Ammattiin valmistuneet

Onnittelut valmistuneille! Katso listat: Keväällä 2022 ammattiin valmistuneet Turusta ja Varsinais-Suomesta

MINNA MÄÄTTÄNEN

Turun Sanomat julkaisee nimiä Turun seudun ja Varsinais-Suomen toisen asteen ammatillisista oppilaitoksista kevätlukukaudella valmistuneista. Osa oppilaitoksista ei vielä julkaise nimiä tai listat tarkentuvat myöhemmin.

TYA-oppilaitos Oy /Turun Hierojakoulu

Hieronnan ammattitutkinto

Lehtinen Marika, Leppäjoki Tero, Ohls Filip, Pärssinen Timo, Sukari Sanni, Tapanainen Timo, Tolonen Heikki, Virrasoja Tuukka

Paasikivi-Opisto

Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto

Ala-Taivalmäki Sofia, Häkkinen Luukas, Kodisoja Roosa, Kurkela Aada, Myllymäki Pinja, Mäntyharju Kerttu, Ojala Eveliina, Sychold Oliver, Zagnitko Karina

Turun konservatorio

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Musiikkialan perustutkinto, klassinen musiikki

Grönroos Jannica, Hirvonen Senni, Hukkila Emma, Härkälä Senni (kolmoistutkinto), Kauha Matilda, Knuutinen Väinö (kaksoistutkinto) ,Laineenkare Aura, Moilanen Tiitta (kolmoistutkinto), Paavola Vilma, Rainio Katriina, Seppänen Anton, Tapana Aapeli, Tenhunen Taika, Tuominen Amanda, Tuukkanen Titta, Urpanen Johanna, Vilja Sointu, Yli-Kauppila Sofia

Musiikkialan perustutkinto, pop & jazz -musiikki

Eriksson Joel, Erämaa Leon, Jaakkola Iines, Jokinen Vilma, Jämsä Liina, Kettunen Maija, Korjus Juho, Kuivalainen Sandhja, Lahti Eemeli, Lairikko Isabella, Leinonen Säde, Peltonen Sandra, Syrén Veera, Tanskanen Allu, Yli-Rahko Aatu, Zetterman Juuso

Musiikkialan perustutkinto, musiikkiteknologia

Eriksson Erika, Gheorghe Robert, Hemminki Joona, Kaario Joonatan, Kinnunen Joel, Koivisto Kevin, Kokko Ebe, Mäkinen Arttu, Mäkinen Oskari, Penttinen Tatu, Vartiainen Nuutti, Venäläinen Sami-Pekka

Musiikkituotannon ammattitutkinto

Ketola Pasi, Lepänrinne Olli, Myllymäki Antti, Ruusunen Antton, Salminen Tuomas

Turun ammatti-instituutti

Ajoneuvoalan ammattitutkinto

Heinonen Lari, Linden Verner, Tangen Jonatan

Ajoneuvoalan erikoisammattitutkinto

Peltola Ismo, Vanhatalo Tero

Autoalan perustutkinto

Alizadeh Amir, Al-Khafajy Ali Saijad, Al-Khalil Ali, Azamifar Hazhar, Heino Riku, Huuhtanen Frans, Jokela Erik, Jokela Joonatan, Kurki Eetu, Nieminen Juuso, Nordström Tatuatte, Ojasoo Margit, Sadat Matiullah, Sarasniemi Emil, Valtonen Antti

Elintarvikealan perustutkinto

Arvola Alisa, Grumann Alexandra, Lehtilä Ilona, Lehtilä Jessica, Mäkelä Maria, Naukkarinen Henna, Olli Juulia, Palkén Vilma, Pop Mihaela, Remsu Pekko, Simolin Linnea, Toppinen Emmi, Vuorensola Mariia Grundexamen i affärsverksamhet

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Altosh Rasha, Ekblad Sanni, Gustafsson Nicole, Kinos Gwen, Långstedt Simon, Norkonvuo William, Tapio Robin, Willberg Kristoffer

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto

Alatalo Jenniina, Alku Neetta, Blomqvist Jasmin, Chir Sargol, Holm Meribel, Holmväg Vesa, Hämäläinen Heidi, Jendi Rasheed, Kajander Elsa, Kecskemeti Erna, Ketola Nelli, Kiuru Emma, Kolu Karoliina, Komulainen Minerva, Koski Sariella, Kujalam Harri, Lammela Elli, Lindgren Iida, Loponen Juulia, Lumijärvi Laura, Mattila Suvi, Metsmaa Geitlyn, Mettälä Emma, Mutta Jenny, Mäkinen Viivi, Nieminen Saija, Nurmi Anni, Pitkänen Eeva, Reunamo Vilma, Riitamaa Selina, Rönkä Anni, Salkoranta Noora, Santalahti Maira, Satto,Jasmin , Savola Oskari, Sirkiä Noora, Stenius Emma, Suni Sinna, Talvinen Ella, Veijalainen Aline, Venäläinen Janina, Vuori Emilia

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto

Paljakka Amy

Isännöinnin ammattitutkinto

Suovanen Kai, Lehtonen Leena, Salonen Juho

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto

Abdal Choman, Husseini Seyed, Ibrahim Yousuf, Kytömäki Ville, Leino Jani, Okab Jaraah, Rantanen Eemil, Tanninen Juuso, Umar Ahmedm Mohamed, Vennerström Thor , Virtanen Anton

Kuljetusalan ammattitutkinto

Abdullahi Sharmake, Demirov Emrah, Durmishaj Ilir

Laboratorioalan perustutkinto

Abdirahman Aniso Osman , Abdirahman Ayan, Al-Zuhairi Mays, Baradari Zamaneh, Hepo-oja Lauri, Kiviniemi Minttu, Muli Juuso, Niininen Riina, Nikkola Ida, Nurmi Jonna, Rausio Meeri, Rautakoski Kirsi, Suutari Tuomo, Toivanen Maria, Veikkola Marika

Leipomoalan ammattitutkinto

Takkinen Oskari

Leipomoalan erikoisammattitutkinto

Lehtovaara Frida

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Liiketoiminnan ammattitutkinto

Aaltonen Charlotta, Idrizi Katja, Kujamäki Jesse, Lind Henri, Olkkonen Mari, Tuominen Eelis, Valdolin Heidi, Virtanen Satu

Liiketoiminnan perustutkinto

Abdi Hasan Bisharo, Abdulazeez Asmaa Tareq, Abukar Mohamed Zahra, Abuwarda Rasha, Ahone Anette, Ala-aho Jesse, Alho Eemeli, Ali Fahad, Alinen Roope Alyasi Alan, Andrejuka Aleksandra Andrianov Anton, Arvola Anni, Back Saska, Bajrami Sead, Bushi Bleart, Cuskic Armina, Eronen Elmeri, Gaber Ahmed, Grönlund Jyri, Haapanen Antero, Haavel Lena, Haavisto Viljami, Halttunen Riku, Harju Niklas, Heinonen Jan, Hellberg Nelma, Hänninen Hertta, Inkeroinen Ivan, Johansson Rasmus, Junnila Elli, Kangas Jesper, Kantonen Katriina, Karakas Jan, Kataja Peppi, Kivikoski Samuli, Korhonen Konsta, Korpialho Niki, Korpilahti Vertti, Kulmala Rebecka, Kulta Kasperi, Kuokkanen Saara , Kuutsa Eero, Laaksonen Taneli, Lahti Oscar, Laihonaho Niko, Le Vivian, Lehtonen Johanna, Lehtonen Olli, Leppäsalo Valtteri, Leskinen Roope, Lindholm Sonja, Lindroos Pyry, Lipatova Evgeniia, Lundqvist Linnea, Manssila Simonette, Martelin Olivia, Meri Oliver, Mikkola Juho, Mohamad Mamo, Mohamed Abdiqani, Mohammadi Haure, Mäkelä Johanna, Naqshbandi Azad, Niemelä Wilma, Nieminen Veeti, Niinimaa Diana, Nylund Kristel, Oksanen Tuija, Otieno Vincent, Paijula Vihtori , Palmeiro Jessica, Perho Santeri, Piironen Joel, Pilli Pauliina, Pirttisalo Viljami, Puuri Kiia, Rantanen Rasmus, Rapo Ville, Rauhala Karoliina, Rautén Milla, Rautiainen Sara, Reunanen Axel, Röntynen Ida , Saarinen Elina, Saarinen Johanna, Saleh Amira, Salminen Anu, Salonen Sara, Salonen Tilly, Seligson Dennis, Staskeviciute Lina , Ström Nicholas, Sunden Juuso, Sälke Sofie, Tammi Iida, Tanskanen Heinä, Tiunni Veronika, Tuominen Daniel, Turtola Oskari, Ullakonoja Jasmin, Uusikartano Atte, Viikari Aapeli, Virtanen Liisa, Virtanen Olga, Viskari Samu, Välikangas Iida, Väyrynen Väinö, Wilen Maria, Ylikorpi Mirva

