Uskoo ken tahtoo. Tässä vaiheessa robottiauto pystyy ajamaan yksin tyhjässä messuhallissa. Siitä on aikas pitkä matka kaupunkiliikenteeseen.
Se on upeaa, että uskosi tekniikkaan on vankkumaton, mutta älä unohda fysiikkaa. Äläkä ainakaan sekoita joukkoliikennettä henkilöautoiluun. Jos joukkoliikenne lakkautetaan, kuten toivot ja tällaisia utopia-autoja laitetaan kadulle tarpeeksi, saadaan aikaiseksi pelkästään helvatinmoinen ruuhka.
10 vuoden päästä tuolla kaduilla ei aja ensimmäistäkään kuskitonta autoa. Ehkä jossain varastohallissa tai autokentällä, mihin artikkelissa viitataan, mutta ei liikenteessä. On aivan eri asia sijoittaa hyvin hitaasti liikkuva autonominen auto messuhalliin tai autokentälle, kuin muiden autojen sekaan ajamaan 50 km/h.
Jos 10 vuoden päästä joku on kuskiton, se on aivan ensimmäiseksi metro ja sitten ratikka.