Turun yliopisto ylitti keräystavoitteensa: lahjoituksia ehti tulla noin 5,2 miljoonaa euroa
Turun yliopisto onnistui ylittämään varainkeräystavoitteensa.
Oppilaitos on kerännyt lahjoituksia yrityksiltä, yhteisöiltä ja yksityishenkilöiltä noin 5,2 miljoonaa euroa valtion vastinrahakaudella. Kausi alkoi 15. kesäkuuta 2020 ja päättyy tänään. Turun yliopiston tavoite oli kerätä viisi miljoonaa euroa.
Valtio pääomittaa yliopistoja niiden vuosina 2020–2022 keräämien lahjoitusten perusteella Sitran yliopistoille myöntämällä kertaluonteisella tuella. Vastinrahakerroin määrittyy kaikkien yliopistojen keräämien lahjoitusten perusteella.
– Olemme tehneet varainhankinnan parissa paljon töitä, ja tämä työ hyödyttää meitä varmasti tulevina aikoina. Olemme erittäin tyytyväisiä tulokseen, vaikka vastinrahakampanjan ajankohta ei ole ollut otollisin. Emme ole maailmantilanteesta johtuen halunneet vedota näyttävästi suureen yleisöön lahjoitusten keräämiseksi, yliopiston varainhankinnasta vastaava vararehtori Mika Hannula kertoo tiedotteessa.
Vastinrahan suuruus selviää myöhemmin tänä vuonna.
10 000 euroa ja sitä suuremmat lahjoitukset on ollut mahdollista kohdentaa tietylle yliopiston koulutusalalle. Eniten lahjoituksia kohdennettiin lääketieteisiin, kauppatieteisiin, tekniikkaan ja humanistiselle koulutusalalle.
Turun yliopisto on lisäksi tehnyt samalla ajanjaksolla lahjoitussopimuksia noin yhdeksän miljoonan euron edestä lahjoitusprofessuureihin, joista useimmat ovat kohdistuneet viime vuoden alussa toimintansa aloittaneeseen teknilliseen tiedekuntaan.
– Monitieteisenä yliopistona iloitsemme siitä, että olemme saaneet merkittäviä vastinrahaan oikeuttavia lahjoituksia usealle eri alalle. Sidosryhmien tuki kertoo tiiviistä ja tuloksellisesta yhteistyöstä sekä luottamuksesta tekemäämme tutkimukseen ja tarjoamaamme koulutukseen, rehtori Jukka Kola kiittelee tiedotteessa.