Logistiikan perustutkinto

Anwer Muayad, Arvo Tatu, De Wit Kristian, Dönmez Cebrail, Engström Nico, Faysal Abdi Ahmed, Ghali Aghyad, Haka Aleksi, Hales Fateh, Jaleel Zaid, Järvi Jerry, Kallonen Veeti, Kallos Christos, Karkoinen Richard, Kolehmainen Katariina, Komaro Kimi, Korjonen Valtteri, Korko Niilo, Lehtiö Leevi, Lempinen Jonna, Liimatainen Aleksi, Lindeman Matias, Lund Markus, Majuri Vilho, Malinen Joonas, Malmi Sami, Mardini Hussein, Nguyen Binh Phu, Niemelä Esko, Nieminen Max, Nikander Jimi, Penttinen Joona, Saarinen Joel, Sarkiola Riku, Sievänen Joel, Singh Robin, Suni Niclas, Törnqvist Viljami, Ulmas Joona, Venäläinen Otto, Virta Ville, Virtanen Joonas, Vuorinen Juho, Ylhä Antti, Österman Alec

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Lähiesimiestyön ammattitutkinto

Jouhki Tommi, Koiranen Timo, Lassila Jarkko, Lehtovaara Juha, Munkki Mikko, Ruokostenpohja Jani, Vahedi Maryam, Wallenberg Petri

Lääkealan perustutkinto

Al-Daragi Taif, Alic Leila, Anttila Roosa, Haponen Emilia, Haveri Janni, Huovinen Taina, Jutila Hilda, Kaari Taina, Kaukonen Hanna, Ketonen Minna, Kyriakou Christina, Ljungman Jaana, Mclean Emma, Nadir Ali Razia, Otram Arunrat, Reunamo Johanna, Saarinen Heidi , Shirzad Parinaz, Siggberg Linus, Storberg Claudia, Visser Maria

Maanmittausalan perustutkinto

Hiivola Saija, Hänninen Johanna, Järvinen Erkka,Stolz Aleksandra

Majoitus- ja ravitsemisalan esimiestyön erikoisammattitutkinto

Böckerman Ramona, Kangosjärvi Noora, Kontto Heidi, Liukkonen Elena, Mikkola Satu, Peippo Riia

Matkailualan perustutkinto

Halai Vlada, Metso Oona, Riuttanen Jasmi, Santanen Emilia, Saunonen Svetlana, Suomi Miita, Valjanen Jenna

Matkailupalvelujen ammattitutkinto

Malmivaara Miina, Patron Sanna-Lotta

Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto

Akkanen Feeliks, Ernvall Elli, Fältberg Katri, Halmekoski Joel, Kiviniemi Max, Kosola Waltteri, Kylä Liam, Laiho Milla, Lindell Ines, Luoto Venny, Meer Raik, Merilä Viivi, Miilumäki Katja, Mäkeläinen Eevi, Neulanen Niklas, Nyberg Thea, Nyholm Siiri, Pelonen Tiia, Rantanen Artturi, Ryösä Essi, Savikko Nina, Savolainen Joona, Sinkko Veeti , Sjöberg Xinyun, Stening Susanna, Suomalainen Pauliina, Vainio Elina

Mielenterveys- ja päihdetyön ammattitutkinto

Heikkilä-Harinen Maarit, Lehmuskallio Jasmin, Tammi Katja

Prosessiteollisuuden perustutkinto

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Lin Jinlan, Orpana Antton, Vierimaa Tomi

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto

Andersson Sari, Gashi Suzana, Kaisinthongsoong-Marjamäki Nutthapit, Kostanica Vlora, Patut Maker, Rastas Jarmo, Tajik Aziz, Verta Sari, Virkkunen Albert, Österlund-Mendyk Carita

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan erikoisammattitutkinto

Ståhlberg Larry

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto

Aaltonen Sari, Boteva Elitsa, Farah Fadumo, Kasee Phuwanat, Mahamed Mahamud Shamso, Sumulehto Sari

Puuteollisuuden perustutkinto

Al-Saffar Imad, Autio Niklas, Eerikäinen Joona, Hendriks Emil, Ihalainen Katja, Ingberg Romeo, Kantola Taro, Könni Erika, Lehtilä Eino, Mattila Pekka, Paukku Tuomas

Rakennusalan perustutkinto

Abdi Hirey Nuur, Asikainen Oskari, Dekssi Ahmad, Fagerholm Lassi, Garun Ibrahim, Helin Jesse, Huhtala Aaro, Junninen Jeri, Kiminkinen Lenni, Kinnunen Eemeli, Kivelä Arttu, Koskela Aaron, Koskinen Niklas, Kovalainen Danny, Martelius Henri, Murshedi Ali, Osala Eemeli, Peci Eron, Pottila Marcus, Reunanen Julius, Sauhula Eemeli, Shcherbakova Valeriia, Siggberg Lenni, Särkelä Julia, Teijula Nuutti, Vasara Erica

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto

Abdallah Ashwaq, Akinola Deborah, Al Sibahi Ibrahim, Anttila Iida, Arvola Kati, Asad Sobia, Asibol Meryem, Carrion Cobas Yimiel, Chernova Tatiana, Elo Joni, Engman Luca, Fattahi Mahmoud, Gaikwad Jyoti, Hayyat Jalal, Hiipakka Kasper, Himanka Antti, Holmberg Jenny, Jafari Samira, Jürjenson Diana, Järvinen Konsta, Koivusaari-Riuttamäki Marika, Kovanen Sammy, Kruskopf Peter, Kulmala Jeremia, Laakso Sofia, Laukkanen Emma, Mahdavi Yasin, Mattila Joona, Maula Emilia, Merilä Viljami, Mäkelä Eemil, Mäkirinta Janina, Mänttäri Jan, Nummela Oona, Paananen Roosa-Maria, Phoowaseranee-Gardi Sam, Piiparinen Patrik, Prapchan Sornwasa, Puurtinen Milan, Rantamäki Teemu, Rava Shadi , Saeed Huraira, Salminen Siiri, Salo Rene, Siljamo Sanna, Sivula Sofia, Stenros Jasper, Strand Anna, Tiwari Ujjwal, Tubtimto Pattaraporn, Verho Riia, Virta Janne, Visa Aada, Vittasmäki Anna, Westerholm Susanna, Yu Hongling

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Ravintolan asiakaspalvelun ammattitutkinto

Karhunen Leila, Martin Vilma, Miettunen Max, Parviainen Joni, Selin Krista

Ruokapalvelujen ammattitutkinto

Arlén Robert, Hyyryläinen Jenni

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto

Abdillahi Hanaan, Ahmadi Fereshteh, Aho Fanni, Ahola Julia, Ajredini Miranda, Alanko Susanne, Ali Iqra, Azimi Soosan, Bas Serena, Basiem Rohban, Beddek Samia, Blomqvist Bella, Bunjaku Besa, Daut Benjamin, Duldin Ida, Ekholm Satu, Gasharova Rumi, Haarre Katri, Hakala Fanni, Hanhijoki Sanna, Heikkinen Janika, Heinonen Carmen, Heinonen Heini, Helve Filippa, Hiukka Aliisa, Huhtamäki Emma, Jaakkola Iida, Jaarinen Aleksi, Joronen Hanna, Juhola Juthamad, Junttanen Minna, Juudin Anni, Jäppinen Nariko, Järvinen Jasmi, Kaistaniemi Netta, Karar Farhiyo, Karonen Venla, Karvinen Mimmi, Kemell Sara, Keskikastari Jenina, Keskinen Miska, Ketamo Jade, Khademi Shakiba, Kodisoja Fanny, Kokkala Sabina, Korsijärvi Olivia, Koskela Jesse, Koskinen Juulia, Koskinen Selina, Kovalova Alla, Laine Kaisa, Laitinen Kaisa, Latvala Milla, Lempinen Anniina, Leppänen Maarit, Lindström Miska, Linto-Vaara Mika, Mahamed Mona, Malkaniemi Maija, Malkavaara Heli, Mattila Nella, Merisaari Riku, Moheno-Pesonen Jimena, Moradi Bayan, Muurinen Elli-Noora, Mäkelä Sara, Mäkimaa Inka, Mäkinen Laura, Mälkki Marjaana, Nieminen Janita, Nurmela Tiia, Nurmi Ellen, Nurminen Aurora, Nylund Monica, Närhi Siiri, Ojala Aada, Opacic Saana, Peci Dorontina, Pekkala Milla, Pelkonen Iina, Pennala Eerika, Poutanen Nina, Rantakari Helmi Elviira, Reivonen Kia, Reunanen Iida, Rinkinen Jenna, Rinne Nina, Räsänen Olivia, Saarenpää Emma, Saarinen Iiris, Salimi Zahra, Salo Emmi, Sayid Shelan, Seikkula Eveliina, Shalak Enisa, Siitari Samuli, Sikkilä Anita, Sorri Kaisla, Sorsakivi Iida, Stenman Markus, Suominen Essi, Suvanto Päivi, Taesuwan Tanja, Tamminen Emmi, Toivonen Vilma, Toivonen Vuokko, Turunen Mikko-Petteri, Tykkyläinen Meri, Tähtinen Eeva, Uusitalo Aliisa, Valikainen Niko, Vargas-Eskola Claudia , Varjonen Lotta, Vilén Pinja, Viljanen Sanni, Virtanen Iida, Virtanen Marika, Vähänikkilä Heini, Vähäsoini Helena, Väätäinen Marko, Wahlroos Saara, Ylitalo Katja, Zeqiri Blerta

