Finnair palaa Turun lentoasemalle toukokuussa – vain aamu- ja iltavuorot lennetään
Lentoyhtiö Finnair aloittaa koronaepidemian keskeyttämät lennot Turusta uudelleen. Yhtiön ilmoittaa aloittavansa lennot Turun ja Helsingin välillä vapunpäivän jälkeisenä päivänä toukokuun alussa. Yhtiö avaa silloin myös Helsingin ja Tampereen väliset lennot.
Lentovuoroissa ei palata aivan kokonaan siihen tilanteeseen, joka oli ennen koronakeskeytystä. Turusta tai Tampereelta ei enää pääse Helsinkiin keskellä päivää, sillä lennoista lennetään ainoastaan aikaiset aamuvuorot ja myöhäiset iltavuorot.
Jonkin sortin myönnytys lentojen aloittaminen Finnairilta kuitenkin on, sillä vielä viime syksynä yhtiö suunnitteli lentojen lopettamista Turusta ja Tampereelta kokonaan. Yhtiön toimitusjohtaja Topi Manner hahmotteli haastattelussa (TS 3.9.) lentojen korvaamista Turun ja Helsingin sekä Tampereen ja Helsingin välillä bussiyhteyksillä.
Marraskuussa viime vuonna yhtiön mieli oli muuttunut. Se lupasi aloittaa maaliskuussa aamu- ja iltavuorojen lentämisen, mutta lupausta ei koskaan lunastettu.
Kokonaan Finnair ei ole bussivaihtoehtoa hylännyt. Keskellä päivää Helsinki-Vantaan lentoasemalta lähteviä ja sinne palaavia matkustajia palvelemaan tulee toukokuun alussa uudet bussilinjat sekä Turkuun matkustavia että Tampereelle meneviä varten.
Finnair ostaa liikennepalvelun kuljetusyritys Korsisaarelta. Liput voi ostaa vain lentoyhteyteen liitettynä Finnairin verkkokaupasta. Tampereen linja-autoyhteydet ovat jo myynnissä ja Turun linja-autoyhteydet tulevat myyntiin lähiaikoina.
– Haluamme tarjota sujuvat yhteydet myös iltapäiviemme lennoille Helsinki-Vantaalta. Vaihtoajat Helsinki-Vantaalla ovat tyypillisesti jatkoyhteydestä riippuen 60–90 minuuttia, yhtiön liikennesuunnittelusta vastaava johtaja Perttu Jolma sanoo.
Linja-autoreitit lähtevät Turun ja Tampereen lentoasemilta, koukkaavat kaupunkien linja-autoasemille ja jatkavat sieltä edelleen Helsinki-Vantaan lentoasemalle ja takaisin. Linja-autoyhteydellä Helsinki-Vantaan lentoasemalle saapuvien käytössä ovat priority-lähtöselvitys ja -turvatarkastus, mikä mahdollistaa nopean siirtymisen jatkolennolle.
– Lennolta linja-autoyhteyteen Helsinki-Vantaan lentoasemalla vaihtaessa asiakas saa ruumaan kirjatun matkatavaransa ensimmäisten joukossa. Finnair takaa yhteydet myös liikenteen häiriötilanteissa, Jolma vakuuttaa.
Turun yhteyksien aikataulu toukokuusta 2022 alkaen
Lento AY230 Turku – Helsinki 6.00–6.35
Linja-auto Turun lentoasema 12.25 – Turun linja-autoasema 12.55 – Helsinki-Vantaan lentoasema 15.00
Linja-auto Helsinki-Vantaan lentoasema 17.00 – Turun linja-autoasema 19.05 – Turun lentoasema 19.35
Lento AY229 Helsinki – Turku 00.05–00.40