Talvi tulee takaisin – myrskytuulia luvassa niin maalle kuin merelle
Suomen yli kulkee viikonlopun ja maanantain kuluessa kaksi matalapainetta tuoden mukanaan hyvin kylmää ilmaa. Varsinkin lauantaina myrskypuuskat voivat aiheuttaa vahinkoja maan etelä- ja keskiosassa. Kylmenemisen yhteydessä lunta sataa paikoin maan keskiosassa ja lumikuuroja voi tulla myös etelässä.
Ilmatieteen laitoksen ennusteen mukaan lauantaina päivällä sateet heikkenevät ja pilvipeite alkaa rakoilla lännestä alkaen. Tuuli on edelleen hyvin puuskaista. Merialueilla tuuli voimistuu paikoin myrskyksi.
– Tuulivahinkoihin ja paikallisiin sähkökatkoihin on syytä varautua, vaikka routainen maa hillitsee puiden kaatumisia, arvioi Ilmatieteenlaitoksen ylimeteorologi Henri Nyman.
Lämpötila pysyy lauantaina jo suuressa osassa maata pakkasen puolella, etelässä vielä paikoin vähän nollan yläpuolella. Voimakas tuuli saa sään tuntumaan kuitenkin hyvin kylmältä.
Sunnuntaina sää on aurinkoinen ja sunnuntain vastaisena yönä lämpötila laskee etelässä -5 ja -10 asteen välille, pohjoisessa -10 ja -20 asteen välille. Päivällä aurinko lämmittää. Ennesteen mukaan uusi matalapaine ja siihen liittyvä lumisadealue saapuu kuitenkin jo myöhemmin iltapäivällä lännestä maan länsiosaan. Lunta sataa sunnuntai-illan ja maanantain vastaisen yön aikana maan etelä- ja keskiosassa monin paikoin 5-10 senttiä. Suurimmat kertymät painottuvat maan keskiosaan. Etelässä lumi todennäköisesti sulaa nopeasti maanantaina, kun lämpötila vielä nousee jopa +5 asteeseen, mutta maan keskiosassa lämpötila pysyy pääosin pakkasen puolella.
Maanantaina sää kylmenee uudestaan myös etelässä ja ensi viikko näyttää kokonaisuudessaan Suomessa erittäin kylmältä. Lämpötila pysyy päivisinkin pääosin pakkasen puolella ja yöllä pakkanen voi kiristyä etelässä reiluun 10 asteeseen ja pohjoisessa reiluun 20 asteeseen. Kylmässä ilmamassassa kehittyy päivittäin lumikuuroja, mutta ajoittain aurinkokin paistaa.