Jatkuu mainoksen jälkeen
Mainos päättyy

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto

Bujupi Luan, De Stefano Robert, Eskelinen Jere, Haapahovi Robi, Harakka Kari,Harjunen Juuso,Heikkilä Eero, Heinonen Eetu, Helenius Leevi, Jaakkola Oskari, Jokinen Kasper, Kallio Paju-Petteri, Kankare Miklas, Kaukola Alisa, Kauppi Eetu, Kesti Ville, Korpi Joona, Korpialho Luka, Koskinen Daniel, Kossila Nico, Kukkonen Ville, Kunttila,Tatu, Käkönen Juuso, Lehtinen Miska, Malmivirta Niilo, Maranzani Roberto, Martti Patrik, Mattila Jere, Meripuu Jami, Mihkelsaar Ada Katarina Cäroly, Männikkö Aleksi, Nurmi Henrik, Nyman Mattias, Orpana Valtteri, Pavlutski Kalle, Potinkara Eemil, Rautakoski Kaapo, Reitti Arttu, Reponen Santeri, Ristikankare Matias, Ronkainen Ronja, Rättö Olli, Saarelainen Teemu, Saarenmaa Kalle, Saarikko Sampo, Salminen Eelis, Salminen Otto, Sedrani, Miro, Seppälä Juho, Silfver Kim, Sorva Aaro, Suovanen Niko, Tmava Agon, Toivanen Iiro, Tuominen Leevi, Turta Santeri, Vire Jetro, Wiberg Einari, Ylikännö Jesperi, Äijö Niko, Östergård Dosse

Talotekniikan erikoisammattitutkinto

Vasarainen Jani, Väinölä Juhani

Talotekniikan perustutkinto

Abdullahu Leart, Ahonen Ville-Valtteri,Al-Salihi Ahmed, Habib Ajmal, Hassan Abdirisak, Hurme Rasmus, Huseini Muhammed, Jallow Rafael, Juhala Joni, Juvonen Kasperi, Kaario Teemu, Kalliomäki Leevi, Karlsson Aarne, Kemppainen Lenni, Kohonen Joona, Lehtilä Akseli, Lehtonen Eeli, Luotonen Jimi, Luukkonen Christian, Merikukka Miska, Metsäpalo Lauri, Määttälä Anthony, Naseri Mahdi, Niemi Rasmus, Pakarinen Rasmus, Palosaari Kimi, Purkovic Muhamed-semsudin, Ruskomaa-Vermasvuo Ben, Ruusumaa Roope, Selin Andrei, Suoranta Oskari, Tamminen Pasi, Tapanila Jesse, Toivonen Aaro, Tolvanen Meri, Tutti Juuso, Tölkkö Leo, Vesterlund Kasper, Viitakangas Otto , Viitanen Vili, Virta Pauli

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto

Ajao Oluwabunmi, Barkat Wajdan, Esmaiwo Eman, Kantola Kaisa, Karlsson Silvia, Latvala Hanne, Lindholm Sonja, Nazarova Emilia, Olkkonen Iiris, Tamminen Sunee, Tripolitis Clarissa, Weis Bayan

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto

Buhmeida Salem, Fabricius Joona, Karakas Jamie, Kirsiaho Eetu, Kumlander William, Kunnasvirta Joni, Muunoja Arttu, Rajala Niko, Silakari Joni, Simola Aleksanteri, Vaks Markus

Tieto- ja viestintätekniikan ammattitutkinto

Pentti Niko

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto

Aalto Dave, Alho Nikolas, Björklund Gabriel, Bärling Jesper, Chekan Kseniya, Ekman Emil, El-Khatib Hassan, Engholm Rick, Eskola Vera, Hämäläinen Eetu, Ilmonen Amos, Jansson Jere, Jokinen Pessi, Karnila Niklas, Kaunisto Nico, Kärhä Olli, Kärkkäinen Sanna, Laaksonen Jani, Laaksonen John, Latvala Emil, Leppijoki Artturi, Linden Otto, Lindfelt Tim, Mäkinen Ville, Nayman Artur, Niskanen Vertti , Omar Abukar, Paavola Mika, Pikkarainen Meri, Ruotsalainen Markus, Salmenniemi Sisu, Salminen Eetu, Savolainen Kimmo, Seikola Miko, Sjöberg Sami, Tarvonen Eeti, Vahtera Roope, Wistbacka Leevi

Tuotannon esimiestyön erikoisammattitutkinto

Koskinen Jyri

Tuotantotekniikan ammattitutkinto

Koivula Tino

Välinehuoltoalan perustutkinto

Indola Pernilla, Jokinen Taina, Lausmäki Sanna, Länsimäki Anna, Mäkelä Jani, Nieminen Andreas, Paloniitty Veera, Pikkarainen Ilkka, Salmi Anja

Turun kristillinen opisto

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto, Koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjauksen osaamisala

Höglund Joscelin, Keinonen Emilia, Lipponen Minna, Myllyaho Anne, Nikkinen Katja, Päivärinta Sami, Ramzan Hena, Touru Meri

Kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto, Kommunikaation ja viittomakielisen ohjauksen osaamisala

Ahtiainen Marjaana, Artesola Nina, Broberg Christianet, Ehrnsten-Hieta Emilia, Hollsten Heli, Kuivalainen Roosa, Kaski Jenni, Marjunen Heidi, Turunen Heidi

Kasvatus- ja ohjausalan perustutkinto, Varhaiskasvatuksen ja perhetoiminnan osaamisala

Abd Shaalan Nidal, Aftab Amna, Aho Jonna, Alhasan Yasmin, Bunnong Sini, Hadzic Alma, Helin Sari, Ishikawa-Salmu Keiko, Jokela Oona, Kenni Noora, Lehto Ninni, Leino Maarit, Litjo Iita, Loukonen Annely, Mohammed Sarwa, Mostafa Birhat, N-Ahmed Bayan, Nygren Matias, Puuri Sonja, Runola Marika, Sharkov Oleksandr, Tilenius Aada, Tuulivaara Helmi, Uusitalo Milla, Valtanen Sirja, Vihervaara Bahareh

Seurakunta- ja hautauspalvelualan ammattitutkinto, Hautauspalvelun osaamisala

Siitonen Maarit

Turun aikuiskoulutuskeskus

Autoalan perustutkinto

Eronen Aapo Tapio, Henttula Mika Juhani, Almohamed Wassim, Marjasto Janne, Moussaoui Mohamed, Al-Zendi Abdulaziz Abbas Ahmad, Rezaeidoukoshkani Saba, Samouelian Samouel, Al-Jibouri Mohammed Mansoor Ahmed, Bendamou Morad, Kemppainen Antti Juhani, Miettinen Markus, Kostian Lauri, Aaltonen Kristian, Oravainen Mikael Ville Kalevi, Patrakka Seppo Juhani, Habeeb Dedar Zrar, Al-Jubouri Laheb Luay Sulaiman, Alazraqi Ali

Isännöinnin ammattitutkinto

Demasör Anne Katariina, Leppänen Mika, Saarelma Lauri Kristian, Leimuranta Satu Susanna

Johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto

Ahlqvist Sari Margit, Sorjasaari-Kantonen Elisa Kaarina, Rantala Mari, Skyttä Toni

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto

Jaako Taru Tuulia, Haka Susanna Sirkka-Liisa, Moilanen Joona Altti Matias, Lindström Jonna Anitta, Vapaavuori Kia Rinna Erika, Al-Ghuraibawi Nazar, Virtanen Kirsi Johanna, Jalonen Katja Eveliina, Koivunen Jelena, Heikkilä Jonna-Maria, Valtonen Katri Marjaana, Orikova Juulia

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto

Koivisto Henri Johan Samuel, Al-Dayen Abbas Adnan Khudair, Elia Michele, Edebor Wilson Ehigiator, Kukkonen Nina Kristiina, Ekman Alexander Erik, Paasioksa Jani Juha Kalervo, Saarinen Juuso Juhanpoika, Salko Henrik Johannes, Jaafar Mohammed Salah, Rousu Marcus Alan, Tiukuvaara Johannes Tony, Liukkonen Mika Veikko Tapani, Suomi Jere Kristian, Leppänoro Niina Marja Ilona

Liiketoiminnan ammattitutkinto

Al-Mayyah Heli Virva Päivikki, Rantanen Minna, Stocklin Siiri, Oksanen Terhi Maria, Suikki Jaana Marjatta, Konga Marika Susanna

Lähiesimiestyön ammattitutkinto

Nordqvist Marie René Susanne, Kaasinen Tarja Tuulikki, Kivikoski Nelli Anna Helena, Nurminen Minna Sisko, Klasila Kimmo Johannes, Kettunen Leena

Maarakennusalan ammattitutkinto

Ylitalo Jim Mikael

Matkailualan perustutkinto

Misbah Rauwan Hisham, Al-Mandawi Ansam Noori Ibrahim, Al-Falahi Halah, Teräväinen Essi-Sofia, Lönnbäck Rius Mae

