Kevätjäiden aika on alkanut: helmikuussa hukkui kolme vajottuaan pettäviin jäihin
Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ennakkotietojen mukaan Suomessa hukkui helmikuussa kolme henkilöä. Kaikki hukkuneet vajosivat heikkoihin jäihin.
Kaksi hukkumista tapahtui moottorikelkan vajottua jäihin ja yksi työtapaturman seurauksena. Alkuvuoden hukkumiskuolemista kaksi tapahtui Kymenlaaksossa ja yksi Pohjois-Pohjanmaalla.
Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton mukaan petollisten kevätjäiden aika on alkanut, eikä paksullakaan jäällä ole välttämättä enää turvallista. Jäälle menemistä tulisi nyt harkita tarkkaan, sillä kantavuuden arviointi on hyvin vaikeaa.
– Jään paksuus ei enää kerro sen turvallisuudesta. Jään heikkeneminen voimistuu sen jälkeen, kun lumi on sulanut päältä pois ja lumea tummempi jään pinta imee auringonsäteitä ja lämpöä. Jää haurastuu ja puikkoontuu, jolloin monikymmensenttinenkin jää voi pettää alta, Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton (SUH) viestintäasiantuntija Niko Nieminen kommentoi tiedotteessa.
– Päältä päin ei aina näe, onko jää haurastunutta vai ei. Siellä, missä jää on aamulla kantanut kulkijan, voi paksukin jää olla iltapäivään mennessä muuttunut hengenvaarallisen heikoksi. Ilman turvavarusteita kevätjäille ei missään tapauksessa kannata lähteä ja etenkin eteläisessä Suomessa jäille menoa on jo syytä välttää kokonaan, Nieminen jatkaa.