Verohallinnon nimissä liikkuu edelleen huijaustekstiviestejä, joiden linkkejä ei tule klikata – tältä se näyttää
Verohallinnon nimissä liikkuu edelleen huijaustekstiviestejä, joissa “hyvityksen saamiseksi” pyydetään klikkaamaan linkkiä verkkosivulle. Verohallinto ohjeistaa tuhoamaan viestin ja muistuttaa samalla, että todellisuudessa "hyvityksen" eli veronpalautusten maksua varten oma tilinumero kannattaa ilmoittaa OmaVerossa mahdollisimman pian.
Sähköpostilla ja tekstiviestillä tulleita huijausviestejä liikkuu Verohallinnon nimissä säännöllisesti. Verohallinnon mukaan rikolliset ajoittavat huijaukset usein ajankohtiin, jolloin veroasiat ovat muutenkin ihmisten mielissä. Juuri toukokuussa oli palkansaajien veroilmoituksen täydentämisen määräpäivät, kesällä puolestaan Verohallinto maksaa veronpalautuksia.
– Meille on tullut ilmoituksia näistä tekstiviestihuijauksista nyt kuukauden ajan. On hienoa, että ihmiset aktiivisesti ilmoittavat huijauksista meille ja varoittelevat huijauksista esimerkiksi somessa. Sähköpostimuotoisia huijausviestejä on näkynyt jo vuosia, tekstiviestimuotoiset huijaukset ovat hieman uudempi ilmiö, erityisasiantuntija Jaakko Nummijärvi kertoo Verohallinnon tiedotteessa.
Toimintaohjeet huijausviestin saaneelle ovat yksinkertaiset: älä klikkaa linkkiä, tuhoa viesti. Kaikki verotukseen liittyvät asiat voi hoitaa OmaVerossa. Huijausyritysten vuoksi Verohallinnon lähettämissä viesteissä ei todellisuudessa ole koskaan suoraa linkkiä OmaVeroon.