Opastuspalvelujen ammattitutkinto

Suomi Tarja, Jokela Emmi Pauliina, Leinonen Auli Maria, Bulgaru Julia

Pintakäsittelyalan perustutkinto

Mehtonen Teresa, Reunanen Sanna, Siimes Johanna Annika, Hedman Toni, Jokinen Joanna Aili Kyllikki, Rantanen Riku Olli Juhani, Gyldén Piia Kristiina, Manelius Salla Hannele, Väinölä Ronja Tuulikki, Baek Junhwan, Ekdahl Emmi Katariina, Nylund Emil Julius, Kangaskorte Riina, Ylitalo Juha, Kara Heidi Johanna, Pekkalainen Mirka Irina Kyllikki

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto

Häkkinen Mikko-Matias, Siira Aki Olavi, Saari Johanna Katja, Lampola Nina, Jaakkola Aliisa Anna Maria, Kuusivaara Susanna Kyllikki, Laine Juha Petteri, Laine Samuli Tapani, Plaketti Wanida, Suovanen Sami Gunnar, Anttila Jaakko Jalmari, Sa-Ngop Daoprakai, Pulli Surat, Tanninen Isabella Sofia Viola, Lindholm Anne-Maarit, Ajao Hazzan, Haataja Henna Marita Hannele, Avdiu Shuajb, Abatam Christian Chukwuemeka, Edeja Innocent Amechi, Ali Basit, Vuorinen Hanna Riitta, Metsämäki Jesse Olavi, Häkkinen Kati Jaana Johanna, Viltmann Anu, Samuel Chidi, Numminen Angelica

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan erikoisammattitutkinto

Mäntyniemi Katja Anneli, Silén Saara, Nieminen Niina Marjatta, Kallio Katri Hannele

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto

Särkijärvi Jussi Antti Oskari, Tolppa Hans Tero Henrik, Mäkelä Markus Juhani, Lumme Pekka Juhani, Pajunen Jesse Antero, Tossavainen Vesa-Matti, Norrdahl Olli Petri Mikael, Manner Niko Kristian

Rakennusalan perustutkinto

Sjöholm Julia Jasmina Alexandra, Nahkur Liana, Ahokari Timo Johannes, Al-Tolqanee Hayder, Montedoro Linda, Syrjä Samuli Pasi Santeri, Heljander Jan-Erik

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto

Sinkkonen Minna Johanna, Tiira Piia Hilkka Maria

Sähkö- ja automaatioalan ammattitutkinto

Koski Jani Valtteri

Sähkö- ja automaatioalan erikoisammattitutkinto

Pakarinen Jyrki Juhani, Leppänen Ari-Pekka, Ruohonen Juha Petteri, Einola Arttu Rikhard, Hölttä Tuomas, Kärri Tommi, Hoffrén Juha, Martikainen Jukka-Pekka

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto

Helskyaho Petri Tapio, Räty Rauno Juhani, Huhtala Sami Petteri, Tihula Timi Eemeli, Vellamo Olli Johannes, Iso-Järvenpää Aki Rainer, Rosling Toni, Suovanen Olli Kalervo, Nurminen Joel, Laaksonen Tomi

Talonrakennusalan ammattitutkinto

Parkkamäki Henri Juhani, Katajamäki Lauri Johannes, Lindroos Kennet Leif, Puukka Olli Petteri

Talotekniikan ammattitutkinto

Pikki Marek, Al-Zubaidi Sajjad

Talotekniikan perustutkinto

Kazim Naufl Hasan, Nurkic Tarik, Palmroth Christian Mikael, Siekkinen Ari Pekka, Kinnunen Jussi Samuli, Kankare Jani, Salimi Sharam, Teinilä Kimmo Matti, Myllynen Vesa Kristian, Albaoea Abbas Mohammed Hayder, Al-Khafajy Hussein Kasem Karim, Leppänen Jari Tapani, Anttila Kimmo Mikael, Dolynskyi Yakiv, Murtezaj Agon, Lindström Toni Kalervo, Ojanperä Hannu Olavi, Uusitalo Tommi Johannes, Muja Kreshnik, Rauduskoivu Juri-Severi

Teknisen suunnittelun perustutkinto

Allen Karoliina, Lintula Anniina Marja Sofia, Uddfolk Sakari Kalevo, Vuorsalo Joni Markku Antero, Immonen Mikko Mikael, Ala-Kokko Mikael

Tuotantotekniikan ammattitutkinto

Lamminen Assi Johanna, Iovenko Oleksandr

Turvallisuusalan ammattitutkinto

Haapakangas Aapo Johannes Artturi, Hiekkataipale Joni, Jokinen Juho Aleksi, Kupari Antti, Nättinen Miiro Samuli, Rautamies Emilia Anna Maria, Rühlmann Jiska Armas, Rytkönen Arttu Viljo Juhani, Takamaa Jeppe, Toivonen Toni Petteri Topias

Turvallisuusvalvojan erikoisammattitutkinto

Helenius Jan Patrick

Yrittäjän ammattitutkinto

Lohi Pertti, Lerkkanen Heidi Wilhelmiina, Alijosiute Ingrida, Hirvonen Riku Tapio, Kelander Saija, Kiho Jyri, Leppäniemi Jenna Janette, Myllymäki Virpi Marjatta, Ruuskanen Päivi, Uusitalo Mia Inkeri

Axxell

Handel och turism, Turku

Grundexamen i affärsverksamhet

Heinonen Maria, Kemper Paloma, Mäenpää Daniel

Mat och service, Parainen

Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen

Brunström Emma, Henriksson Mary, Hermansson Axel, Holtegaard Andersen Ludvig, Jakobsson Wilma, Reiman Oskar, Sjöroos Anastasia, Telenius Marie, Wiklén Julianne, Viljanen Nicole

Naturbruk, Kemiönsaari

Grundexamen inom hästhushållning

Kallio Nea, Kalliosaari Anna

Grundexamen inom lantbruksbranschen

Antas Catarina, Fast Emilia, Jansson David, Karjalainen Benita, Karjalainen Merja, Lindholm Noora, Mononen Ida, Roininen Natalie. Sjöblom Matilda, Sjövik Johnny, Wikström Maja

Grundexamen inom skogsbranschen

Lindholm Tobias, Rosbäck Thomas, Råstedt Philip, Westerholm Jonas

Yrkesexamen i djurskötsel

Björklund Michaela, Ena Frida, Eriksson Thurid, Jantunen Minna, Karlsson Linda, Mäki Eveliina, Schreiber Karin, Wikström Mia

Yrkesexamen inom naturbranschen

Fagerström Mikaela, Mäkinen Juha, Saarinen Nea, Östman Karolina

Teknik, IT och sjöfart, Parainen

Grundexamen inom byggnadsbranschen

Forsell Kim, Futtari Kimi, Kellgren Henry, Nordqvist Felix, Nylund Abbe, Wahtera Jonatan

Grundexamen inom el- och automationsbranschen

Engroos Samuel, Granholm Matias, Heikkilä Mathias, Heikkonen Kasper, Höglund Jonatan, Laurén David, Mikkonen Nicolas, Sjöblom Tobias, Skärström Niki, Strömsnäs Jasmin, Thodén Sam

Grundexamen i sjöfart

Holmqvist Victor, Nyholm Tomas, Raula Jori

Välfärd, Parainen

Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen

Bäckman Ana, Ducar Carmen, Eneberg-Byman Martina, Friman Toste, Karlsson Ylva, Lindberg Anna, Salmén Marie, Sandberg Emilia, Schönberg Jennifer, Skärström Ida, Söderholm Emilia, Tamminen Karin, Wärnå Sabina

Välfärd, Turku

Grundexamen inom social- och hälsovårdsbranschen

Engblom Monika

Novida, Loimaa

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja

Jarva Nikolas, Jerome Henry, Keskinen Hannu, Kranni Niklas, Mäkiniitty Juuso, Sallasmaa Marcus, Valtanen Jesse

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kampaaja

Ampuja Emma, Güzel Ilknur, Hannikainen Janna, Jalonen Netta, Khavari Hashem, Koskinen Milla, Lehtonen Erika, Leppämäki Netta, Mattila Pihla, Mikkola Ria, Mäkelä Vilja, Mänttäri Elli, Tapio Petra, Vesala Alma, Virtanen Vera

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetologi

Levo Janna, Nygård Marica

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetiikkaneuvoja

Karlsson Ida, Kujanpää Mari, Mansikkamäki Jenni, Mäki Salla, Vainio Marianne

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneistaja

Isotalo Toni, Mäkeläinen Jaana, Mäkinen Joel, Ojanperä Eero, Sandbacka Sonja

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, levyseppähitsaaja

Hakanen Saku, Ikonen Juuso, Leppämäki Arttu, Pietilä Eemeli

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi

Hakanpää Jenny, Kaukonen Liisa, Kopsa Arttu, Korpela Jenna, Kulichenko Oksana, Lintula Jenni, Martti Tuomas (kaksoistutkinto), Poso Santeri, Puisto Valtteri, Raitalahti Metta, Rantala Henri, Rantanen Aksel, Ruohomäki Eetu, Salonen Joel, Toivonen Akseli, Toivonen Emilia, Uusitalo Ella, Varho Vilho

Logistiikka-alan perustutkinto, autonkuljettaja

Härkönen Leevi, Leppänen Akseli, Pörsti Joel

Logistiikka-alan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja

Heikkilä Iikka, Kuivamäki Juuso, Lehtonen Akseli, Lindberg Alexandra, Maunula Tuukka, Ojala Mikko, Suuniitty Santeri, Vienola Miikka, Vist Oliver

