Mynämäessä ammuttiin jo toinen susi
Toistuvasti asutuksen lähellä ja pihoilla vieraillut iso aikuinen urossusi ammuttiin lauantaina Suomen riistakeskuksen poikkeusluvalla Mynämäessä.
Syksyn ja talven aikana on tehty lukuisia havaintoja pääosin Mynämäen kunnan alueella liikkuneista 1–3 sudesta. Susien on nähty liikkuvan useilla kymmeniä pihoilla ja asutusten välittömässä läheisyydessä. Myös hätäkeskukseen on tehty useita soittoja pihoilla olevista susista.
Tilannetta on seurattu tiivisti riistanhoitoyhdistyksen petoyhdyshenkilöiden ja metsästäjien toimesta. Joulukuussa lukuisten karkotusten jälkeen ammuttiin Suomen riistakeskuksen päätöksellä naarassusi. Kaksi sutta jatkoi kuitenkin ei-toivottua käyttäytymistä ja useiden uusien karkotusten jälkeen urossusi ammuttiin lauantaina Mynämäen Kivikylän alueella.
Susi kuuluu lainsäädännössä tiukkaa suojelua vaativiin lajeihin. Suomen riistakeskuksen näkemyksen mukaan suden aiheuttamat toistuvat pihakäynnit sekä niiden negatiiviset vaikutukset ihmisten perusoikeuksiin sekä oikeus turvalliseen elinympäristöön olivat kuitenkin niin painavia että poikkeusluvan myöntämisen perusteet täyttyivät. Suomen riistakeskus katsoo, että poikkeuksellisesti käyttäytyvien susien poistaminen ei vaaranna Varsinais-Suomen vahvaa susikantaa.
Lue myös: Mynämäessä ammuttiin naarassusi