Nuoret ovat tänä vuonna Ulosottolaitoksen pääkohderyhmää – rahaviikolla ulosotto palaa Jodeliin
Ulosottolaitos suuntaa tänä vuonna ennakoivaa talousneuvontaa etenkin nuoriin. Talousneuvontaa nuorille on tarkoitus antaa esimerkiksi oppilaitosyhteistyön avulla.
Ulosottolaitoksen mukaan nuorille on tarkoitus kertoa muun muassa oman talouden hallinnasta sekä siitä, mitä tapahtuu ja miten toimia, jos raha-asiat menevät solmuun. Pyrkimyksenä on ehkäistä velkaongelmia ja jakaa tietoa ulosottomenettelystä.
– Velaksi ostaminen tai velan saaminen on liiankin helppoa. Takaisinmaksuun liittyviä sopimuksia ei välttämättä lueta tarkasti, eikä ehkä tulla ajatelleeksi, että maksamaton velka voi lopulta päätyä perittäväksi ulosottoon ja siitä voi tulla maksuhäiriömerkintä. Maksuhäiriömerkintä vaikeuttaa elämää monella tapaa ja saattaa estää esimerkiksi puhelinliittymän saamisen, Ulosottolaitoksen ennakoivan talousneuvonnan projektipäällikkö Miia Meling sanoo tiedotteessa.
Tällä viikolla Ulosottolaitos osallistuu myös kansainväliseen rahaviikkoon erityisesti nuorille suunnatulla ohjelmalla.
Torstaina ulosotto kampanjoi kolmatta kertaa mobiiliviestintäsovellus Jodelissa. Ulosoton asiantuntijat ovat paikalla Helsingin, Turun, Tampereen, Oulun, Espoon, Vantaan ja Jyväskylän Jodelissa torstaina 24.3. kello 9–15.
Ulosotto vierailee torstaina myös talous- ja velkaneuvonnan verkkosivuilla Puhu rahasta -chatissä kello 10–12 ja kello 15–17. Chatissä voi kysyä nimettömästi ulosottokysymyksiä.