Maatalousalan perustutkinto, maaseutuyrittäjä

Aalto Aleksi, Kotiniemi Johannes, Lehtonen Anni, Markula Meri, Noki Jaakko, Rautala Eero, Teräntö Pekka, Uusitupa Eetu, Ylösmäki Niko (kaksoistutkinto)

Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkinto, mediapalvelujen toteuttaja

Haapa-aho Milla, Kelkka Nanna, Liisma Daniel, Mattila Miska, Mäenpää Markus, Nikki Jenni, Palmu Pipsa, Suonpää Rosa, Ylösmäki Niki

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja

Hahko Santeri, Khavari Reza, Koivula Alarik, Kuronen Ukko, Laaksonen Elmeri, Liimatainen Riku, Mononen Kosti, Naula Aaro, Tamminen Jarkko, Yli-Lassila Karri

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki

Burdjugov Toivo, Heinonen Emma, Kalyna Olena, Kankaanpää Kirsi, Kiviranta Jeppe, Lindholm Sofia, Pohjonen Sonja, Saarinen Annika, Suikkanen Joni, Suomi Kiia, Takala Sara, Volyanska Svitlana

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Eskelinen Suvi, Haanperä Roosa, Hyytiäinen Emilia, Kyrylenko Anna, Lahti Iiris, Lehtonen Aino, Leppänen Tarja, Liisma Sigrid, Lintumaa Nea, Markula Mari, Mäkelä Janita, Nikkinen Julia, Riihihuhta Jenni, Rosnell Aija, Räsänen Patrik, Rönnqvist Essi, Saikkonen Michelle, Simola Nita, Tapio Elina, Uuppo Sanna, Vainio Paula, Valtanen Reija

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja

Aaltonen Jorma, Artiola Tommi, Bogdanchuk Maksym, Grönstrand Rainer, Hakala Santeri, Heinonen Ville, Kauti Kristian, Ketola Jerry, Kivinen Lauri, Laine Ari, Leyser Timo, Luoto Lauri, Merilehto Iisak, Mäkilä Jami, Mäntylä Matias, Nieminen Jarno, Salminen Eemeli, Salminen Esa, Salo Santeri, Salonen Tiitus, Suominen Aarne, Suominen Niko, Suonpää Camilla, Vasylenko Igor, Vireä Petteri, Virtanen Toni, Ylijoki Tea

Taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani

Laakso Maria

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja

Juva Lauri, Kesti Tuomas, Knuutila Onni-Jaakko, Nieminen Topi, Peltola Akseli, Rantanen Heidi, Roine Riku, Toivonen Joni, Väisänen Eino, Välilä Ville

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto, sisustustekstiilien valmistaja

Nurminen Mimmi

Novida, Lieto

Lähihoitaja

Freiberg Riina, Hellsten Emmi, Hilander Taru, Honkasalo Noora, Hyötylä Emmi, Jaatinen Anni, Jääskeläinen Jenni, Kallonen Veera, Karhu Nea, Laiho Oona, Langenberg Satu, Liukkonen Joonas, Mäkelä Essi, Mäki Taru, Määttä Beda, Riskilä Sanna

Sähköasentaja

Alikirri Valtteri, Hämäläinen Anton, Kukkanen Seet, Laine Antti, Lehtonen Markus, Lehtonen Onni, Läntinen Tino, Matikka Anton, Mattila Antti, Mäki Katrine, Takala Rasmus

Talonrakentaja

Hämäläinen Altti, Kivilä Otto, Louhe Noah, Mäkilä Eemeli, Taalikka Santeri, Tiron Robert, Virtamo Rasmus, Vuorinen Timi

Merkonomi

Hultin Monika, Huunonen Melina, Rantakallio Jaana, Rautio Outi

Novida, Uusikaupunki

Ajoneuvoasentaja

Hilanto Eemeli, Huhtanen Atte, Kylä-Puhju Niko, Palmunen Eemil, Salminen Benjamin, Tuominen Arttu, Vuoriaho Aleksi

Autonkuljettaja

Eskola Vili, Salmenperä Teemu

Kokki

Arvio Mette, Elo Jalmar, Jalonen Emmi, Majuri Ronja, Metsälä Nadja, Monto Ronny , Ranki Anni, Seikola Tomi, Suvitie Adelei, Taurén Tannie, Tuomi Niko

Levyseppähitsaaja

Isotorppa Markus, Jylkkä Jenna, Torppa Mia

Lähihoitaja

Airasmäki Linda (kaksoistutkinto), Al-Bazi Dima, Apukhtina Evelina, Blomberg Laura, Haapasaari Veera, Hyttinen Marianne, Hällfors Anniina, Jokela Tanja, Juntunen Niina, Kaikkonen Ruth, Kortetmäki Monica, Kuusisto Karoliina, Lahikainen Elli (kaksoistutkinto), Leikko Riina, Leonsaari Oona, Pantsar Nenna, Petruk-Romanchuk Olesia, Saarinen Henna (kaksoistutkinto), Sulo Sanni, Tyni Emmi, Töllikkö Tiia, Uusitalo Jessi (kaksoistutkinto), Wallenius Ida, Ylistalo Rosella

Merkonomi

Ahtiainen Johanna (kaksoistutkinto), Appelblom Samuli, Heijari Elvira, Jokinen Juulia (kaksoistutkinto), Järvinen Aarne (kaksoistutkinto), Kaitila Annika, Kovalchuk Julia, Kytöviita Vilho, Luotonen Heidi, Malmström Roope, Manninen Jonne, Miettinen Riku, Paakko Oscar, Paldanius Rolle, Siivonen Heidi, Uusitalo Vili, Virtamo Eemeli, Ylä-Vannesluoma Elias

Prosessinhoitaja

Heino Topias, Hirvanen Filip, Koskinen Paula, Sjöberg Elias, Tuomisto Elmeri, Varjo Viivi

Sähköasentaja

Alastalo Oliver, Laaksonen Patrik, Latvala Juuso, Lindström Mikael, Rantasuo Aimo, Reede Aleksi, Vilola Valtteri, Virtanen Jesse

Talonrakentaja

Aalto Julius-Antton, Elo Joni, Hellsten Frans, Küllenen Jürgen, Lehtola Arttu, Lotta Roope, Ojala Konsta, Palo Eemeli, Putro Peetu, Rantanen Roope, Teikari Juho, Urpolahti Frans, Vainio Ville, Voronkoff Joona

Yhdistelmäajoneuvonkuljettaja

Aaltonen Jarno, Arvonen Leevi, Blomros Oscar, Blomster Eevertti, Haijanen Topi, Heinonen Veeti (kaksoistutkinto), Juvonen Markus, Kauppi Niklas, Kemppainen Jooonatan, Kinnunen Risto, Kuisma Oliver, Laine Jennifer, Lindvall Elmeri, Luostarinen Jasper, Metsälä Niki, Pappila Jonni, Saloma Joona, Saloniemi Oskari, Seppänen Saana, Tannermaa Tatu, Virtanen Miro, Vuori Aku

TAO, Turun Ammattiopistosäätiö

Pintakäsittelyalan perustutkinto, maalari

Kujala Kia, Robertsson Henry, Satto Josefina

Pintakäsittelyalan perustutkinto, lattianpäällystäjä

Lehtojärvi Marja-Leena, Kuupakko Sanna, Nikula Sofia, Päiviö Juha, Toivola Ville, Sappinen Alexander

Pintakäsittelyalan perustutkinto, pintakäsittelijä

Alizada Najib, Heidari Mojtaba, Hämäläinen Jere, Maunula Helmi, Khorrami Pouyan, Uutela Milla, Ramsay Alexandra, Räisänen Janne, Tuominen Linda, Vavuli Iiro

Taideteollisuusalan perustutkinto, restauroija

Aleksi Tanja, Lempiäinen Beata, Kunnas Tuulia, Routi Heli, Terentjeff Outi, Toivanen Jasmin

Taideteollisuusalan perustutkinto, sisustaja

Awkati Sara, Heinonen Ines, Kaukonen Sanni, Lindgren Sari, Manelius Heidi, Nieminen Jesse, Nyblom Niina, Pettinen Lumi, Pirinen Lotta, Salli Niina, Sipilä Taru, Vatanen Eve

Talotekniikan perustutkinto, rakennuspeltiseppä

Fingerroos Teemu

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, kiinteistönhoitaja

Niemelä Laura, Nurmi Santeri

Veneenrakennusalan perustutkinto, veneenrakentaja

Kirjanen Eugen, Mäkinen Joakim

Ammattiopisto Livia, Sosiaali- ja terveysopisto, Kaarina

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja

Aaltonen Anne-Mari, Aden Jama, Al-zuhairi Eftekhar, Arponen Marko, Bahonjic Dzeni, Dietl Ulla, Fjäder Carola, Harju Emmi, Hilowle Maryan, Hovi Patrik, Inamoto Masayasu, Jokisalo Joanna, Kaukonen Pasi, Kostet Noora, Kouhia Karina, Laiho Sanna, Lehtonen Venla, Lipponen Virpi, Nikkola Mia, Rasi Anna, Rebonen Valeria, Soltanpanah Hero, Tapanainen Marika, Thiel Eva-Maria, Tran Linh, Yussuf Nimo, Vainionpää Duangduean, Virolainen Maarit, Willman Hanna

