Lietettä aletaan kerätä keskitetysti useassa Varsinais-Suomen kunnassa
Saostus- ja umpisäiliölietteiden tyhjennys ja kuljetus siirtyy Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) toimialueella kuntien vastuulle. Muutos tapahtuu vaiheittain vuoteen 2026 mennessä. Ensimmäisenä keskitettyihin kuljetuksiin siirrytään Raisiossa, Ruskolla, Maskussa, Mynämäessä, Nousiaisissa ja kanta-Paraisilla.
Keväällä järjestetyn kilpailutuksen voitti Lassila & Tikanoja. Asukkaat saavat asiasta lisätietoja loppukesästä, ja tyhjennykset kunnissa alkavat syksyllä.
Urakka-alueet on suunniteltu siten, että niiden hoitaminen onnistuu yhdellä autolla.
– Kilpailutuksen myötä asukkaiden käytössä on logistisesti tehokas ja vähemmän ympäristöä kuormittava kuljetus, sillä kullakin urakka-alueella operoi sopimusajan vain yksi urakoitsija. Urakka-alueet on voitu järjestää koko alue huomioiden mahdollisimman tehokkaasti, kun kuntien tai kuljetusjärjestelmien rajat eivät ole estäneet järkevien kokonaisuuksien valmistelua, asukaspalvelupäällikkö Cati Huhta LSJH:sta kertoo tiedotteessa.
Kuljetusten keskitetyllä keräyksellä kaikkien kiinteistöjen lietteet päätyvät asianmukaiseen vastaanottopaikkaan ja käsittelyyn, eivätkä jää esimerkiksi kuormittamaan vesistöjä. Hyvin hoidettu, säännöllinen tyhjennys pienentää myös riskiä, että jätevesilietteestä kulkeutuu talousvesikaivoon taudinaiheuttajamikrobeja.
Kerätyt lietteet toimitetaan Turun länsipuolen kunnista Gasumin Turun biokaasulaitokselle ja kanta-Paraisilta Norrbyn puhdistamolle. Keskitettyihin kuljetuksiin siirtyminen ei kuitenkaan estä lietteiden hyödyntämistä maataloudessa.