Talous

Taantuma köyhdytti rikkaita

Rikkaiden määrä vähentyi Suomessa viime vuonna lähes neljänneksen. Maailmassa varakkaita oli 15 prosenttia vähemmän kuin toissa vuonna, ilmenee konsulttiyhtiö Capgeminin ja finanssikonserni Merril Lynchin tutkimuksesta.

Rikkaita oli viime vuonna maailmassa yhteensä 8,6 miljoonaa. Tutkimus luokittelee varakkaiksi henkilöt, joilla on vähintään miljoona dollaria (710 000 euroa) rahallista omaisuutta. Mukaan ei lasketa kiinteistöomistuksia.

Sekä rikkaiden määrä että heidän omaisuutensa arvo laskivat vuoden 2005 tasolle. Eniten kriisi on vaikuttanut niiden elämään, joilla varallisuutta on yli 30 miljoonaa dollaria.

Tutkimuksen mukaan Suomessa oli viime vuonna 19 700 rikasta, mikä on vähemmän kuin muualla Pohjoismaissa.

Eniten varakkaita oli Yhdysvalloissa, toiseksi eniten Japanissa ja kolmanneksi eniten Saksassa.

Yhdysvalloissa asui lähes 30 prosenttia maailman rikkaista. Tutkimuksessa tosin ennustetaan, että Aasian ja Tyynenmeren alueen maat kirivät Pohjois-Amerikan ohi jo neljässä vuodessa.