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinnon osatutkinto

Aaltio Mira, Metsälampi Marica

Kuntoutus-, tuki- ja ohjauspalvelujen erikoisammattitutkinto, Työvalmentaja

Hörkkö Sanna, Koskela Miika, Saksa Riina

Puhevammaisten tulkkauksen erikoisammattitutkinto, Puhevammaisten tulkki

Rajala Tiina, Suopanki Maria, Lipponen Virpi

Puhevammaisten tulkkauksen erikoisammattitutkinnon osatutkinto

Eteläaho Mirva, Heinsalo Kirsi

Vanhustyön erikoisammattitutkinnon osatutkinto

Andelin Minna, Vanhala Katja, Ylä-Poikelus Miia

Ammattiopisto Livia, Kalatalous- ja ympäristöopisto, Parainen

Kalatalouden perustutkinto

Aaltonen Juho, Karlsson Jonas, Kyyrö Topi, Leino Konsta, Mutila Samppa, Paasio Henri, Pasonen Tuomas, Peiponen Joona-Samuel, Suominen Petri

Kalatalouden ammattitutkinto, Vesiviljelijä

Cauni Alex, Filip Florin, Masnita Dudi

Kalatalouden ammattitutkinnon osatutkinto

Aaltonen Juho, Aflecht Jouni, Leino Konsta, Mäkiranta Jimi, Paasio Henri, Peiponen Joona-Samuel, Pöllänen Olli, Saukko Tuomo, Suominen Petri, Vauhkonen Ola

Kalatalouden ammattitutkinto, Kalastusopas

Härkälä Niilo, Suomela Ilpo, Suominen Paavo, Tiilola Jani

Kalatalouden erikoisammattitutkinto, Kalastusmestari

Kaikkonen Klaus, Raitakivi Mika

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto, Ympäristönhoitaja

Bragge Emelie, Hupponen Annemari, Peltonen Teija, Punkka Laura, Pääkkö Piritta, Nurmi Satu

Luontoalan erikoisammattitutkinto, Luontokartoittaja

Johansson Nicolina, Nyman Joonas, Selin Niko, Sivenius Saana

Ammattiopisto Livia, Maaseutuopisto, Tuorla

Luonto- ja ympäristöalan perustutkinto

Hirvikangas Viivi, Laakeristo Janni, Laaksonen Heli, Laaksonen Virpi, Lindblad Malla, Löppönen Iina, Nevalainen Anu, Raitio Sari, Rautakumpu Liisa, Selenius Piia, Uotila Nora

Puutarha-alan perustutkinto

Forsman Elli, Haukijärvi Eliisa, Helminen Ria-Mariela, Herttua Aida, Häyhä Niina, Jalonen Roni, Kallionpää Eetu, Kaunisto Jussi, Kinnunen Janette, Kurhinen Andrei, Lehtonen Niko, Leskelä Noora, Mannström Maiki, Mattsson Elisabeth, Nissi Sanna, Nyström Jenny, Rantala Taina, Roivainen Mirjam, Rämö Minna, Silfver Jenni, Takala Katri, Tetri Kaarne, Toivonen Jarno, Vuorio Emilia, Westerlund Jolanda, Kuusinen Maija

Maatalousalan perustutkinto

Hakala Lauri, Heinimaa Kaisa, Linden Johanna, Mattsson Kaj, Murtola Mikko, Perkonoja Kaarlo, Poutala Anna

Puutarha-alan ammattitutkinto, Floristiikan osaamisala

Mäenranta Nenna

Ammattiopisto Livia, Maaseutuopisto, Paimio

Metsäalan perustutkinto, metsäenergian tuottaja

Suojanen Samuli

Metsäalan perustutkinto, metsuri-metsäpalvelujen tuottaja

Heino Manu, Pekkala Jan

Metsäalan ammattitutkinto, metsätalousyrittäjä

Haikola Klaara, Mäkinen Ture, Rasi Jarmo, Saaranto Eeva-Maija, Salonen Janne, Strömborg Henri

Metsäalan ammattitutkinto, metsuri (AT)

Kulppi Sari

Maatalousalan perustutkinto, eläintenhoitaja

Fräntilä Kira, Huttunen Henna, Kaskela Ainomarja, Kiverä Emma, Kuusisto Marika, Lehto Jenni, Määttä Sofia, Nuotila Saana, Pitkänen Janita, Rautiainen Elina, Sadonoja Jenni, Salomaa Maria, Toiminen Emmi, Uuttu Sannamari, Varimaa Julia, Yli-Eerola Jonna

Eläintenhoidon ammattitutkinto, trimmaaja

Ingi Riika, Kauppi Kirsi

Eläintenhoidon ammattitutkinto, klinikkaeläinhoitaja

Hukka Eeva, Lilja Heli, Sormunen Eveliina, Suomalainen Marika, Vuorio Sanna

Eläintenhoidon ammattitutkinto, eläintenkouluttaja

Niemi Veera

Eläintenhoidon ammattitutkinto, eläinhoitolan osaamisala

Honkasalo Pia, Hyöky Anna Katriina

Eläintenhoidon ammattitutkinto, koe-eläinhoitaja

Kettunen Meri

Raseko

Ajoneuvoasentaja

Aho Roope Santeri, Alabrash Mustafa, Auramäki Kimi Erik, Grönberg Juho Vihtori, Haapamäki Jan Einari, Hodzic Almedin, Kerola Väinö Kasper Pasinpoika, Lassila Juho, Leinonen Ville Juhani Eemeli, Lintula Matias Fredrik, Mannermaa Miko Markus, Markela Viljami Arvo Herman, Masalin Oskar Elias Valdemar, Mäkinen Tommi Edward, Palomäki Roni Olavi, Salonen Otto Oskari, Suominen Kuutti Visa Matias, Tuominen Tarmo Juho Olavi

Elintarvikejalostuksen ammattitutkinto

Arkkila Nicolas, Parviainen Arttu

Kampaaja

Jyrä Ronja

Johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto

Mäkelä Katja Maria, Pentilä Anu Mariina, Reyes Marjo Magdaleena, Vasenkari Sari Susanna, Blomerus Saga Marita Lenita

Koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjaaja

Ahlsved Christian, Anton Ulvi, Kansa Eija, Laine Heli Susanna, Laurila Pia-Riitta, Nissi Marjo-Riitta, Saarenpää Sofi Karoliina, Vasala Harri, Vo Lanh Ngoc Thi

Perhepäivähoitaja

Orell Johanna

Koneistaja

Johansson Jerry Wilhelm, Korhonen Lassi Olli Antero, Saarinen Matti Eemil August

Levyseppähitsaaja

Karabella Piotr Artur, Koivula Carita Marka, Malmi Peetu Antero, Mathlin Mikael Misa Benjamin, Männik Artur, Salminen Anton Kristian, Tamminen Alex Vito Mikael

Liiketoiminnan ammattitutkinto

Haapala Sirpa Hannele, Herranen Tiina Tuulevi, Huurre Johanna Maria, Knape-Teivonen Anne-Katariina, Kohonen Sanna Eveliina, Koivuniemi Teija Anneli, Lahti Maria Johanna, Lindqvist Paula Marianne, Maaranen Linda-Maria Amanda, Nieminen Roosa Pauliina, Niitynperä Ninni Camilla, Puputti Pauliina Eeva-Maria, Seppälä Sanna Pauliina, Suonpää Päivi Tuulikki, Tapper Tarja Hannele, Leino Paula Kristiina

Merkonomi

Aarnio Samu Aleksi, Aho Laura Maria, Anttila Aaron Pekka Johannes, Autio Minna-Maarit, Beg Christina Elisabeth, Birling Janette Orvokki, Demirel Dilan Merikukka, Hakala Aleksi Eerik, Heiniö Jessica Anni Felicia, Hollo Milla Sofia, Jõhvik Lisette, Karilainen Aatu Tuomas, Karlsson Aino Marja Viktoria, Kivimäki Oliver Juhani, Kuusisto Jemina Julianna, Lahti Helmi Sanni Tellervo, Laurila-Laiho Teija Maria Katariina Kyllikki, Lehto Joona Jeremias, Lehtonen Pinja Elina Aleksandra, Lindén Miisa Emilia, Lähteenmäki Minna Talvikki, Mamandi Sharo, Manninen Jere Johannes, Mäkinen Matias Aleksi, Nurvala Tiia Pauliina, Oromaa Satu Marika, Raussi Emilia Viivi Elisa, Reunanen Riina Julia, Riski Mikael Henrik Tapio, Rusanen Noor Sofia, Saarenpää Mervi Marja Anneli, Saksanen Toni Petteri, Taan Heelika, Tammisalo Jenna Marja, Taponen Veera Liisa, Tikkanen Vivian Aurora, Tyrväinen Aino Karolina, Valtanen Lotta Erika, Vatanen Rosa Anniina, Ventelä Noora Karoliina, Välikangas Annika Helena, Xhafa Lumturije, Ylitalo Fanny Eveliina Karintytär, Äijö Eero Antero, Österlund Arttu Krisada

Lähiesimiestyön ammattitutkinto

Järvinen Mari Hannele, Riihimäki Mirel-Emilia Angelika, Samoilova Anastassia, Vierikko Satu Irmeli

