Öljyä valui mereen Naantalin jalostamolla
Lauantaiaamuna hieman kello kuuden jälkeen tapahtui Naantalin jalostamon satamassa öljyvuoto, kun laivan lastauslinjan hydraulilukitus petti ja kevyttä dieselöljyä pääsi valumaan mereen muutamia kymmeniä litroja.
Jalostamon vuoropäällikkö Timo Puodinketo kertoo, että automaattijärjestelmä sulki lastauksen välittömästi laiterikon tapahduttua, mutta öljyä ehti valua lastauksessa olleen laivan kannelle ja siitä mereen.
Puhdistustoimet käynnistettiin välittömästi ja laiturialue eristettiin öljypuomein. Puhdistus saatiin valmiiksi iltapäivällä ennen kolmea.
Öljyä päälleen saanut laiva on edelleen satamassa siivottuna. Öljyä ei ehtinyt levitä laiturialuetta pidemmälle, ja se saatiin kerättyä iltapäivällä pois merestä.
TS