Turun kaupungin verkkosivut toimivat jälleen – lyhyitä käyttökatkoja saattaa vielä esiintyä
Turun kaupungin verkkosivut olivat poissa toiminnasta maanantai-illasta tiistain iltapäivään. Kaupunki tiedotti ongelmasta viestipalvelu Twitterissä ennen yhdeksää eilen illalla.
Turun kaupungin viestintäjohtaja Saara Malila kertoi aiemmin, että kyseessä on verkkopalvelimessa havaittu vika.
– Palvelimessa on joku vika. Kyse ei ole palvelunestohyökkäyksestä tai vastaavasta häiriköinnistä, kertoi Malila Turun Sanomille tiistaiaamulla.
Malilan mukaan vian korjaustoimet aloitettiin maanantaina illalla.
Hieman ennen kello 15.00 tiistaina Turun kaupunki tiedotti Twitterissä sivujen toimivan jälleen. Päivityksen mukaan iltapäivän ja illan aikana verkkosivuilla saattaa esiintyä vielä lyhyitä käyttökatkoja.
Turku.fi-verkkopalvelut ovat jälleen käytössä. Verkkopalvelimien laitteistovika saatiin korjattua. Iltapäivän ja illan aikana verkkosivuillamme saattaa olla vielä lyhyitä käyttökatkoja.#Turku https://t.co/yA2UNwd2ev
— Turun kaupunki (@Turkukaupunki) June 21, 2022