Vastaanottovirkailija

Kuningas Jessica Karoliina

Mielenterveys- ja päihdetyön ammattitutkinto

Lampela Jukka, Coolidge Sarah, Lahdenperä Linda Maria, Porkola Jarmo, Porkola Nina, Varjonen Kati

Kodinhuoltaja (AT)

Vesa Heli Mirjami

Toimitilahuoltaja (AT)

Eskola Jessica Sandra

Kiinteistönhoitaja

Kälviäinen Juuso Elmeri, Puumalainen Sam Sebastian, Sirola Roope Oskari, Tuokko Pasi

Talonrakentaja

Kaila Eemeli Eliel Elias, Lehtinen Akseli Tapani, Lenkkeri Konsta Kalle Juhani, Mäkelä Aleksi Arto Antero, Pasanen Miika Johannes, Peltonen Linda Maria, Rantakari Roni Raafael, Salmensuu Joona Kristian, Salomaja Samuli Ossi Sakarias, Stolpe Jasper Patrikinpoika, Talo Isabel

Kokki

Al-Buduur Mubarak Khafif Abeed, Granqvist Sami Aaron, Laaksonen Teemu Sakari, Laine Jenna Iines Maritta, Lehvonen Onni Olavi Teemunpoika, Nguyen Truong Tho, Palani Ghafour, Paukku Matias Kristian, Saario Niina Susanna, Sahlberg Suvi Anniina, Salonen Olli Eerik Tapani, Salonen Sara Sanelma, Saraniemi Juulia Sofia, Takomo Ella Emilia, Vesterinen Marcus Robert, Wasike Levina Judith, Wessman Noora Maria Alexandra

Seppämestarin erikoisammattitutkinto

Kauppinen Ismo Olavi

Lähihoitaja

Ala-Kankare Jenni, Fager Inka Sinikka, Hopeakari Pinja Camilla, Kasula Raija, Kinnunen Lilja Josefiina, Koivisto Irina Marjut Eleonoora, Küp Anna-Sofia Henriika, Laaksonen Laura Maria, Laine Roosa Maria, Laine Sara Charlotte Pauline, Laxström Jonna Marika, Levanto Stiina Laura Emilia, Mäntyniemi Vanessa Anneli, Nokelainen Sofia, Norkola Neea Melissa, Nurmisto Sanna, Pahlama Tuomas, Parikka Elina Suvi Tuulia, Peltonen Aada Alina, Peltoniemi Rita Kristiina, Rajala Marjut Annele, Stockfelt Anniina Kristiina, Tarvainen Emmiina Anina, Tikkanen Heli Katja Annika, Ylenius Ella Ester, Äijö Suvi Maria Hannele

Automaatioasentaja

Aalto Elmeri Aarne Alvar, Aaltonen Jesse Juhani, Eriksson Hugo Kim Christian, Hotanen Joona Niklas Viljami, Iljin Joonatan Anttoni, Jaakkola Johannes Frans Antero, Johansson Eemeli Viljami, Keskitalo Leevi Casper, Ketola Juuso Kasperi, Koskinen Elli-Noora Katriina, Kujanpää Riina Helena, Kurjenrauma Aarre Ensio, Kurppa Ville Veeti Tapani, Laakso Väinö Jarkko Johannes, Laine Antti Olavi, Loponen Matias Antero, Martynov Roman, Merola Santeri Leander, Orell Joona Elias, Partanen Saka Hans Johannes, Perkkiö Mikael Tom Aleksanteri, Putus Anton Klaus Antero, Rantanen Tommi Aleksi, Salminen Kasperi Silvo Sakari, Sinkkonen Wille Artturi, Tenoranta Samu Daniel, Tuomola Joona Sakari, Turtiainen Ano Vihtori

Käsityöntekijä

Akkanen Atso Ilari, Virkkunen Veikko Ilmari

Museomestari

Viitala Matti Petteri

Artesaani

Forssten Salla Annikki, Hakala Toni Juhani, Immonen Rami, Keskinen Anniina Senja Kyllikki, Kylä-Lassila Teemu Tapio, Laaksonen Paavo Matias, Latvala Salla-Mari Alice, Miyoshi-Nissilä Mizuki, Myllyniemi Kalle, Salmi Lauri, Vesterinen Vivian Johanna, Virta Markus, Wikström Milla Maria Johanna

Suunnitteluassistentti

Aaltonen Riku-Petteri Raimo, Dufva Henna Pauliina, Hermansson Susanna Anneli, Kankare Leena Annastiina, Lehdonniitty Joona Eemil Kristian, Lehtonen Viljami Antti Ilmari, Nordlund Sheila Katriina, Nordqvist Hannu Tor, Ollikainen Juha Matias, Santasaari Jesse Mikael, Valkjärvi Joanna Alicja, Vehviläinen Jarkko Kalevi

Designtekstiilien valmistaja (AT)

Palm Heidi Marika, Airila Meri Annina, Hintsanen Henna Maria, Maikoe Nelli Josefiina, Puisto Tuuli, Rusi Inga

Mittatilausompelija (PT)

Mäkynen Tiina Maria, Saarnio Inka Olivia

Muotiassistentti (PT)

Herminarti Herminarti, Kannisto Heidi Kaarina, Pullola Lara Aleta

Datanomi

Ahde Rasmus Artturi, Fränti Jasmin Linnea, Hämäläinen Jesse Juhani, Kankkio Joni Samuli, Laurila Jonne Mikael, Lempinen Jami Kasperi, Liukkonen Rasmus Tapani, Marttala Mikael Eerik, Nieminen Ilkka Olavi, Nordblom Niklas Mikael, Nordman Samu Juhani, Palmroos Janne Kristian, Raimi Miska Ilmari

IT-tukihenkilö

Hietapohja Marko Henrik, Kankkunen Mika Petteri, Laakkonen Matias Oskari

Tuotekehitystyön eat

Kujanen Jani Veikko

Saattohoitaja (EAT)

Aaltonen Kirsi Marjatta, Kettunen Nina Carita, Luukka Laura Eliisa

Yrittäjän at

Akkanen Atso Ilari, Koistinen Miikka Kalevi, Koistinen Ville Markus, Suvanto Nora Annina, Tervo Outi Kaarina Tellervo

Yritysneuvojan eat

Niininen Linda Annika

Salon seudun ammattiopisto

Autoalan perustutkinto, autotekniikan osaamisala, ajoneuvoasentaja

Eskolin Manu, Kankaanpää Sara, Korpela Lauri, Kullanmäki Valtteri, Mattila Jesse, Autiomäki Roni, Lehtinen Veikko, Mustonen Matias, Paakkanen Topi, Uutela Juho, Virtanen Topias

Autoalan perustutkinto, autokorinkorjauksen osaamisala, autokorinkorjaaja

Maininki Roni, Rajajärvi Riku

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kampaajatyön osaamisala, kampaaja/Parturi

Arve Satu, Karhulahti Niina, Lehtinen Jenna, Lehtovirta Janina, Ora Jasmin, Al-Ubadi Udai Akram Rula, Eskolin Jonna, Fonsell Nea, Haapanen Wenla, Jaakkonen Jutta, Jakonen Sofia, Järvinen Viivi, Kannisto Lilli, Lehtinen Krista, Lehtonen Olivia, Nissilä Viivi, Nousiainen Iida, Nuora Anni, Nuutinen Sofia, Pöllänen Oona, Salminen Jade, Seppälä Emilia, Sivonen Jenni, Vehanti Emma

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, hius- ja kauneudenhoidon neuvonnan osaamisala, kosmetiikkaneuvoja

Kuivisto Siiri

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, tuotantotekniikan osaamisala, koneistaja

Mahlberg Ossi, Toivanen Antti, Nurmi Piia, Rietz Tomi, Tikkanen Teemu

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, tuotantotekniikan osaamisala, levyseppähitsaaja

Hutka Maarit, Kaitala Selim, Kallio Kaapo, Kangaskorte Eero, Lindgren Maria, Nieminen Petri

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi

Lippa Kultanen Helena, Moilanen Ville, Määttänen Juuso, Nesterova Rita, Piipponen Laura, Raute Satu, Vartiainen Julia, Veseli Sofije,Horttana Jenni, Nupponen Veera, Aasa velli, Kultanen Helena, Lahtinen Paula, Tiepelto Pauliina, Ala-lahti Jukka, Leppänen Nea, Kopli Üve, Korpinen Anne, Hämeenoja Vili, Laaksonen Valtteri, Timonen Aatu, Aalle Sini, Ekman Sini, Heikkonen Sari, Toivonen Marjo, Haapala Aleksi, Hokkanen Timi, Koponen Kaapo, Savolainen Veikka, Suolehto Carita, Hakala Oona, Järvinen Roope, Kanerva Sanni, Pelli Helmi, Pesonen Davi, Sirkiä Tuukka, Teulahti Annika

Logistiikan perustutkinto, kuljetuspalvelujen osaamisala, yhdistelmäajoneuvokuljettaja

Rantio Roope, Pekkinen Johanna, Pätäri Kalle, Nyberg Janne, Pietiläinen Mikael, Salmivirta Erika, Er Deniz, Hellberg Ivar, Kakko Leevi, Kallio Veeti, Kortelainen Veikka, Lehti Jimi, Metsävuori Cristian, Niemi Jenni, Parviainen Kalle, Reinilä Elias, Viisanen Daniel, Viisanen Samuel, Vuorinen Kalle

