Ilmastofoorumin puheenjohtaja: Sitran raportti mielikuvituksen tuotetta
”Sataa vettä, merellä myrskyää, on pimeää ja lumisista jouluista on vain muistot jäljellä.”
Näin povataan Sitran tilaamassa tulevaisuusraportissa, joka kuvaa tilannetta Suomessa vuonna 2080, jos hallitustenvälisen ilmastopaneelin IPCC:n synkimmät skenaariot toteutuvat. Oletuksena on lämpötilan kohoaminen kuudella asteella.
Johtaja Jukka Noponen Sitrasta kertoo, että raportista maksettiin 20 000 euroa. Sitra oli hiljattain julkisuudessa osallistuttuaan filosofi Pekka Himasen 700 000 euron palkkion maksamiseen.
– Raportti on puhtaasti mielikuvituksen tuotetta, sanoo Ilmastofoorumi ry:n puheenjohtaja Pasi J. Matilainen luettuaan raportista lyhennelmän.
Kansalaisjärjestön puheenjohtaja hyväksyy Sitran raportista oikeastaan vain lauseen jossa todetaan, että ”raportti keskittyy kirjoittajien tärkeinä pitämiin asioihin eikä pyri antamaan täydellistä kuvaa tulevaisuudesta”.
Suomen itsenäisyyden juhlarahasto Sitra toimii julkisoikeudellisena rahastona suoraan eduskunnan alaisuudessa.
LUE LISÄÄ PERJANTAIN TURUN SANOMISTA