksenhakijalla ei ollut diagnosoitu narkolepsiaa lainkaan. Muihin kuin narkolepsiaan liittyviin Pandemrix-rokotteen haittavaikutuksiin LVP antoi 19 myönteistä ja 100 hylkäävää päätöstä. Nämä tapaukset olivat pääasiassa ohimeneviä neurologisia oireyhtymiä ja haittoja, joita esiintyy lähes kaikkien rokotteiden yhteydessä. Ne eivät siis ole erityisiä juuri Pandemrix-rokotteelle.

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Seitsemän korvauksenhakijan asiaa on käsitelty syksyllä 2022 Helsingin käräjäoikeudessa. Näissä tapauksissa LVP ei myöntänyt korvausta lääkevahingosta, koska hakijat eivät olleet hakeutuneet terveydenhuollon piiriin poikkeuksellisten päiväväsymysoireiden johdosta kahden vuoden kuluessa rokotteen saamisesta. Käräjäoikeus arvioi nyt, voidaanko korvauksenhakijoiden oireiden katsoa johtuvan rokotteesta, vaikka oireista ei ole aikanaan tehty merkintää hakijan potilastietoihin mainitun aikaikkunan sisällä. Käräjäoikeuden odotetaan antavan tuomionsa vielä ennen joulua.

Lääkevahinkovakuutuspooli on maksanut Pandemrix-rokotteen aiheuttamista haittavaikutuksista korvauksia tähän mennessä yhteensä noin 14,2 miljoonaa euroa. Korvauksista 13,65 miljoonaa euroa on maksettu narkolepsiatapauksista ja 550 000 euroa muista haittavaikutuksista. Korvausten maksaminen Pandemrix-rokotteen haitoista jatkuu vielä pitkälle tulevaisuuteen erityisesti siksi, että monet rokotteesta sairastuneet olivat lapsia ja nuoria.

Lue myös: Teinipojan perusväsymys diagnosoitiin narkolepsiaksi vuosia liian myöhään, oikeusprosessi käynnissä – "Mieluummin olisin tämän itselleni ottanut"

Sikainfluenssarokotteesta sairastuneet hakevat käräjillä lähes puolen miljoonan euron korvauksia

Haluatko käyttää

Osallistuaksesi keskusteluihin ole hyvä ja kirjaudu TS-tunnuksillasi

Olet kirjautuneena yritystunnuksella. Yritystunnuksella ei voi osallistua keskusteluihin.
Aloita keskustelu tästä jutusta

Huomio! Turun Sanomien keskustelupalstan säännöt ovat uudistuneet. Tavoitteena on parantaa moderointia siten, että kommentit ehditään käsitellä nykyistä nopeammin. Uudistus ei vaikuta lehden mielipidesivun toimintaan. Tutustu uusiin käytäntöihin täällä.

Otsikko
Viesti

Viesti lähetetty!

Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22.
Virhe viestin lähetyksessä.
TS:n verkkokeskustelun säännöt

Uudet näkökulmat keskustelussa vievät asioita eteenpäin. Siksi Turun Sanomat kannustaa verkkosivuillaan aktiiviseen ja rakentavaan keskusteluun. Tehdään yhdessä Turun Sanomien keskustelupalstasta paikka, jossa on mukava keskustella asiallisesti kiinnostavista aiheista.

Keskusteltavaksi avattavaista jutuista päättää Turun Sanomien toimitus. Kaikista jutuista ei voi keskustella. Toimitus voi harkintansa mukaan sulkea tai poistaa aiemmin avoinna olleen keskusteluketjun.

Verkkokeskusteluun osallistuminen edellyttää rekisteröitymistä (jonka pääset tekemään tästä). Rekisteröityminen ei edellytä lehden tilaamista.

Keskusteluun voit kirjoittaa omalla nimelläsi tai nimimerkillä. Suosittelemme vahvasti oman nimen käyttöä, sillä on arvokasta seistä mielipiteidensä takana. Toisen ihmisen nimellä tai valheellisesti jonkun tahon edustajana esiintyminen on kiellettyä.

Kaikki viestit tarkastetaan ennen julkaisua. Siksi viestit julkaistaan viiveellä. Keskusteluja moderoidaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22 muun työn ohessa. Toimitus voi lyhentää ja muokata kirjoituksia.

Verkkokeskustelut ovat osa Turun Sanomien sisältöä, josta olemme vastuussa. Viestien julkaisusta päättää toimitus oman harkintansa mukaan. Emme ehdi vastamaan yksittäisten kommenttien julkaisua tai julkaisematta jättämistä koskeviin tiedusteluihin.

Jos kommenttiketjuun on mielestäsi lipsahtanut sääntöjen vastainen tai muutoin epäasiallinen viesti, ilmoita asiattomasta viestistä keskustelussa. Toimitus päättää, onko ilmoitus aiheellinen.

Jos jutussa on virhe, kerro siitä suoraan toimitukselle, älä keskusteluketjussa. Saamme tiedon näin nopeammin ja voimme korjata virheen. Virheistä voit kertoa sähköpostitse osoitteeseen ts.verkkotoimitus@ts.fi.

Toimitus voi käyttää keskustelupalstalle tulleita viestejä esimerkiksi aihetta käsittelevän jatkojutun julkaisun yhteydessä.

Päivän aikana avautuneet keskustelut sulkeutuvat oletuksena klo 23. Toimitus voi avata paljon kommentteja keränneitä juttuja uudelleen keskusteltavaksi seuraavana päivänä.

Julkaistavaksi valittavien viestien on noudatettava seuraavia sääntöjä:

  • Lue juttu ja kommentoi vain sen aihetta. Älä yritä vaihtaa aihetta.
  • Älä kommentoi itse keskustelua tai toisten kommentteja. Muiden keskustelijoiden kirjoitustyyliä tai henkilöä käsitteleviä viestejä ei hyväksytä.
  • Kirjoittaja on juridisessa vastuussa viestinsä sisällöstä. Rasistisia, herjaavia, väkivaltaan tai muuhun laittomaan toimintaan yllyttäviä tai ihmisten yksityisyyttä loukkaavia viestejä ei julkaista.
  • Muista hyvät tavat, älä huuda, kiroile tai käytä epäkohteliaita nimityksiä. Älä ilakoi toisten vastoinkäymisillä tai pilkkaa ketään. Suhtaudu muihin keskustelijoihin kunnioittavasti. Ole kriittinen asiallisesti.
  • Varmista, että esittämäsi tiedot pitävät paikkansa. Älä jaa epämääräisiä huhuja tai perustelematonta mutuilua.
  • Viestisi kuuluu viedä keskustelua eteenpäin: Älä toista samaa asiaa, jonka joku muu on jo todennut. Älä jankuta tai kirjoita perustelemattomia negatiivisia heittoja.
  • Kirjoita napakasti, todella pitkä viesti saattaa jäädä julkaisematta.
  • Voit liittää kommenttiisi teemaan liittyviä asiallisia linkkejä, jotka toimitus tarkistaa ennalta. Mainoksia emme julkaise.​