Logistiikan perustutkinto, kuljetuspalvelujen osaamisala, autonkuljettaja

Jansson Niklas, Kuortti Santeri

Logistiikan perustutkinto, varastopalvelujen osaamisala, varastonhoitaja

Heinonen Joachim, Leisko Sami, Liibur Christo, Lukkarinen Jesper, Tuominen Niklas

Matkailualan perustutkinto, matkailupalvelujen osaamisala, matkailupalvelujen tuottaja

Avellan Leena, Eklund Emma, Kautto Kirsi, Kylämäki Sofia, Laaksonen Tiina, Lakkala Essi, Sutela Aleksandra

Matkailualan perustutkinto, matkailupalvelujen osaamisala, vastaanottovirkailija

Lahtinen Jessica

Pintakäsittelyalan perustutkinto, rakennusmaalauksen osaamisala, maalari

Baas Päivi, Auranen Alida

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, toimitilahuollon osaamisala, toimitilahuoltaja

Matero Melissa

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto, kiinteistöhoidon osaamisala, kiinteistönhoitaja

Laaksonen Tuomas

Rakennusalan perustutkinto, maarakennuskoneenkuljetuksen osaamisala, maarakennuskoneen kuljettaja

Rontti Janne, Ekqvist Niko, Gröholm Rudi, Haapala Aleksi, Junnila Eemil, Jäntti Juuso, Karlakari Aleksi, Lindgren Eemil, Nikkanen Tino, Olenius Topi, Pylkkänen Niklas, Sipilä Eemeli, Viitamäki Aapo, Viitanen Veeti, Kovanen Tino

Rakennusalan perustutkinto, talonrakennuksen osaamisala, talonrakentaja

Grof Samuel, Kataja Samu, Koppinen Joni, Ora Miro, Randelin Elias, Toppinen Juho, Uusitalo Oskari, Ylenius Saku

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, ruokapalvelun osaamisala, kokki

Aaltonen Kerttu, Björklöf Ilja, Holm Eveliina, Holm Susanna, Mäkinen Milena, Nousiainen Juuso, Peltovako Pihla, Pitkänen Aune, Routamaa Emilia, Apanovych Kateryna, Chuang Ming-Hui, Badoi Zoica, Kirjavainen Eeva, Vigelius Iinu, Järvi Nikolas, Proshkin Alexey

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, asiakaspalvelun osaamisala, tarjoilija

Koskela Vilma

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, ikääntyvien hoiddon ja kuntoutumisen osaamisala, lähihoitaja

Rautio Kirsi, Fagerlund Kirsi, Kontio Veera, Niekka Tiia

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lasten ja nuorten kasvatuksen ja hoidon osaamisala, lähihoitaja

Heikkilä Emilia, Lehtinen Aada, Nyberg Jenna, Pynninen Aada, Westerholm Janina, Alho Mari, Huovinen Emmi, Pöri Heidi, Ruokolainen Vilhelmiina

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, mielenterveys- ja päihdetyön osaamisala, lähihoitaja

Areva Henna, Ekman Janina, Holm Leevi, Nieminen Linda

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, perustason ensihoidon osaamisala, perustason ensihoitaja

Aaltonen Aada, Högman Mona, Vartiainen Pinja, Vilmunen Monika, Vänskä Joona, Heikkilä Oskari, Hoikkala Matilda, Jaakkola Sofia, Leppälahti Jenniina

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala, lähihoitaja

Saarinen Eija, Aaltonen Tomi, Kuosa Johanna, Käiväräinen Katariina, Laaksonen Katri, Lehtinen Kaisa, Rantanen Sini, Saikkonen Adina, Tabsai Natwud, Tahir Dilven

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, vammaistyön osaamisala, lähihoitaja

Eskola Eija, Heino Jenna, Juhola Leevi, Keurulainen Miro, Lahtinen Kirsi, Lukina Olga, Pettersson Anniina, Rounamaa Riina, Söderberg Päivi, Hägerth Maarit

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja, automaatioasentaja

Maaniitty Tero, Al-Hababi Zaid, Hatakka Jesse, Heininen Jonna, Helminen Eetu, Jalonen Leevi, Karlakari Markus, Laaksonen Anni, Maininki Miro, Palohonka Eemil, Pechuyev Artturi, Peltola Joona, Rahkola Jussi, Rannikko Ilari, Sirro Arttu, Sorsa Oskari, Tainio Kimi, Tauriainen Arttu, Vainio Jere, Vanhatalo Matias, Vehmaa Sini, Villa Kari-Matti, Virtanen Tommy

Taideteollisuusalan perustutkinto, puusepänalan osaamisala, artesaani

Laine Hannu, Korhonen Heidi

Taideteollisuusalan perustutkinto, sisustusalan osaamisala, artesaani

Lehtonen Emmi, Santala Miia, Ahava-Määttänen Mirva, Eskelinen Milja, Helmroos Heidi, Hjerppe Elli, Karjalainen Elina, Luukinen Kaisu, Saarela Henna

Taideteollisuusalan perustutkinto, tuotteen valmistuksen osaamisala, artesaani

Aho Anniina, Yli-Hakula Olga, Kämäräinen Elma, Lahti Sara, Nivala Peppi, Tähti Salla, Nurmi Siri

Talotekniikan perustutkinto, putkiasennuksen osaamisala, putkiasentaja

Herlevi Eemeli, Ibishi Nazif, Iivonen Joonas, Karaghuli Omar, Kaste Riku, Multanen Miika, Pyykkö Mikael, Talvensaari Esko, Zatsepilin Edgar, Elovaara Valtteri, Halonen Tino, Kovanen Miika, Lappalainen Leevi, Lehtonen Joose, Suominen Lauri, Tomppo Leevi, Tuominen Rasmus, Varjonen August, Virtanen Kimi

Teknisen suunnittelun perustutkinto, suunnitteluassistentti

Gustafsson Kirsi, Järvinen Lauri, Saarimaa Antti, Valkonen Joonas, Hjelt Julia, Kallonen Rasmus, Kinnunen Anneli, Lindholm Aija, Tuga Elena

Tekstiili- ja muotialan perustutkinto, designtekstiilien valmistaja

Kiiskinen Rami, Konstantinova Nadja, Korhonen Salla, Uutela Aino

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, elektroniikka-asentaja

Leppänen Jere, Liimatainen Jasper, Lindholm Tuomas, Lindqvist Mikael, Lindström Tomas, Myllyrinne Vesa, NumMela Kalle-Johannes, Olsbo Sakari, Saari Lauri, Vainio Markus

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, ohjelmistotuotannon osaamisala, datanomi

Brandt Jorma, Hiltunen Lauri, Jokinen Petri, Pajala Erno, Saarinen Oskari, Hailio Jarkko, Kankaanpää Jaakko, Karimaa Joona, Tomson Kait

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, ohjelmistotuotannon osaamisala, ohjelmistokehittäjä

Kuusinen Harriet

Haluatko käyttää

Osallistuaksesi keskusteluihin ole hyvä ja kirjaudu TS-tunnuksillasi

Olet kirjautuneena yritystunnuksella. Yritystunnuksella ei voi osallistua keskusteluihin.
Aloita keskustelu tästä jutusta
Viesti

Viesti lähetetty!

Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22.
Virhe viestin lähetyksessä.
TS:n verkkokeskustelun säännöt

Uudet näkökulmat keskustelussa vievät asioita eteenpäin. Siksi Turun Sanomat kannustaa verkkosivuillaan aktiiviseen ja rakentavaan keskusteluun.

Verkkokeskusteluun osallistuminen edellyttää rekisteröitymistä (jonka pääset tekemään tästä). Rekisteröityminen ei edellytä lehden tilaamista.

Keskusteluun voit kirjoittaa omalla nimelläsi tai nimimerkillä. Suosittelemme oman nimen käyttöä, sillä on arvokasta seistä mielipiteidensä takana. Ole kriittisenäkin kohtelias ja kunnioita muita. Epäasiallinen käytös estää osallistumisen keskusteluun.

Turun Sanomien verkkokeskusteluun tulevat viestit tarkastetaan ennakolta. Siksi viestit julkaistaan viiveellä, ja julkaisusta päättää toimitus. Keskusteluja julkaistaan arkisin kello 9–23 ja viikonloppuisin kello 8–22. Toimitus voi lyhentää ja muokata kirjoituksia.

Kirjoittaja on juridisessa vastuussa viestinsä sisällöstä. Rasistisia, herjaavia tai ihmisten yksityisyyttä loukkaavia viestejä ei julkaista. Muista hyvät tavat, älä huuda äläkä kiroile.

Kirjoita napakasti. Emme julkaise yli 1 800 merkin viestejä. Pysy keskusteluketjun aihepiirissä. Älä yritä muuttaa aihetta. Tekstin yhteyteen voi liittää teemaan liittyviä asiallisia linkkejä, jotka toimitus tarkistaa ennalta. Mainoksia emme julkaise.

Verkon keskustelut ovat osa Turun Sanomien sisältöä, josta olemme vastuussa. Toimitus voi harkintansa mukaan sulkea keskusteluketjun.